خواندنی ها

هر فرد با شناسنامه ایرانی موظف به انجام خدمت سربازی است

علیزاده طباطبایی، وکیل دادگستری در گفت‌وگو با تلویزیون مهاجر

وکیل دادگستری درباره وضعیت مشمولین خدمت سربازی افراد متولد خارج از ایران تاکید دارد که هر فرد ایرانی، به معنی دارا بودن شناسنامه ایرانی یا دارا بودن شرایط دریافت شناسنامه ایرانی موظف به خدمت وظیفه عمومی است و بالاتر از 18 سال مشمول محسوب می‌شود.

سید محمود علیزاده طباطبایی، وکیل دادگستری در گفت‌و‌گو با تلویزیون مهاجر درباره وضعیت خدمت وظیفه عمومی برای افراد بالای 18 سال که خارج از ایران متولد شده اند ، گفت: هر فرد ذکور ایرانی- دارای شناسنامه ایرانی- بالای 18 سال موظف به انجام خدمت وظیفه عمومی است.

علیزاده طباطبایی در اینباره تاکید کرد:فرزندان پدر و مادر ایرانی در هر کجای دنیا ایرانی تلقی می شوند و برای سفر به ایران باید شناسنامه ایرانی داشته باشند و هر فرد ذکور با شناسنامه ایرانی فارغ از محل تولدش ایرانی محسوب شده و بعد از 18 سالگی مشمول خدمت وظیفه عمومی است.

ads template2

alizadeh tabatabee

وی خاطرنشان کرد: تفاوتی ندارد که محل تولد در کجای دنیا باشد و در صورت سفر به ایران مشمول شناخته شده و امکان خروج مجدد از ایران را ندارند مگر اینکه مدارکی دال بر معافیت از خدمت ارائه دهند به طور مثال معافیت تحصیلی یا مواردی از این دست داشته باشند.

علیزاده طباطبایی درباره وضعیت افرادی که تابعیت کشورهای دیگر را دارند، گفت: قانون ایران مساله دوتابعیتی را قبول ندارد و از اساس تابعیت کشور دیگر را در حالی که ایرانی هستید به رسمیت نمی شناسد.

وی ادامه داد: قانون مدنی تاکید دارد که اگر ایرانی ترک تابعیت ایران کند ، ایران تابعیت خارجی او را نمی پذیرد مگر این که از تابعیت ایرانی اخراج شود که آن هم مستلزم پروسه پیچیده در هیئت وزیران است تا کسی که سلب تابعیت ایرانی شود که در این صورت اموالش نیز در ایران مصادره می شود.

علیزاده طباطبایی در اینباره افزود:تابعیت دوم در کشورهای دیگر از طرف ایران به رسمیت شناخته نمی شود بنابراین در صورت سفر به ایران فرد ذکور ایرانی بالای 18 سال، کماکان ایرانی تلقی شده و مشمول خدمت سربازی است و نمی توان با این استنباط که مقیم کشور دیگری است یا تابعیت ثانی دارد؛ از خدمت سربازی ایران معاف تلقی شود.

وی درباره مساله تابعیت مضاعف در قوانین ایران گفت: نمونه روشن مساله درباره عدم به رسمیت شناختن تابعیت مضاعف در پرونده ایران و الجزایر به خوبی دیده شد، در این قرارداد گفته شده بود که هیچ ایرانی نمی تواند علیه آمریکا طرح دعوی کند و هیچ آمریکایی علیه ایران اما ایرانی هایی که تابعیت آمریکایی گرفته بودند در دادگاه ها علیه ایران طرح دعوی کردند و رای گرفتند و اموال خود را پس گرفتند، این مساله مورد انتقاد ایران بود چرا که تابعیت مضاعف را به رسمیت نمی شناخت.

وکیل پایه یک دادگستری همچنین خاطر نشان کرد: بعضا حتی ممکن است فرد ایرانی مقیم و دارای تابعیت کشوری باشد که خدمت وظیفه در آن کشور اجباری باشد و در آن کشور نیز بر اساس قانون تابعیت آن کشور خدمت وظیفه سربازی را انجام داده باشد، با این وجود در صورتی که با سن بالاتر از 18 سال به یران سفر کند باز هم از نظر قوانین ایران باید خدمت سربازی را در ایران انجام دهد.

hami 468

 

عضو کانال تگرام مهاجر تی وی شوید.
کانال یوتیوب تلویزیون مهاجر را دنبال نمایید.
کانال اینستاگرام آسانترین راه ارتباط

 

چطور بود؟ ستاره بدین.
[کل: 0 میانگین: 0]

ادمین مهاجر

تلویزیون مهاجر در سال ۱۳۹۸ در شهر ونکوور کانادا تاسیس شد. هدف اصلی تلویزیون مهاجر که یک رسانه مشتمل بر ۸ بخش مختلف است٬ انتقال اطلاعات صحیح به مهاجران فارسی زبان و علاقمندان مهاجرت٬ فارغ از هر جهت گیری مذهبی و سیاسی می باشد. در تلاشیم مهاجرت را توام با آگاهی و راه موفقیت را برای مهاجران هموار سازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا