خواندنی ها

فعل اخذ پناهندگی در قوانین ایران جرم نیست

علی مجتهدزاده، وکیل دادگستری در گفت‌و‌گو با تلویزیون مهاجر تشریح کرد:

وکیل پایه یک دادگستری تاکید کرد فعل پناهندگی در قوانین ایران جرم تلقی نمی شود اما گاهی موضوعی که فرد از طریق آن اخذ پناهندگی کرده در قوانین جرم محسوب می شود.

علی مجتهدزاده، وکیل پایه یک دادگستری در گفت‌و‌گو با مهاجرتی وی درباره موضوع «نگاه قوانین ایران به موضوع اخذ پناهندگی از دیگر کشورها و وضعیت افراد پناهنده که قصد سفر به ایران را دارند»، گفت: در حالت کلی فعل پناهندگی در قوانین ایران جرم تلقی نمی شود اما در این خصوص و برای سفرهای پناهندگان به ایران نکاتی حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: این که فرد چه نوع پناهندگی اخذ کرده بسیار مهم است ، به طور مثال اگر فردی در ایران مجرم فراری است و با علی رغم داشتن حکم قضایی یا داشتن اتهامی در دست رسیدگی، به نوعی از کشور فرار کرده باشد ، مساله متهم و  مجرم بودن وی باقی است و در بازگشت وی دوباره فعال شده و باید رسیدگی به اتهام یا مجازات جرم را متحمل شود.

hami 468

مجتهدزاده خاطر نشان کرد: وقتی فردی حکم محکومیت قطعی داشته و بعضا حتی به واسطه آن حکم،  از کشور ثانی پناهندگی اخذ کرده است، در بازگشت به کشور نه به خاطر اخذ پناهندگی، که به خاطر جرمی که مرتکب شده و مجازات آن را متحمل نشده از نظر سیستم قضایی مجرم شناخته می‌شود.

زاده

وکیل دادگستری با اشاره به برخی مسائل در پرونده های اخذ پناهندگی از قبیل تغییر مذهب یا طرح ادعاهایی درباره گرایش های جنسی نیز گفت: ممکن است برخی مسائل دیگر که موضوع پناهندگی شود که در ایران جرم تلقی شود یعنی فرد از طرقی اخذ پناهندگی کرده که به واسطه قوانین ایران جرم تلقی شود مثل تغییر مذهب یا برخی از موضوعات در حوزه گرایش های جنسی .

وی ادامه داد: در صورتی که دسترسی به این اطلاعات برای سیستم های اداری و قضایی داخلی ممکن باشد در بازگشت به کشور با مشکلی در ارتباط با اصل این مسائل برخورد خواهد کرد و اگر سیستم قضایی به این اطلاعات دسترسی پیدا کند احتمال تعقیب قضایی وجود دارد.

وی خاطر نشان کرد: بنابراین صرف مساله اخذ پناهندگی در قوانین ایران جرم تلقی نمی شود اما گاهی موضوع مطروحه برای اخذ پناهندگی در قوانین ایران جرم است و در صورت اطلاع سیستم قضایی تحت تعقیب قضایی قرار خواهد گرفت.

مجتهدزاده درباره پرونده های موضوعات اجتماعی برای اخذ پناهندگی نیز تاکید کرد: صرف مساله پناهندگی در قوانین ایران به واسطه موضوعات عمومی مثل این که حقوق من رعایت نمی شده ، کسانی که پناهندگی اجتماعی می گیرند یا مواردی که مثلا یک ورزشکار خانم می گوید در ایران امکان دستیابی به حقوق برابر ندارد و با این مسائل اخذ پناهندگی می کند ، در هیچ کجای قوانین ایران اقدالم مجرمانه تلقی نمی شود که تحت تعقیب قضایی قرار بگیرد .

وی درباره تابعیت ایرانی پناهندگان نیز گفت: پناهندگی سلب تابعیت ایران تلقی نمی شود و با پناهندگی از یک کشور دیگر، حکومت ایران تابعیت ایرانی کسی را لغو نمی کند و البته تابعیت دوم فرد را هم به رسمیت نمی شناسد.

hami 468

وکیل پایه یک دادگستری درباره موضوع حقوقی و قضایی مساله دوتابعیتی بودن نیز تصریح کرد: مساله دو تابعیتی بودن نیز برای شهروندان جرم تلقی نمی شود اما افرادی که در ادبیات سیاسی به عنوان دو تابعیتی شناخته می شوند محدودیت هایی برای تصدی برخی مسئولیت‌ها از جانب این افراد در قوانین اخیرا اصلاح و وضع شده، وجود دارد .

 

عضو کانال تگرام مهاجر تی وی شوید.
کانال یوتیوب تلویزیون مهاجر را دنبال نمایید.
کانال اینستاگرام آسانترین راه ارتباط

 

چطور بود؟ ستاره بدین.
[کل: 0 میانگین: 0]

ادمین مهاجر

تلویزیون مهاجر در سال ۱۳۹۸ در شهر ونکوور کانادا تاسیس شد. هدف اصلی تلویزیون مهاجر که یک رسانه مشتمل بر ۸ بخش مختلف است٬ انتقال اطلاعات صحیح به مهاجران فارسی زبان و علاقمندان مهاجرت٬ فارغ از هر جهت گیری مذهبی و سیاسی می باشد. در تلاشیم مهاجرت را توام با آگاهی و راه موفقیت را برای مهاجران هموار سازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا