آموزشخواندنی ها

شرایط دریافت شناسنامه ایرانی برای فرزندان متولد شده در خارج از کشور

مصاحبه تلویزیون مهاجر با نعمت احمدی وکیل دادگستری

وکیل پایه یک دادگستری درباره شرایط دریافت شناسنامه ایرانی برای فرزندان متولد شده در خارج از کشور توضیح داد.

نعمت‌ احمدی ، وکیل پایه یک دادگستری در گفت‌و‌گو با مهاجرتی وی درباره موضوع دریافت شناسنامه ایرانی برای فرزندان متولد شده خارج از کشور گفت: فرزند پدر و مادر ایرانی و یا صرفا پدر ایرانی  در هر کجای کره خاکی ایرانی محسوب می شود و پدر یا والدین با ارائه مدارک  لازم برای صدور شناسنامه به سفارتخانه‌ها، می‌توانند تقاضای صدور شناسنامه ایرانی برای فرزند خود را داشته باشند.

احمدی

ads template2

وی در ارتباط با این موضوع تاکید کرد: مشخصا این فرزندان که حائز  شرایط دریافت شناسنامه ایرانی هستند، همواره ایرانی تلقی شده و همه مختصات قانونی یک ایرانی -اعم از شرایط سنی سربازی- برای آن ها هم تعریف می شود.

احمدی در اینباره تصریح کرد: به طور مثال یک زن و مرد ایرانی در سوئیس صاحب فرزند می شوند که این فرزند همانند والدین خود کارت اقامت سوئیس را دارد و بر اساس قوانین سوئیس شهروند سوئیس ،تلقی می شود اما به این دلیلی که پدر و مادر ایرانی دارد می تواند شناسنامه ایرانی نیز داشته باشد .

وی درباره مساله تابعیت یک کشور دیگر و موضوع دریافت شناسنامه ایرانی نیز گفت : تابعیت یک کشور دیگر مانعی برای دریافت شناسنامه ایرانی برای فردی با پدر و مادر ایرانی یا صرفا پدر ایرانی نیست ، مگر کسی از اساس نخواهد به ایران سفر کند و تمایلی هم به دریافت شناسنامه ایرانی نداشته باشد در غیر این صورت هر فرد با پدر و مادر ایرانی برای سفر به ایران باید شناسنامه ایرانی داشته باشد و مشمول همه قوانین شهروندان ایرانی نیز می‌شود.

احمدی همچنین تاکید کرد: تمامی این قوانین در ارتباط با فرزند حاصل ازدواج مرد ایرانی با زن غیرایرانی نیز برقرار است

وی درباره فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی که در خارج از ایران متولد می شوند نیز گفت: زنان ایرانی که خارج از کشور با مردان غیرایرانی ازدواج می کنند و محل تولد بچه نیز خارج از ایران است، نمی توانند برای فرزندان خود شناسنامه ایرانی بگیرند.

وکیل پایه یک دادگستری خاطر نشان کرد: بر اساس آخرین تغییرات در قانون تنها زنان ایرانی که با مرد غیرایرانی ازدواج می کنند و فرزند آن ها در ایران متولد می شود می توانند درخواست دریافت شناسنامه ایرانی داشته باشند در غیر این صورت و در شرایطی که فرزند در خارج از ایران متولد شده باشد و مادر ایرانی و پدر غیرایرانی باشد امکان دریافت شناسنامه ایرانی را ندارد.

 

hami 468

 

عضو کانال تگرام مهاجر تی وی شوید.
کانال یوتیوب تلویزیون مهاجر را دنبال نمایید.
کانال اینستاگرام آسانترین راه ارتباط

چطور بود؟ ستاره بدین.
[کل: 0 میانگین: 0]

ادمین مهاجر

تلویزیون مهاجر در سال ۱۳۹۸ در شهر ونکوور کانادا تاسیس شد. هدف اصلی تلویزیون مهاجر که یک رسانه مشتمل بر ۸ بخش مختلف است٬ انتقال اطلاعات صحیح به مهاجران فارسی زبان و علاقمندان مهاجرت٬ فارغ از هر جهت گیری مذهبی و سیاسی می باشد. در تلاشیم مهاجرت را توام با آگاهی و راه موفقیت را برای مهاجران هموار سازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا