مهاجرت کانادا

شرایط و نحوه مهاجرت پرستاران به کانادا در سال 2022

یکی از شغل‌های پر‌تقاضا برای مهاجرت به کانادا، شغل پرستاری است. روش‌ها و برنامه‌های مهاجرتی مختلفی برای مهاجرت پرستاران به کانادا وجود دارد.

به گزارش تلویزیون مهاجر و به نقل از «cicnews»،  شیوع و همه‌گیری ویروس کرونا نیاز به پرستار را در کانادا دو چندان کرده است و این در حالیست که کانادا حتی قبل از شیوع وهمه گیری این ویروس با کمبود پرستار مواجه بوده است. پس از همه گیری جهانی 2020 دولت‌های فدرال و استانی کانادا برنامه‌های مهاجرتی مختلفی را برای جذب و تشویق بیشتر پرستاران در نظر گرفته‌اند.

به عنوان مثال، استان انتاریو درحال برنامه ریزی و سرمایه گذاری 342 میلیون دلار برای استخدام بیش از 13000 کارمند بخش مراقبت و بهداست طی پنج سال آینده است.

hami 468

استان بریتیش کلمبیا وعده داده است که 16000 دلار به 1500 پرستار تحصیل کرده بین المللی به منظور پوشش هزینه‌های درخواست اقامت، آزمون زبان انگلیسی و ارتقا آموزش اختصاص دهد.

همچنین استان کبک 65 میلیون دلار برای جذب و آموزش حدود 1000 پرستار از کشورهای فرانسوی زبان اختصاص داده است.

سوالی که مطرح است این است که چگونه می‌توانید حرفه پرستاری خود را در کانادا انتقال و ادامه دهید و به عنوان پرستار در کانادا مشغول به کار شوید؟ یا اگر ساکن کانادا هستید کدام برنامه‌های مهاجرتی در دسترس شما هستند؟

پیش از پرداختن به موضوع برنامه‌های مهاجرتی برای پرستاران، توجه داشته باشید که لیست ذکر شده در این مقاله لیست جامعی نیست. کانادا بیش از 100 برنامه مهاجرتی اقتصادی دارد.

شماره طبقه بندی ملی مشاغل NOC و سطح مهارت برای واجد شرایط بودن و صلاحیت مهم است.

در طبقه بندی ملی مشاغل کانادا NOC پرستاران به دو گروه تقسیم می‌شوند.

hami 468
  • پرستاران رسمی و معمولی(Registered Nurse-RN) و پرستاران رسمی روانپزشکی و بخش بیماران روانی (Registered Psychiatric Nurse-RPN) که این پرستاران در رشته پرستاری در دانشگاه تحصیل می‌کنند. کد ناک این مشاغل 3012 و سطح مهارت شغلی آن‌ها A است.
  • پرستاران عملی دارای مجوز(Licened Practical Nurse-LPN) که معمولا دوره یک یا دو ساله پرستاری را در کالج گذرانده و دیپلم دریافت می‌کنند و نسبت به گروه قبل از سطح مهارت پایین‌تری برخوردار هستند و در طبقه بندی ناک کانادا دارای کد 3233 هستند و سطح مهارت شغلی آن‌ها B است.

برای اینکه بتوانید مسیر و برنامه مهاجرتی مناسب را انتخاب کنید، لازم است کد ناک و سطح مهارت شغلی خود را بدانید.

برنامه مهاجرتی ورود سریع Express Entry برای پرستاران

ورود سریع Express Entryیکی از برنامه‌های مهاجرتی به کانادا است که از طریق چند برنامه مهاجرتی مانند نیروی کار ماهر فدرال(Federal Skilled Worker program-FSWP)  و یا تجربه کانادایی (Canadian Experience-CE) امکان اخذ اقامت دائم کانادا را برای پرستاران فراهم می‌کند. این دو برنامه مهاجرتی فدرال از سوی سیستم ورود سریع مدیریت می‌شوند.

سیستم ورود سریع Express Entry یک سیستم آنلاین است که درخواست‌های مهاجرت را برای دولت فدرال مدیریت می‌کند. مهاجران کانادایی واجد شرایط مشخصات خود را به سیستم ارسال می‌کنند و بر اساس سیستم جامع رتبه بندیCRS امتیاز کسب می‌کنند. داوطلبان برنامه مهاجرتی ورود سریع بر اساس مجموعه‌ای از عوامل مانند تجربه کاری، سن، تحصیلات، مهارت‌های زبانی و دیگر عوامل  امتیاز دریافت می‌کنند و از کسانی که امتیاز بالا کسب کرده‌اند دعوت می‌شود تا برای اخذ اقامت دائم در قرعه کشی‌های ورود سریع درخواست دهند. اگرچه قرعه کشی در طول همه گیری ویروس کرونا متوقف شده بود اما وزیر مهاجرت شان فریزر اعلام کرد که قرعه کشی از اوایل جولای انجام خواهد شد و از سر گرفته می‌شود و پردازش پرونده‌های مهاجرت به روال عادی بازخواهد گشت.

شرایط برنامه مهاجرتی نیروی کار ماهر فدرال (Federal Skilled Worker program-FSWP)

متقاضی باید دستکم یک سال تجربه و سابقه کار مداوم و مستمر طی 10 سال گذشته در یک شغل داشته باشد.برای مهاجرت به کانادانمره آزمونCLB برای اثبات سطح زبان مورد نیاز است.متقاضی باید نمره 7 در هر چهار مهارت زبانیSpeaking, Writing, Reading, Listening کسب کند و علاوه بر این، باید حداقل امتیاز67 از 100 را در ارزیابی سطح تحصیلات، مهارت زبانی و داشتن شغل به دست بیاورد.

nursee

شرایط برنامه مهاجرتی تجربه کانادایی CEC

متقاضی به یک سال تجربه کاری در خاک کاناداطی سه سال گذشته نیاز دارد، بنابراین با نداشتن این سابقه کار برنامه مهاجرتی تجربه کانادایی مناسب نیست. افرادی که سطح مهارت شغلی آن‌ها A است (مانند پرستاران رسمی) به حداقل نمره 7 در آزمون CLB و افرادی که  سطح مهارت شغلی آن‌ها B است به نمره 5 در این آزمون نیاز دارند.

برنامه مهاجرت استانی PNP

این برنامه مهاجرتی از طریق مشارکت بین دولت‌های استانی و دولت فدرال اجرا می‌شود و از روش‌های سریع و مهم برای اخذ اقامت کانادا است و مخصوص افرادی است که علاقه‌مند به زندگی در استان خاصی از کانادا هستند. به متقاضیان بر اساس تخصص، مهارت، تجربه کاری و تحصیلات در یک استان یا قلمرو خاص اقامت دائم اعطا می‌کند و به چند استان و ناحیه درکانادا اجازه می‌دهد مطابق با نیازهای بازار کار خود تعداد معینی مهاجر انتخاب کنند.

اگرچه دولت فدرال تصمیم نهایی را در مورد مهاجران می‌گیرد اما استان‌ها می‌توانند متقاضیان خاصی را از طریق برنامه مهاجرتی استانی معرفی کنند.

برخی از برنامه‌های مهاجرتی استانی به طور خاص به پرستاران اختصاص داده شده است، برخی دیگر فقط به تجربه کاری نیاز دارند و گاهی اوقات برنامه مهاجرتی استانی قرعه‌کشی‌ها را به طور خاص برای پرستاران برگزار می‌کنند.

چندین استان در کانادا با بیش از یک برنامه مهاجرتی به استقبال و پذیرش پرستاران می‌روند. گاهی اوقات متقاضیان از طریق قرعه کشی ورود سریع انتخاب می‌شوند و اگر انتخاب شوند 600 امتیاز به امتیاز ورود سریع Express Entryآن‌ها اضافه می‌شود که این امتیاز کافی است که متقاضی درخواست اقامت دائم کند و یا برای درخواست اقامت دائم از سوی کانادا دعوت شود.

لیست برنامه مهاجرتی استانی برای پرستاران :

  • انتاریو از پرستاران دعوت می‌کند تا از طریق برنامه مهاجرتی «اولویت‌های سرمایه انسانی» درخواست دهند.
  • بریتیش کلمبیا برنامه مهاجرتی «ورود سریع Express Entry» و «مهاجرت از طریق تخصص و مهارت» را ارائه می‌دهد.
  • ساسکاچوان به تازگی«برنامه مهاجرتی گروه نیروهای متخصص بین المللی» را به طور خاص برای پرستاران راه اندازی کرده است.
  • «برنامه مهاجرتی اولویت بازار کار» نوااسکوشیا نامزدهای مورد نیاز این استان را از طریق سیستم ورود سریع انتخاب می‌کند و با برگزاری قرعه‌کشی از پرستاران برای درخواست استانی دعوت می‌کند.
  • «برنامه مهاجرتی پرستاران تحصیل کرده بین المللی IEN» نیوبرانزویک، برنامه‌ای مهاجرتی برای پرستاران خارجی است که قادر به صحبت به زبان انگلیسی یا فرانسوی باشند.

برنامه مهاجرتی کبک

استان کبک سیستم مهاجرتی مربوط به خود را دارد. برنامه‌های مهاجرتی مانند برنامه مهاجرت استانی PNP و ورود سریع Express Entry در کبک در دسترس نیستد و در عوض برنامه مهاجرتی نیروی کار ماهر و برنامه مهاجرتی تجربه کاری را ارائه می‌دهد و پرستاران ممکن است صلاحیت اقدام از طریق هر کدام از این برنامه‌های مهاجرتی را داشته باشند. هر کدام از این برنامه‌های مهاجرتی متقاضیان را ملزم به داشتن دانش کاری به زبان فرانسه می‌کند.

 

عضو کانال تگرام مهاجر تی وی شوید.
کانال یوتیوب تلویزیون مهاجر را دنبال نمایید.
کانال اینستاگرام آسانترین راه ارتباط

چطور بود؟ ستاره بدین.
[کل: 0 میانگین: 0]

ادمین مهاجر

تلویزیون مهاجر در سال ۱۳۹۸ در شهر ونکوور کانادا تاسیس شد. هدف اصلی تلویزیون مهاجر که یک رسانه مشتمل بر ۸ بخش مختلف است٬ انتقال اطلاعات صحیح به مهاجران فارسی زبان و علاقمندان مهاجرت٬ فارغ از هر جهت گیری مذهبی و سیاسی می باشد. در تلاشیم مهاجرت را توام با آگاهی و راه موفقیت را برای مهاجران هموار سازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا