داستانهای مهاجرتزندگی کانادایی

آشنایی با ساختار سیاسی کانادا

ساختار سیاسی کانادا در چارچوب یک دموکراسی پارلمانی و نوعی سیستم فدرال از دولت پارلمانی با سنت‌های دموکراتیک قوی عمل می‌کند. کانادا یک سلطنت مشروطه است که در آن پادشاه، رییس دولت است.

در سال 1867، قانون (British North America) BNA آمریکای شمالی بریتانیا، به عنوان قانون اساسی کانادا، سه مستعمره انگلیس: قلمرو کانادا (انتاریو و کبک امروزی) نوا اسکوشیا و نیوبرانزویک را متحد کرد.

ca

به گزارش تلویزیون مهاجر به نقل از rcinet و wikipedia، قانون BNA کانادا را به یک نظام پادشاهی مشروطه تبدیل کرد که حاکم این کشور، حاکمی است که بر انگلستان سلطنت می‌کند و درحال حاضر الیزابت دوم فردی است که بر انگلستان حکومت می‌کند.

سیستم سیاسی کانادا دموکراسی فدرال است . قدرت در کانادا بین دولت مرکزی (فدرال) و 10 استان  (بریتیش کلمبیا، آلبرتا، ساسکاچوان، مانیتوبا، انتاریو، کبک، نیوبرانزویک، نوا اسکوشیا، جزیره پرنس ادوارد و نیوفاندلند و لابرادور) تقسیم می‌شود.

اختیارات دولت فدرال و استان‌ها درقانون اساسی قید شده است. صلاحیت قضایی سه قلمرو (یوکان، سرزمین‌های شمال غرب یا نورث وست تریتوریز و نوناووت) توسط دولت فدرال به آن‌ها واگذار شده است و در قانون BNA قید نشده‌اند.

درگذشته، فقط حاکم انگلیس می‌توانست قانون اساسی را اصلاح کند. در سال 1982، کانادا قانون اساسی خود را به تصویب رساند به این معنی که پس از توافق نامه بین دولت فدرال و 9 استان سازوکارهایی برای اصلاح آن اتخاذ کرد. استان کبک از امضای این توافق نامه امتناع کرد به این دلیل که به این استان قانون اساسی خاصی اعطا نشده بود.

علاوه بر این، از سال 1982 منشور حقوق و آزادی کانادا در قانون اساسی گنجانیده شد. علیرغم این تغییرات، کانادا همچنان کشوری سلطنتی باقی مانده که ملکه انگلیس الیزابت دوم ملکه کانادا شناخته می‌شود.

elect

قوه مقننه

سیستم حکومتی کانادا از سیستم پارلمانی انگلیس الهام گرفته و ریشه در سنت دارد. پارلمان کانادا از دو بخش تشکیل شده است:

  • مجلس عوام که شامل 338 عضو منتخب است.
  • مجلس سنا که شامل 105 عضو است توسط نخست وزیر منصوب می‌شوند و نماینده تمام کشور هستند.

در حال حاضر، مجلس سنا که اغلب با نمایندگان «منطقه‌ای» آن شناخته می‌شود، ۱۰۵ عضو دارد که توسط فرماندار کل و به توصیه نخست وزیر به نمایندگی منصوب شده‌اند و تا سن ۷۵ سالگی خدمت می‌کنند.

سنا در ابتدا با تعداد نمایندگان مساوی از انتاریو، کبک، منطقه دریایی و استان‌های غربی ایجاد شد. اما در حال حاضر، ترکیب سنا محصول انواع خاص استثناها، اعضای اضافه شده، و چشم پوشی‌ها و سازش‌هاست، به این معنی که دیگر نه برابری منطقه‌ای رعایت می‌شود و نه نمایندگی بر اساس میزان جمعیت هر منطقه. تعداد طبیعی سناتورها می‌تواند به توصیه نخست وزیر و توسط پادشاه، بیش از حد تعیین شده اضافه شود، به شرطی که سناتورهای اضافه‌شده به نسبت منطقه‌ها و به‌طور یکسان (تا حداکثر هشت سناتور بیشتر) اضافه شوند.

تاکنون تنها یک بار از قدرت انتصاب اضافی استفاده شده‌است؛ هنگامی که نخست وزیر برایان مالرونی از ملکه الیزابت دوم درخواست کرد که به مجلس سنا هشت کرسی اضافه کند تا از تصویب قانون مالیات کالا و خدمات اطمینان حاصل کند.

احزاب

به‌طور تاریخی، دو حزب غالب کانادا، حزب لیبرال کانادا و حزب محافظه کار کانادا (یا پیشینیان آن) بوده‌اند؛ هرچند که در انتخابات ۲۰۱۱، حزب دموکرات جدید (ان‌دی‌پی) صعود خوبی داشت و حتی به تهدیدی برای دو حزب دیگر تبدیل شد. تاکنون احزاب کوچکتر مانند حزب ملی‌گرای بلوک کبکوا و حزب سبز کانادا نیز قادر به تأثیرگذاری بر روند سیاسی بوده‌اند.

قوه مجریه

در دسامبر 2015، دولت ترودو یک نهاد مستقل و غیر حزبی جدید برای مشاوره به نخست وزیر در مورد انتصابات مجلس سنا تاسیس کرد. این نهاد و شورای مشورتی بر اساس شایستگی توصیه‌هایی را بر انتخاب افرادی که باید به مجلس سنا منصوب شوند ارائه می‌دهد.

وزیران (معمولاً حدود سی وزیر) توسط نخست وزیر انتخاب شده و توسط فرماندار کل به رهبری وزارتخانه‌ها و سازمان‌های متفاوت که معمولاً نمایندگان منطقه‌ای هم دارند، منصوب می‌شوند.

به‌طور سنتی، اکثر یا همه وزرای کابینه، عضو حزب حاکم در مجلس عوام یا مجلس سنا هستند (کابینه کانادا را ببینید)؛ اما این موضوع از نظر قانونی یا به واسطه قانون اساسی اجباری نیست و گهگاه، نخست وزیر، یک وزیر کابینه را از سایر حزب‌ها منصوب می‌کند.
انتخابات
سلطنت ارثی است. فرماندار کل به توصیه نخست وزیر برای یک مدت نامعین توسط پادشاه منصوب می‌شود، هر چند به‌طور سنتی این مدت حدود پنج سال است. به دنبال انتخابات پارلمانی، معمولاً رهبر حزب اکثریت در مجلس عوام، توسط فرماندار کل به مقام نخست وزیری منصوب می‌شود.

coyrt

قوه قضاییه

بالارتبه‌ترین دادگاه کانادا، دادگاه عالی کانادا است که آخرین دادگاه تجدید نظر در نظام قضایی کانادا است. این دادگاه متشکل از نه قاضی است: هشت قاضی پیونی (با رتبه پایین‌تر) و قاصی ارشد کانادا. قضات دادگاه عالی کانادا توسط فرماندار در شورای سلطنت منصوب می‌شود. مصوبه دادگاه عالی افراد قابل انتصاب را به کسانی محدود کرده‌است که یا قاضی یک دادگاه عالی بوده‌اند یا برای ده سال یا بیشتر عضو کانون وکلا (بار) بوده‌اند. بر اساس قانون، اعضای کانون وکلا و قاضی عالی کبک باید سه مقام از نه مقام دادگاه عالی کانادا را داشته باشند.

 

عضو کانال تگرام مهاجر تی وی شوید.
کانال یوتیوب تلویزیون مهاجر را دنبال نمایید.
کانال اینستاگرام آسانترین راه ارتباط

چطور بود؟ ستاره بدین.
[کل: 2 میانگین: 3]

ادمین مهاجر

تلویزیون مهاجر در سال ۱۳۹۸ در شهر ونکوور کانادا تاسیس شد. هدف اصلی تلویزیون مهاجر که یک رسانه مشتمل بر ۸ بخش مختلف است٬ انتقال اطلاعات صحیح به مهاجران فارسی زبان و علاقمندان مهاجرت٬ فارغ از هر جهت گیری مذهبی و سیاسی می باشد. در تلاشیم مهاجرت را توام با آگاهی و راه موفقیت را برای مهاجران هموار سازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا