اخبار کانادااخبار

مهاجرت به شهرهای کوچک کانادا

چگونه شانس اقامت کانادا را افزایش دهیم

برنامه جذب مهاجران به شهر های کوچک کانادا

ترویج مهاجرت به شهرها و شهرستان های کوچک تر کانادا، روشی است که از آن با عنوان «منطقه ای سازی» یاد می شود و از دهه ۱۹۹۰ نیز تمایل زیادی به اجرایی کردن این پروسه وجود داشته است.

برجسته ترین ابزار برای ارتقای منطقه ای سازی، برنامه های مهاجرت استانی (PNP) بوده اند که برای نخستین بار در سال ۱۹۹۹ در استان مانیتوبا راه اندازی شد و از آن زمان نیز این برنامه مهاجرتی توسط سایر استان ها به استثنای کبک و نوناووت پذیرفته شده است.

گفتنی است در نتیجه این فشار برای منطقه ای سازی، سه مقصد اصلی مهاجران در طول تاریخ از جمله انتاریو، کبک و بریتیش کلمبیا، شاهد کاهش مهاجران بوده اند. سهم این استان ها در تعداد مهاجران تازه وارد از ۸۵ درصد به ۷۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

علی رغم موفقیت های به دست آمده، پرداختن به امر منطقه ای سازی همچنان در جریان است و در حال حاضر مناطق سراسر کانادا با مسئله بزرگ دیگری که چگونگی تشویق مهاجران به زندگی در بیرون از شهرهای بزرگ استان هاست، مواجه اند.

شایان ذکر است که در ۷ استان کانادا، ۸۰ درصد مهاجران برای زندگی و سکونت تنها به یک شهر می روند و تنها استان های نیوبرانزویک، ساسکاچوان و آلبرتا که حداقل دو شهر اصلی دارند، از این امر مستثنی می باشند.

کانادا برای پیشرفت در این حوزه نیازی به تغییرات بنیادین ندارد. چرا که کانادا از زمانی که در سال ۱۸۶۷ تأسیس شد، برای افزایش جمعیت خود تلاش های بسیاری کرد و تا دهه های اخیر برای جذب و حفظ مهاجران چالش های زیادی را پشت سر گذاشت.

مهاجرت به استانهای کانادا
یکی از شهر های کوچک کانادا در استان کبک

به همین ترتیب، میزان مهاجرت در استان هایی مانند ساسکاچوان و مانیتوبا، تا پیش از بکارگیری موشکافانه از برنامه مهاجرت استانی برای هدایت مهاجران به شهرهای اطراف، بسیار کم بوده است. در حال حاضر این استان ها از بالاترین سرانه مهاجران برخوردارند. هدف از همه این صحبت ها بیان این مطلب است که شهرهای کوچک تر می توانند ظرفیت خود را برای موفقیت بیشتر در جذب مهاجران، توسعه دهند.

مدل کانادایی نشان می دهد که ۴ مؤلفه برای جذب مهاجر وجود دارد، و این فرمولی است که استان های ساسکاچوان، مانیتوبا و سایر مناطق کوچک تر از آن استفاده کرده اند، این ۴ مؤلفه عبارت اند از:

 • مشاغل
 • جامعه
 • حمایت ها
 • زیرساخت

شهرهای کوچک تر باید فرصت های اقتصادی ایجاد کرده و مهاجران و مهارت هایشان را با فرصت های شغلی تطبیق دهند. ممکن است این مناطق قادر به جذب مهاجران بیشتری باشند، با اینحال اگر این مهاجران در مشاغلی کار کنند که با مهارت هایشان مطابقت نداشته باشد، حفظ آن ها به مراتب با چالش بیشتری همراه خواهد بود.

شایان ذکر است تطبیق همسران مهاجران با فرصت های شغلی از امور بسیاری ضروری است، در غیر این صورت حتی اگر یکی از زوجین نیز با موفقیت استخدام شوند، خانواده تمایل بیشتری برای ترک شهر مورد نظر خواهد داشت.

شهرهای کوچک تر همچنین باید تمهیداتی را برای مهاجران فراهم کنند تا حس تعلق به اجتماع را برای آن ها فراهم آورد. این بدان معناست که افراد بومی باید پذیرای مهاجران از سراسر جهان باشند. این امر به ایجاد گروه های قومی که برای مثال بر مذهب یا ملیت بنا شده اند، کمک خواهد کرد که در نهایت شانس بزرگی برای مهاجران محسوب می شود. معمولاً بعد از فرصت های شغلی، وجود خانواده و شبکه های قومیتی، از بزرگ ترین دلایلی است که مهاجران مقصدی خاص را برمی گزینند.

باید به این نکته توجه کرد که مهاجران به طیف گسترده ای از پشتیبانی ها مانند آموزش زبان، یافتن پزشک، ثبت نام فرزندان در مدرسه و افتتاح حساب بانکی نیاز دارند. بیش از ۵۰۰ سازمان خدمات مهاجرتی در کانادا وجو دارد که این خدمات را ارائه می دهند و وجود چنین سازمان هایی در شهرهای کوچک تر، امتیاز قابل توجهی را در جذب و حفظ مهاجران فراهم خواهد کرد.

مهاجرت به شهرهای کوچک کانادا
شهرهای کوچک تر باید فرصت های اقتصادی ایجاد کرده و مهاجران را با فرصت های شغلی تطبیق دهند

در نهایت شهرهای کوچک تر برای استقبال از مهاجران باید به لحاظ فیزیکی نیز مجهز باشند. این امر مستلزم داشتن زیرساخت های لازم از قبیل حمل و نقل عمومی، مسکن مقرون به صرفه، امکانات تفریحی و کتابخانه هایی با محتوای چندزبانه می باشد. وجود وسایل نقلیه به ویژه بسیار مهم و کلیدی است، زیرا مهاجران قطعاً به محض ورود قادر به خرید ماشین نخواهند بود و برای رفتن به محل کار و انجام سایر امور به وسایل نقلیه نیاز خواهند داشت.

برای ترویج فرآیند منطقه ای سازی، کارهای بیشتری نیز می توان انجام داد. برای مثال استان ها ممکن است تحت برنامه های مهاجرت استانی خود، خواستار ایجاد سهمیه های منطقه ای سازی باشند که به موجب آن تعداد مشخصی از مهاجران را که هرساله انتخاب خواهند کرد، برای اسکان در مناطق کوچک تر اختصاص دهند. دولت فدرال نیز می تواند با ارتقای شرایط شهرهای کوچک تر به این روند کمک کند.

مهاجران معمولاً تمایل دارند درباره شهرهای بزرگ کانادا اطلاعات زیادی کسب کنند، اما ممکن است از فرصت ها و مزایایی که توسط شهرهای کوچک تر فراهم شده، آگاه نباشند. هر دو سطح دولت می توانند امتیازات زیادی را به این امر اعطا کنند و روند مهاجرت به چنین مناطقی را تسریع بخشند. هر دو سطح دولت، برای اطمینان از علاقه واقعی مهاجران به زندگی در این مناطق، می توانند بررسی کنند که آیا مهاجران پیشنهاد شغلی، پیوندهای اجتماعی یا سابقه کار یا تحصیل در شهرهای کوچک را داشته اند یا خیر.

تجربه کانادا از زمان تشکیل کنفدراسیون نشان می دهد که منطقه ای سازی مهاجرت در استان ها، شهرها و شهرستان های کوچک تر در واقعیت امکان پذیر است. استفاده از مؤلفه های این فرمول – مشاغل، جوامع، حمایت و زیرساخت – مناطق کوچک را قادر به بهره برداری از امتیازات مهاجرت خواهد کرد.

اگر سوالی درباره کانادا و شهر های کانادا دارید در انجمن کانادا در مهاجر گپ مطرح کرده و از خود ساکنین کانادا پاسخ بگیرید.

چطور بود؟ ستاره بدین.
[کل: ۳۰ میانگین: ۴]

ادمین

تلویزیون مهاجر در سال ۱۳۹۸ در شهر ونکوور کانادا تاسیس شد. هدف اصلی تلویزیون مهاجر که یک رسانه مشتمل بر ۸ بخش مختلف است٬ انتقال اطلاعات صحیح به مهاجران فارسی زبان و علاقمندان مهاجرت٬ فارغ از هر جهت گیری مذهبی و سیاسی می باشد. در تلاشیم مهاجرت را توام با آگاهی و راه موفقیت را برای مهاجران هموار سازیم.

‫۸ نظر از خوانندگان

 1. سلام .بنده ۳۶سال سن و همسر و دو فرزند و تجربه ۱۵ ساله در زنینه دندانسازی دارم البته چندین ایده کاربردی در زمینه حرفه ی خو دارم چ راهی و در چه استانی در کانادا برای من و خانواده ام وجود داره

 2. من فکر میکنم انتشار یک تحلیل به زبان فارسی در یک سایت فارسی زبان و ارائه یک سری بایدها و نبایدها، مشکلی از ما حل نمیکنه. کدوم مقام دولت کانادا این تحلیل رو میخونه؟
  لطفا بفرمایید من با نمره زبان clb8 و ۳۲ سال سن و تحصیلات لیسانس مکانیک و فوق دیپلم مکانیک خودرو، چطور میتونم مهاجرت کاری رو به سرانجام برسونم.

  1. سلام، فکر کنم برداشتتون از مطلب خیلی صحیح نبوده. مخاطب این رسانه و این نوشته فارسی زبانان دنیا هستند که مهاجرت کرده اند یا قصد مهاجرت دارند. و مطالب درج شده تحلیل مقامات کانادا برای مهاجران است که با حوصله جمع آوری و ترجمه شده. برای بررسی شرایطتون جهت مهاجرت بهتر است با یک مشاور مهاجرت مشورت بفرمایید.

 3. سلام وقت بخیر
  در شهر های کوچک امکانات رفاهی کم هستن ؟ آیا مردم آنجا با مهاجرین خوب رفتار میکنند ؟ مسائل نژادپرستانه یا امنیت برای خانواده مهاجرین انجا رعایت میشه ؟

 4. سلام ، در مورد پذیرش مهاجر در شهرهای کوچک کانادا ، آیا نحوه جذب مهاجر و شاخصهای مربوطه آسانتر و سهل تر استو میتونیم در این مورد امیدوار باشیم . ضمنا با داشتن دیپلم خیاطی (نقشه کشی صنعتی خوندم و دیپلم دارم) و سن بالای ۵۰ میشه برای شهرهای کوچک جهت اقامت اقدام کرد؟ سپاسگزارم

  1. سلام، شهر های کوچک و استانهای کم جمعیت کانادا بر اساس نیاز هاشون مهاجر جذب می کنند و الزاما ابن موضوع به مفهوم آسون تر شدن مهاجرت نیست. متاسفانه بعید می دونم با شرایطی که فرمودید شانسی برای اقامت کانادا داشته باشید. ولی می تونید با یک مشاور مهاجرت هم مشورت بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا