زندگی کانادایی

مدیریت پسماند در کانادا

مواردی که تازه واردان به کانادا باید در مورد بازیافت پسماند بدانند

به عنوان تازه وارد به کانادا، موارد بسیاری وجود دارد که باید در کشور جدید خود را به آن عادت دهید. اگرچه مبحث مدیریت پسماند و تفکیک زباله موضوع جالبی نیست اما یکی از این موارد، یادگیری نحوه مدیریت زباله‌های خانگی است که ممکن است متفاوت از کشور مادری شما باشد.

به گزارش تلویزیون مهاجر به نقل از arrivein، قوانین کانادا در مورد بازیافت و دفع زباله پیچیده است و اغلب در شهرها و مناطق مختلف شهرداری‌ متفاوت است. قبل از اینکه زباله خود را بیرون بیاورید و در سطل بیندازید، مهم است که در مورد نحوه جمع آوری و تفکیک زباله اطلاعات کسب کنید.

recycle

ads template2

تفکیک زباله‌های خانگی

همه چیز را در یک سطل زباله نریزید. مردم کانادا برای تفکیک زباله بسیار مورد تشویق قرار می‌گیرند تا با توجه به نوع زباله تولید شده، آن‌ها را در سطل‌های به رنگ آبی، سبز و سیاه بیندازند. تفکیک زباله برای کمک به کاهش تاثیر زیست محیطیبسیار اهمیت دارد. هنگامی که شما بازیافت می‌کنید، مواد قابل بازیافت مجدد برای ساخت کالاهای جدیدمورد استفاده قرار می‌گیرد و به بازیافت کنندگان برای استفاده مجدد فروخته می‌شود. درهمین حال، زباله‌های ارگانیک و آلی برای تولید زیست گاز(گاز حاصل از فرآوری ضایعات آلی) و کمپوست (کود) فرآوری می‌شوند. این امر حائز اهمیت است که به بررسی قوانین و مقررات محلی بپردازید چرا که این قوانین ممکن است در شهرها ومناطق مختلف شهرداری‌‌هامتفاوت است.

سطل سبز- زباله طبیعی و مواد غذایی

سطل‌های سبز مخصوص زباله‌های ارگانیک همچون ضایعات مواد غذایی و محصولات کاغذی است.

 چه چیزهایی می‌توان در سطل سبز انداخت؟

تمام مواد غذایی خام و پخته را می‌توانید در این سطل بیندازید. از جمله سبزیجات، گوشت‌ها، محصولات و فرآورده‌های لبنی، آجیل‌، صدف‌ها، و خوراکی‌های‌ پخته شده. تفاله قهوه، چای کیسه‌ای، محصولات کاغذی مانند جعبه‌های پیتزا و بشقاب‌های کاغذی نیز در این سطل جای می‌گیرند. زباله حیوانات خانگی و پوشک بچه بسته به محل زندگی شما نیز می‌تواند در این سطل انداخته شود.

توجه داشته باشید که برخی از شهرها و ض شهرداری‌ها قوانین سطل سبز را به علت کووید-19 تغییر داده‌اند. دستمال کاغذی و حوله‌ها به جای قرار گیری در سطل سبز باید دور انداخته شوند.

hami 468

recycling

سطل آبی- بازیافت

مواد قابل بازیافت درون سطل آبی جای می‌گیرند. این امر بسیار حائز اهمیت است که مواد به درستی در این سطل قرار بگیرند چرا که با وجود مواد غیر قابل بازیافت در این سطل نمی‌توان کل زباله‌ها را بازیافت کرد و رعایت نکردن این موضوع می‌تواند باعث از بین رفتن مواد بازیافتی خوب شود.

چه چیزهایی می‌توان در سطل آبی انداخت؟

مواردی که می‌توان در این سطل انداخت عبارتند از: شیشه، پلاستیک‌های انعطاف ناپذیر و سفت، پلاستیک‌های نرم و انعطاف پذیر، فلز، کاغذ، ظروف کاغذی، مقوا، یونولیت به غیر از پلاستیک مشکی که در بیشتر مناطق به دور انداخته می‌شود

لوازم و تجهیزات پزشکی و خانگی زباله‌های خطرناک محسوب می‌شوند و نباید در این سطل انداخته شوند. از اشتباهات رایج بازیافت عبارتند از: عدم شستشوی ظروف غذا قبل از انداختن به داخل سطل، بازیافت لباس یا پارچه‌هایی که ممکن است به دستگاه‌های بازیافت گیر کنند و بازیافت لیوان‌های نوشیدنی گرم که درون آن پلاستیک غیر قابل بازیافت استفاده شده است.

توجه داشته باشید که بسیاری از شهرها در شرف بازیافت گروه جدیدی از مواد هستند: شهر مارکام، انتاریو بازیافت پارچه و شهر کیچنر-واترلو، انتاریو بازیافت پلاستیک مشکی را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده‌اند.

سطل مشکی- آشغال

چه چیزهایی می‌توان در سطل مشکی انداخت؟

هر چیز که در سطل آبی و سبز انداخته نشود باید در سطل مشکی یا همان سطل زباله قرار گیرد به غیر از مواد خطرناک، وسایل الکترونیکی و برقی، زباله‌های حیاط و اقلام بزرگ. در بسیاری از شهرها، هزینه جمع آوری زباله به اندازه سطل آشغال مشکی شما بستگی دارد.

بسیاری از مناطق شهرداری در وبسایت خود دارای موتور جستجوی “waste wizard” هستند که به شما می‌گوید که کالای خود را در کدام سطل قرار دهید.

انواع خاص زباله

Yard waste (پسماند حیاط)

زباله‌های حیاط  برگ‌ها یا شاخه‌های درختان هستند که به طور معمول یک هفته در میان جمع می‌شوند. برنامه زمانی جمع آوری زباله را در شهر خود بررسی کنید تا از زمان جمع آوری زباله‌های حیاط در محل زندگی‌تان مطلع شوید.

Cooking grease (چربی‌های پخت و پز)

چربی‌های پخت و پز هرگز نباید در سینک ظرفشویی و یا در توالت ریخته شود چرا که به راحتی می‌تواند باعث گرفتگی لوله‌ها شود. در عوض، صبر کنید تا چربی کمی سفت شود و سپس آن را پاک کنید و داخل سطل سبز بیندازید. به عنوان یک ماده طبیعی و ارگانیک، می‌توان آن را کمپوست کرد.

recycl

Pet waste and hair (زباله و موی حیوانات خانگی)

زباله و موی حیوانات خانگی را می‎توان به چند روش مختلف دفع کرد. در بسیاری از مناطق، می‌توانید داخل سطل سبز بیندازید. در بعضی موارد می‎توانید در توالت بریزید، در حیاط خانه‌تان دفن کنید یا آن را در کیسه اضافی بگذارید و در سطل زباله بیندازید.

Oversized items (موارد سایز بزرگ)

اقلام بزرگ مانند وسایل آشپزخانه، تلویزیون و مبل‌ها ممکن است برنامه زمانی جمع آوری متفاوتی از زباله‌های معمولی داشته باشند. شما می‌توانید این اقلام را کنار دیگر سطل‌ها قرار دهید. اگر در کاندو یا آپارتمان زندگی می‌کنید ممکن است مجبور شوید برای حمل اقلام خود با یک شرکت خصوصی تماس بگیرید. برای اطلاغت بیشتر آیین نامه‌های شهرداری یا آیین نامه‌های مربوط به کاندو را بررسی کنید.

اگرچه در نگاه اول این قوانین ممکن است پیچیده به نظر برسد اما بعد از گذشت زمان کوتاهی و با کمی تمرین یاد می‌گیرید که چگونه زباله‌های خود را به درستی تفکیک کنید.

 

 

عضو کانال تگرام مهاجر تی وی شوید.
کانال یوتیوب تلویزیون مهاجر را دنبال نمایید.
کانال اینستاگرام آسانترین راه ارتباط

 

چطور بود؟ ستاره بدین.
[کل: 2 میانگین: 3]

ادمین مهاجر

تلویزیون مهاجر در سال ۱۳۹۸ در شهر ونکوور کانادا تاسیس شد. هدف اصلی تلویزیون مهاجر که یک رسانه مشتمل بر ۸ بخش مختلف است٬ انتقال اطلاعات صحیح به مهاجران فارسی زبان و علاقمندان مهاجرت٬ فارغ از هر جهت گیری مذهبی و سیاسی می باشد. در تلاشیم مهاجرت را توام با آگاهی و راه موفقیت را برای مهاجران هموار سازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا