اخبار کانادااخبار

جغرافیای کانادا

ویژگی های جغرافیایی کانادا

درباره جغرافیای کانادا چه می دانید؟

کانادا کشوری است که بیشترین قسمت آمریکای شمالی را در تصرف خود دارد. این کشور از جنوب با ایالات متحده و از شمال غرب با آلاسکا مرز مشترک دارد. کانادا بین اقیانوس آتلانتیک از شرق و اقیانوس آرام در غرب واقع شده است و از شمال نیز به اقیانوس منجمد شمالی محدود می شود.

کانادا بعد از روسیه پهناورترین کشور جهان به شمار می رود. واحد اندازه گیری در این کشور کیلومتر است. کانادا بیش از 7000 کیلومتر پهنا دارد. سفر زمینی از شهرهای هالیفاکس تا ونکوور 7 روز و سفر هوایی این مسیر نیز حدود 7 ساعت به طول می انجامد که مؤید پهناور بودن کشور کانادا است. تراکم جمعیت کانادا 3.5 نفر در هر کیلومتر مربع است که پایین ترین حد تراکم در جهان است.

مناطق جغرافیایی

این کشور از مجموع 10 استان و 5 منطقه اصلی تشکیل شده است که به قرار زیر است:

ads template2

منطقه آتلانتیک: این منطقه از استانهای نوا اسکوشیا، نیوبرانزویک، جزیره پرنس ادوارد و نیوفاندلند و لابرادور تشکیل شده است. از مهمترین فعالیتهای این منطقه می توان به صنایع ماهیگیری، کشاورزی، جنگلداری، استخراج معدن و توریسم اشاره کرد.

 کانادای مرکزی: این منطقه از استانهای انتاریو و کبک تشکیل شده است. این منطقه پرجمعیت ترین منطقه کانادا است. استانهای انتاریو و کبک در مجموع بیش از 4.3 کل محصولات کانادا را تولید می کنند.

منطقه چمنزاری: منطقه چمنزاری از استانهای مانیتوبا، ساسکاچوان و آلبرتا تشکیل شده است. بیشتر نواحی در این منطقه بارور و دارای پتانسیل بالا برای کشاورزی است.

 سواحل غربی: استان بریتیش کمبیا در سواحل غربی کانادا واقع شده است و به دامنه ها و جنگلهای سرسبزش شهرت دارد. از فعالیتهای عمده این استان می توان به صنایع چوب، ماهیگیری، میوه کاری و توریسم اشاره کرد.

نواحی شمالی: نواحی شمالی از سه منطقه تشکیل شده است. مناطق سرزمینهای شمال غربی، یوکان و نوناووت 3.1 سرزمینهای کانادا راتشکیل می دهند و منابع مهم نفت، گاز طبیعی، طلا، روی و سرب نیر در این نواحی وجود دارد.

آب و هوای کانادا

آب و هوای کانادا در مجموع سرد و قطبی است. اما از آنجاییکه کانادا کشوری پهناور است، شرایط آب و هوایی از شهری به شهر دیگر متغیر است. نواحی شمالی این کشور دارای آب و هوایی بسیار سرد و قطبی است، اما مناطق جنوبی کانادا از آب و هوایی معتدل برخوردار است.

سردترین شهر کانادا یوکان است که 600 هزار نفر جمعیت دارد. دمای هوای این شهر تا منفی 30 درجه سانتیگراد نیز می رسد. آب و هوای استانهای های نوا اسکوشیا، نیوفاندلند و نیوبرانزویک که در نزدیکی اقیانوسهای اطلس  قرار گرفته اند، تحت تاثیر آب و هوای اقیانوسی قرار داشته و زمستانهایی سرد و تابستانهایی معتدل دارند. شهرهای ویکتوریا و ونکوور که در نزدیکی اقیانوس آرام واقع شده اند، کمترین نوسانات آب و هوایی را دارند. بطوریکه دمای هوا در طول سال از 38 درجه تا 24 درجه متغیر است. با اینحال شهرهای انتاریو و کبک بیشترین نوسانات آب و هوایی را دارند. این دو شهر دارای زمستانهایی بسیار سرد و تابستانهایی گرم هستند.

hami 468
چطور بود؟ ستاره بدین.
[کل: 6 میانگین: 5]

تحریریه مهاجر

تلویزیون مهاجر در سال ۱۳۹۸ در شهر ونکوور کانادا تاسیس شد. هدف اصلی تلویزیون مهاجر که یک رسانه مشتمل بر ۸ بخش مختلف است٬ انتقال اطلاعات صحیح به مهاجران فارسی زبان و علاقمندان مهاجرت٬ فارغ از هر جهت گیری مذهبی و سیاسی می باشد. در تلاشیم مهاجرت را توام با آگاهی و راه موفقیت را برای مهاجران هموار سازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا