کاناداداستانهای مهاجرتونکوور

داستان مهاجرت بابک به ونکوور – قسمت نهم

به دنبال کار در ونکوور، کانادا

کاریابی بعد از مهاجرت

ادامه داستان از قسمت هشتم … پر از کنجکاوی و هیجان از کشف تازه ها بودم. قوانین تازه ، مکان های جدید ، آداب و رسوم متفاوت. اما داستان مهاجرت من به کانادا همش این نبود. همه میگفتند اینجا همه چیز کار هست. اگر کار پیدا کنی، اعتبار خواهی داشت، خونه میخری ماشین میخری و همه آنچه رویا بود تبدیل به واقعیت خواهد شد.

بیش از یک ماه از ورودمون به کانادا گذشته بود. هر روز به پدرم زنگ میزدم و برای پدر و مادرم از کشفیاتم در کشور جدید میگفتم. پدرم هم خیلی براش جذاب بود و از جزئیات بیشتر میپرسید، اما در نگاهش نگرانی رو هم میدیدم. خیلی دوست داشتم این هیجانم رو با دوستان نزدیکی که در ایران داشتیم هم تقسیم کنم. اما اتفاق جالبی افتاد که اصلا انتظار نداشتم.

دلمون خیلی برای گروهی از دوستانمون که قبل از مهاجرت به کانادا هر شب با هم در جشن و تفریح بودیم، لک زده بود. دل تنگشون بودیم تا با هم گپی بزنیم. با توجه به اختلاف زمانی بین ایران و ونکوور، پیدا کردن وقتی که بشه با ایران صحبت کرد سخت هست و یه جورایی دو طرف مکالمه باید هماهنگ باشند. خلاصه به این گروه دوستان نازنین زنگ میزدیم و جواب نمیدادند. گاهی هم که جواب میدادند در حال خوشگذرونی و دریغ از یک احوالپرسی گرم و دوستانه. بعد از چند مرتبه تلاش برای ارتباط فهمیدم رغبتی از طرف دوستان ایرانی وجود نداره و قصد داشتن به قول قدیمیا نمک رو زخممون بپاشند و نشون بدن اونا اونجا دور هم خوشند و ما تنهاییم.

hami 468
جمع دوستان بابک در دانشگاه
جمعی از بهترین دوستانم در دانشگاه سال 1382

در این بین دو سه تا از دوستان قدیمی که ریشه در آب نداشتند، مثل سعید، محمدرضا، احمد، فرزاد تماس تصویری میگرفتند و انگار که دور هم بودیم. ما شام میخوریم و اونا صبحونه و همزمان گپ میزدیم. دوست خوب نعمتیه، مخصوصا اونی که ریشه در آب نداره و هر شب هوس کنی کاش با هم بودیم.

مراکز کمک به مهاجران

روز سی و پنجم، طی قراری که از قبل داشتیم، صبح رفتیم مرکز ساکسس . مراکز کمک به مهاجران در کانادا زیاد هستند. اغلب اونها از دولت بودجه میگیرند تا به تازه واردین کانادا کاریابی، زبان انگلیسی، رزومه نویسی، راهنمایی در امور مالی و مالیات و غیره آموزش بدهند. یکی از از این مراکز که نسبتا معروف هست و من از ایران دربارش تحقیق کرده بودم ساکسس بود.

این مرکز کمک و راهنمایی به تازه مهاجران کارمندانی به همه زبانها از جمله فارسی داره که خیلی کمک میکنه در روزهای اول تته پته کردن بتونی از پس خیلی از کارها بر بیای. خلاصه طی جلسه ای که داشتیم برای آزمون زبان رایگان در ونکوور که بعدا برای شهروندی هم لازم میشه و کلاس های رزومه نویسی و کار یابی ثبت نام کردیم.

دیگه حسابی حس راحتی داشتم، اما هنوز از اینکه با یک کانادایی مواجه بشم و در حضور همسرم مجبور بشم صحبت کنم نگران بودم. آخه علیرغم اینکه در ایران فکر میکردم زبانم خوبه بعضی وقتها وقتی این کانادایی ها محاوره اس صحبت می کنند یا اسلنگ بکار میبردند هیچی نمیفهمیدم.

کاریابی در ونکوور کانادا
در ونکوور با ماشین حسابی دور زدیم و همه جا رو دیدیم

با همسر رزومه نویسی رو شروع کردیم. من مهندسی خونده بودم و همسرم هم فوق لیسانس مهندسی صنایع غذایی بود. خوشبختانه در ونکوور کارخونه های صنایع غذایی زیادی مثل، لبنیات و گوشت وجود داشت. رزومه ها رو میفرستادیم ولی میدونستیم اینکه آخرین محل کارمون در ایران بوده یا اصطلاحا از سابقه کار کانادایی در رزوممون خبری نبود، بزرگترین ضعف برای پیدا کردن کار در کاناداست.

دوست خوب نعمتیه، مخصوصا اونی که ریشه در آب نداره و هر شب هوس کنی کاش با هم بودیم.

من خیلی آدم ایده آل گرا هستم و نگران بودم تا نکنه نقصی در رزومه من باشه، شاید نتونم از پس مصاحبه یا کار بر بیام و به همین دلیل خیلی محتاطانه از بین کارهای موجود انتخاب میکردم. اما نقطه مقابل من همسرم بود که در لینکدین کانکشن های خوب درست کرده بود و هیچ هر فرصت کاری مرتبطی رو از دست نمیداد. تا اینکه.

hami 468

دعوت به مصاحبه کاری

دیگه موتور جستجوی شغل در کانادا ایندید (Indeed) رو سوراخ کرده بودیم از بس جستجو کردیم. وبسایت ایندید در آمریکای شمالی بزرگترین موتور جستجوی کار تخصصی هست. البت روی لینکدین هم خیلی کار کردیم چون یه جورایی تنهای راه ایجاد کانکشن های کاری با متخصصان اینجا هست.  بعد از ارسال تقریبا 10 درخواست کار همسر اولین دعوت به مصاحبه رو در ونکورر دریافت کرد. خیلی خوشحال بودیم، به همسر میگفتم اصلا مهم نیست که کار رو بتونی بگیری یا نه! همینکه دعوت به مصاحبه شدی یعنی یک سیگنال مثبت و احتمالا باز هم دعوت خواهی شد. دعوت به کار از یک کارخونه گوشت در شهر میپل ریج بود بعنوان کارشناس صنایع غذایی. مصاحبه ساعت 5 صبح بود و کارخونه از خونه ما 40 کیلومتر فاصله داشت.

بابک در دریای ونککور
بر عرشه کشتی بین ونکوور و ویکتوریا

عصر با همسر رفتیم متروتاون و دنبال یک کت و شلوار مناسب زنونه برای مصاحبه به رنگ تیره بودیم. خوب اینجا خیلی مهمه در جلسه اول مصاحبه رسمی ظاهر بشی و با درس کد (Dress Code) مناسب همون شرایط. شب زودتر خوابیدیم و صبح ساعت 3 بیدار شدیم و صبحونه و قهوه خوردیم و بسوی کارخونه در شرق ونکوور به راه افتادیم. رادوین همونطور خواب‌آلود بود و در ماشین هم خوابید. آفتابگیر رو دادم پایین چون خورشید با نور خیره کننده طلوع کرده بود مستقیم از رو به رو توی چشمام می تابید. یک چشمم به نقشه گوگل مپ موبایل بود چشم دیگم به جاده تا اینکه ساعت 4:45 دقیقه رسیدیم جلوی درب کارخونه گوشت.

اینجا همه چیز کار هست. اگر کار پیدا کنی، اعتبار خواهی داشت، خونه میخری ماشین میخری و همه آنچه رویا بود تبدیل به واقعیت خواهد شد.

همسرم با روحیه بود و منم بهش انرژی و امید دادم همسرم رفت داخل کارخونه و من و رادوین هم تو ماشین موندیم. رادوین هنوز توی خواب بود و من هم خیره به جلو داشتم فکر میکردم. واقعا اگر این کار دست بشه، نمیتونم بذارم هر روز همسر این همه راه بیاد و برگرده. نگرانش بودم توی این جاده 4 صبح راه بیافته… خوب ما کسی رو نداشتیم اینجا مثل پدر و مادر همه درگیر زندگی خودشونن و هیچ انتظاری نیست. همین الان هم از ناچاری این بچه معصوم رو کله سحر گذاشتیم توی ماشین و با خودمون آوردیم… رادوین بیدار شد. یک کم باهاش صحبت کردم و بازی تا اینکه بعد از 45 دقیقه همسر اومد بیرون.

کارخونه گوشت ونکوور
کارخونه گوشتی که برای مصاحبه همسرم در شرق ونکوور رفتیم

خیلی مشتاق بودم بشنوم، که چطور برخورد کردند، چطور بود فضای کاری. همسر گفت خیلی همه جا مثل یخچال سرد بود، اتفاقا دو تا ایرانی هم توی مصاحبه کننده ها بودند همه سوالاشونو جواب دادم غیر از یکی که متوجه نشدم منظورشونو و اونها هم گفتند بگذریم… برگشتیم خونه و باید منتظر جواب میموندیم.

اتحادیه پایپینگ کانادا

چند روزی گذشت و از رزومه های من خبری نشدو هیچ جا دعوت به مصاحبه نشدم. هنوز منتظر جواب مصاحبه اول همسرم بودیم که دوباره همسر از یک شرکت تولید کننده چیپس در جنوب ونکوور دعوت به همکاری شد. خیلی خبر خوبی بود، حالا چند تا انتخاب داشتیم. ولی چرا برای من هیچ دعوت به مصاحبه ای نمیاد. البته من از زمانی که توی ایران بودیم میدونستم اگر بخوای در کانادا کار مهندسی کنی اصلاحا باید پی انج (P.Eng) باشی. معادلش در ایران همون مهندسایی هستند که حق امضا دارند.

خوب پی انج شدن هم کار ساده ای نیست باید دوباره امتحان بدی و حداقل یکسال باید توسط شرکت مهندسی استخدام بشی و با یک سرپرست که مهندس پی انج هست کار کنی. خیلی سخته آدم رو یاد معمای اول مرغ بوه یا تخم مرغ می اندازه!

به همسر میگفتم اصلا مهم نیست که کار رو بتونی بگیری یا نه! همینکه دعوت به مصاحبه شدی یعنی یک سیگنال مثبت و احتمالا باز هم دعوت خواهی شد.

حالا دو انتخاب داشتم. یا باید منتظر میموندم تا کف گیر به ته دیگ بخوره و صداش رو همه بشنوند یا اینکه به اولین فرصتی که برای کار بوجود میاد باید بله بگم. که من دومی رو انتخاب کردم. در قسمت چهارم داستان دوستم علی رو معرفی کردم. علی یکسال قبل از من اومده بود و حالا شش ماه بود که عضو اتحادیه پایپینگ و پلامینگ ونکوور بود. خیلی راضی بود. حقوق خوبی داشت. انواع بیمه ها و کمک هزینه دندونپزشکی و خرید عینک داشت. بهش زنگ زدم.

اتحادیه تاسیسات و پایپینگ ونکوور
اتحادیه پایپینگ و تاسیسات ونکوور د رجزیره آناسیس

شرایطش رو پرسیدم و گفت اینجا کار لوله کشی صنعتی انجام میدی و بعد از چهار سال ترکیب کلاس رفتن و کار کردن برای اتحادیه مدرکی بهت میدن به اسم رد سیل (Red Seal) که یعنی جرنی من (Journey Man) شدی و خودت میتونی شرکت تاسیسات و گازرسانی و غیره بزنی. خیلی عالی بود از طرفی گفت: این چند وقت هم که کلاس باید بری دولت کانادا 3000 دلار وام دانشجویی میده تا زندگیت لنگ نمونه. گفتم میام علی. گفت محل اتحادیه در جزیره آناسیس تو ونکووره، فردا میام دنبالت با هم بریم. گفتم ایول… ادامه دارد… ادامه داستان در قسمت دهم مهاجرت بابک

تمام نظرات شما توسط بابک خوانده و پاسخ داده خواهد شد. در صورتیکه این داستان را جالب و مفید دیدید، آنرا با واتس اپ، تلگرام یا فیسبوک با دوستان خود به اشتراک بگذارید. متشکرم!

چطور بود؟ ستاره بدین.
[کل: 164 میانگین: 4.4]

بابک

من، بابک یک مهاجر به کانادا زندگیم دستخوش پستی و بلندیهای زیادی بوده. 3 سال پیش در کانادا شرکت دیجیتال مارکتینگ تاسیس کردم و مدیر شرکت ساتورن وب آرت هستم. رسانه غیر انتفاعی و رایگان تلویزیون مهاجر را ایجاد کردم تا مهاجران یا افرادی که در این راه هستند، به تجارب و اطلاعات صحیح دست پیدا کنند. اگر این رسانه را مفید دیدید آنرا در شبکه های اجتماعی خود به دوستان معرفی کنید.

‫75 نظر از خوانندگان

 1. سلام آقا بابک
  خیلی تجربیات عمیق و سختی رو پشت سرگذاشتید که شاید هیچکس در ابتدا فکر نمیکنه که شاید باید تجربه اشون کنه.عالی بود.جناب بابک من لیسانس نرم افزار هستم و دوست دارم در زمینه طراحی وب کار کنم در کانادا.چه زبان برنامه نویسی ای رو پیشنهاد میدید شروع کنم یاد بگیرم؟ که کار براش زیاد باشه
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 2. سلام بابک جان.
  ممنون از مطالب عالیتون و اینکه وقتتون رو برای روشن تر کردن شرایط مهاجرت میزارید.
  من لیسانس برق دارم و فوق لیسانس جغرافیا و برنامه ریزی شهری. آشنایی متوسط به زبان. 8 ساله که مدیر زیباسازی شهرداری هستم و همسرم هم لیسانس مترجمی زبان داره و سابقه طولانی تدریس زبان انگلیسی و فرانسه.
  در خصوص شرایط شغلی در زمینه رشته جغرافیا و برنامه ریزی شهری و کار در شهرداری ها میشه اطلاعات بدین.
  ما از طریق مشارکت در برنامه بیزینس پلن در حال طی کردن پروسه مهاجرت به استان بریتیش کلمبیا هستیم.
  برای همسرم چه شغل‌هایی امکان داره پیدا بشه؟

 3. سلام
  من خودمم می خوام به کانادا مهاجرت دانشجویی داشته باشم و بزرگترین مشکلم اینه که چه رشته ای رو بخونم که بعد از تحصیل در کانادا پتانسیل استقلال کاری و ایجاد یک شرکت هرچند کوچک راحت تر امکان پذیر باشه. الان که دارم اینو می نویسم به نظرم فعلا هدف اول اینه که در کانادا زندگی غیر کارمندی و مستقلی برایم ایجاد شه.
  به عنوان مثال بین ارشد رشته های مهندسی مکانیک، عمران، کامپیوتر (مثلا هوش مصنوعی) و حوزه ی بیزینس مثل business development management یا finance کدام حوزه را پیشنهاد می کنید؟ برای من تحصیل در مقطع ارشد در هر رشته ای میسر است.

  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

 4. درود جناب بابک عزیز🌹
  من نجمه هستم لیسانس آموزش فیزیک دارم و همسرم فوق لیسانس روانشانسی بالینی ولی سطح زبانمون در حد متوسط هست و مدرک زبان نداریم . آیا میتونیم به کانادا مهاجرت کنیم و اونجا زبانمون رو قوی کنیم ؟ اگر میتونیم از چه راهی ؟
  ممنون از شما و تمام راهنمایی های بدون چشمداشتتون 🌸🥰

 5. سلام آقا بابک
  من 22 سالمه قصدم اینه که تا قبل از 30 به کانادا مهاجرت کنم
  من در حال حاضر مدرک دیپلم دارم و داخل اراده ای در حال کار هستم البته به صورت قراردادی !
  ولی خب برام سابقه کار محسوب میشه
  افرادی که داخل اون سازمان هستن بهم گفتن رشته مدیریت بازرگانی رو بخونم که بعدا اونجا آزمون شرکت کنم و استخدام بشم
  اما من دوست دارم به کانادا مهاجرت کنم
  فعلا این طوری تصمیم گرفتم که کار و زبان رو ادامه بدم رشته مدیریت بازرگانی هم بخونم
  که اگر بنابه هر دلیلی که مهم ترینش افزایش بیش از حد قیمت دلاره نتوستم بیام کانادا
  حداقل آزمون استخدامی اینجا رو از دست ندم

  خواستم بپرسم اگه من برم رشته مدیریت بازرگانی بخونم کانادا برای این رشته کار هست ؟

  1. سلام خانم آتوسا،
   ممنونم از اشتراک گذاری نظرتون، بله برای هر رشته ای کار وجود داره به شرطی که سطح زبان انگلیسیتون خوب و در حد یک کانادایی باشه. مخصوصا وقتی قرار هست شغل مدیریتی رو بگیرید.

 6. سلام آقا بابک عزیز.من مندس عمران هستم و چهار سال هم سابقه دارم.ممنون میشم بیشتر در مورد P. Eng بیشتر توضیح بدی و آیا قبل اینکه امتحان بدم باید زیر نظر یه سرپرست کار کنم. یا بعدش.امتحان در مورد چی هستش و آیا امکان خوندنش در ایران هست یا نه ؟

  1. سلام بابک عزیز من کارشناسی ریاضی کاربردهای های دانشگاه علم و صنعت میخونم راستش میخواستم بدونم توی این رشته چطوری میشه اپلای کرد و فاند گرفت یعنی چ کارایی بکنم بهتره:) و اینکه خب راستش من خودم به کامپیوتر علاقه داشتم ولی این طوری پیش اومد ک ریاضی بخونم میخواستم بدونم برای ارشد با مدرک کارشناسی ریاضی میشه برای علوم کامپیوتر یا مهندسی ایش اپلای کرد و فاند گرفت؟😁 خیلی ممنون از نوشته های جالب و مفیدت

 7. آقا بابک به نظر شما رشته ارشد طراحی وب و دیجیتال مارکتینگ بخونم یاارشد MBA البته من قبلا هم عرض کردم که کارشناسی ارشد شبکه های کامپیوتری دارم.باتوجه به اینکه شما تو بازار کار اونجا هستید از لحاظ آینده شغلی و هزینه تحصیل میخوام بدونم.
  مشتاقانه منتظر جوابتان هستم.😊

 8. سلام اقا بابک
  من داستان شمارو خوندم و لذت بردم امیدوارم که همیشه سلامت باشید.
  داشتن چه مدارک و چه حرفه های شغلی میتونه به یک مهاجر تازه وارد که هیچ دوست و اشتایی نداره توی کانادا کمک کنه تا بتونه زود یک کار پیدا کنه ؟!
  باتشکر

  1. درود به شما احمدرضای عزیز،
   ممنونم از نظرتون. اصولا بهترین کار فقط بالابردن سطح زبان انگلیسی هست ولا غیر.

 9. با سلام و عرض ارادت و خسته نباشيد خدمت شما هموطن گرامى ولقعا از روزي كه با كانال شما آشنا شذن و داستان هاي مهاجرتتون رو خوندم هميشه از انرژي و پشتكار شما لذت بردم و كلي انگيزه گرفتم آقا بابك من كارشناسي مهندس عمران از دانشگاه آزاد تبريز هينم و خدود ده سال مشغول ساخت و ساز آپارتمان هستم و پروانه پايه دو نظام مهندسي در بخش نظارت و اجزا داشتم ميخواستم بدونم با ٣٤سال سن و متاهل بودن شرايط و شانس اومدن و پيدا كردن كار مناسب اونجا برام چطوريه ممنون ميشم راهنماييم كنيد 🙏🌹

  1. درود به شما فرشید جان،
   اگر زبان انگلیسی یا فرانسه رو خوب بدونید شانس گرفتن اقامت رو دارید. بیشتر افرادی که در ایران مهندس عمران بودند در کانادا خودشون شرکت ساختمانی زدند.

 10. با سلام
  راجع به دانشجویان مجرد که برای تحصیل و کار به کانادا میروند هم بنویسید ممنون میشم

 11. سلام من دکتری ریاضی دارم می خواستم بدونم تو کانادا چه کارها و شغل هایی می تونم پیدا کنم ؟ و چه درزمینه ای ؟ تشکر

  1. درود به شما،
   خانم نازنین سوال شما کمی کلی هست و پاسخ به اون خیلی طولانی. ولی اصولا بهترین کار برای این سطح و رشته تحصیلی کار در دانشگاه و تدریس و تحقیقات می باشد

 12. سلام آقا بابک
  میشه یه کاری کنید که داستان های مهاجرت تموم نشن؟
  خیلی صریح، صادقانه و زیبا می نویسید

  1. سلام و تشکر از لطف شما،
   در تلاش هستم در این وبسایت از سایر مهاجران در نقاط مختلف دنیا کمک بگیرم تا شما با تجارب افراد مختلف، با روحیات مختلف با مقاصد مهاجرتی متفاوت آشنا بشید. داستان مهاجرت خودم هم فصل اولش تا پایان کاریابی خودم و همسرم در کانادا به اتمام میرسه و فصل دوم با عنوان شکوفایی بعد از مهاجرت دوباره بزودی باز خواهد گشت.

 13. سلام من منتظر باز شدن پرواز ها هستم تا اولین لندینگ و به کبک و بعد بین ونکور و تورنتو موندم و چون ۳ تا بچه کوچک دارم خیلی استرس دارم به نظر شما هزینه زندگی برای یک خانواده پنج نفره که تو ایران بسیار ایده آل زندگی میکنن چقدر میشه و آیا ونکور برای راه اندازی بیزینس مناسب هست

  1. سلام ، شاهین جان بهترین تصمیم گیرنده خود شما خواهید بود. ذهن همه انسانها در واقع ماشین های تصمیم گیری هستند اما برای درست کارکردن باید به اونها اطلاعات اولیه صحیح داد. شما هم برای انتخاب مکان صحیح برای زندگی باید شروع کنید به مطالعه درباره شهرهای مختلف کانادا مثل، تورنتو، ونکوور، مونترال بعد در موردشون تصمیم بگیرید. بله من بیزنس خود در ونکوور و استان بریتیش کلمبیا ثبت شده.

 14. سلام و عرض ادب
  یه سوال داشتم و اونم اینکه برای گرفتن کار با رشته مهندسی باید سابقه کار داشت ؟

 15. سلام آقا بابک . خیلی ممنون بابت وقتی که میزارید برای نوشتن مطالب. یه سوال داشتم و اون اینه که اونجا برای کار بیشتر به مدارک توجه میکنن یا به تجربه و توانایی انجام کارها. من رشتم متالورژی صنعتی هست اما تجربه کارم بیشتر تو زمینه تراشکاری و جوشکاری هست میخوام بدونم باید به کدوم بیشتر تکیه کنم و اونجا مطابق با تجربه و مهارتم تو جوشکاری دنبال کار باشم یه تو رشته تحصیلیم؟

 16. سلام آقا بابک
  قلم بسیار شیوا و بیان شیرینی دارید و ممنون که تجربیاتتون را با ما به اشتراک می‌گذارید .فرمودید که همسر شما مهندس صنایع غذایی هستند . من دکتر دامپزشک و دانشجوی phdبهداست مواد غذایی هستم . فعلا در ایران هستم و داریم مقدمات مهاجرت را فراهم می‌کنیم .
  می خواستم بدونم با مدرک بهداشت مواد غذایی می شود در کارخانجات مواد غذایی بعنوان کارشناس کنترل کیفی یا موارد مشابه کار پیدا کرد یا باید حتما رشته مهندسی مواد غذایی باشه ؟
  ممنون .

 17. سلام آقابابک بازهم مثل همیشه عالی وجذاب نوشتید فقط همیشه برام سوال بود رشته و دانشگاه محل تحصیل شما و هیجی جا ندیدم توصحبتهاتون بهش اشاره کنید ممنون که کنجکاو نگه می دارید (:
  اگه امکانش هست بازهم درباره کاریابی با مدارک دانشگاهی ایران وسابقه کار ایران در کانادا مطلب بزارید ممنون

  1. درود به شما،
   من در ایران در دانشگاه آزاد مهندسی گاز خوندم و در علمی کاربردی علوم کامپیوتر و در کانادا هم طراحی وب و دیجیتال مارکتینگ خوندم

 18. سلام آقابابک بازهم مثل همیشه عالی وجذاب نوشتید فقط همیشه برام سوال بود رشته و دانشگاه محل تحصیل شما و هیجی جا ندیدم توصحبتهاتون بهش اشاره کنید ممنون که کنجکاو نگه می دارید (:
  اگه امکانش هست بازهم درباره کاریابی با مدارک دانشگاهی ایران وسابقه کار ایران در کانادا مطلب بزارید ممنون

  1. سلام به شما حسن عزیز، من مهندسی شیمی در دانشگاه آزاد خوندم و در دانشگاه علمی کاربردی مدرک علوم کامپیوتر گرفتم

 19. داستان هاتون رو دنبال میکنم آقای بابک.
  بسیار زیبا نوشته شده اند.
  به عنوان یک فرد از جامعه ی مهندسی در ایران برای ادامه تحصیل تحصیل فوق لیسانس در شهر ونکوور رشته مهندسی عمران رو پیشنهاد میکنید یا مدیریت mba ؟

  1. سلام وقت بخیر اقا بابک
   مرسی از اینکه با اشتراک گذاشتن مسیر مهاجرتتون راه رو برای همه کسایی که قصد مهاجرت دارن هموار تر کردین. خواستم بپرسم امکانش هست لیست کارخانه های لبنی و گوشتی ونکوور رو برای بنده بفرستین.
   من تقریبا 3 سال سابقه کار در بخش فروش b2b شرکت لبنی رو دارم به عنوان کارشناس فروش با مدرک ارشد مدیریت اجرایی گرایش بازاریابی و فروش. مرسی

   1. با سلام و درود خدمت شما، لیست مدونی وجود نداره و باید جستجو کنید. اما بعنوان مثال یک از بهترین کارخانجات لبنیات در ونکوور DairyLand هست. امیدوارم مفید بوده باشه

 20. سلام
  خیلی عالیه فقط اگر ممکن هست داستان مهاجرت خودتون رو بصورت جداگانه بذارین و با بقیه قاطیش نکنین و اینکه نگفیتن اون موقع چقدر پول با خودتون بردین کانادا و چطوری سطح زبان رو بالا بردین

 21. درباره ساکسس کاش بیشتر توضیح بدین ایا ب دردتون خورد ؟ فقط برای افراد پی ار است یا دانشجو و همراهش هم میتونن از خدماتش استفاده کنن

 22. مثل هميشه عالي نوشتيد، خوبه با يه تير چند نشون مي زنيد و از كساني كه خرده به دل داريد هم گله مي كنيد

 23. عالی بود مثل همیشه
  احساس میکنم آشنا ها از روی حسودی جواب درست حسابی نمیدادن؟

 24. سرت سلامت برادر. داری تمام دغدغه های ورود رو برامون شرح میدی. هر داستانو هر پستتو چندین بار با همسرم میخونیم و سرشار از انگیزه و امید میشیم. ترجیح میدم سوال نپرسم چون خودت به بهترین شیوه و با آرامش تمام جزئیات رو داری بهمون میگی. کاریابی و استارت زندگی و احتمالا انجام مشاغل جنرال در اوایل ورود بیشترین دغدغه ام هستش. ازت ممنونیم و بی صبرانه منتظر ادامه داستان و شنیدن تجربیاتت هستیم.

  1. سپاس از شما اصلان عزیز، همینکه برای یک دوست مثل شما مفید واقع بشه، من رسالتم رو بدرستی انجام دادم

 25. سلام .آقا بابک شما از چه روشی پی آر گرفتید .من فکر میکردم از طریق اسکیل وورکر رفتید یا اکسپرس انتری .ولی توی داستان هاتون گفتید وقتی رفتید کانادا شغل نداشتید شما و همسرتون .مگه ازاین دو روش بالا وقتی وارد میشید شغل نمیدن بهتون ؟

 26. سلام و عرض ادب

  جناب بابک، ممنون از جزئیاتی که در یادداشت هاتون اشاره می کنید. برخی نکات ریز برای ما که پی آر کانادا رو داریم و در تلاش برای اقامت در ونکوور هستیم کمک هست.

  پاینده باشید

 27. آقا بابک عزیز سلام.خسته نباشی.بابک عزیز من ۷سال سابقه در پتروشیمی دارم مهندس شیمی هستم.متاهل هستم یه بچه هم دارم ۳۰ سالمم هست اگه قسمت بشه مهاجرت کنم اونجا چه روش مهاجرتی رو پیشنهاد میدی؟و آنجا باید چه دوره ها و کلاسهایی رو بگذرانم که راحتر بتونم کار تخصصیم رو پیدا کنم؟بابک عزیز راهنماییم کن قربونت بدم🙂🙂🙂

  1. سلام به محسن عزیز، بهترین راه برای مهاجرت تابع فاکتور های زیادی هست که نمیشه در چند جمله راجع بهش نظر داد ولی اصولا کم هزینه ترین روش اکسپرس انتری هست اگر واجد شرایط باشید

 28. فوق العادس بی صبرانه منتظر ادامه داستانتونم… ممنون که تجربیاتتون رو با ما به اشتراک میذارین.

 29. این قسمت خیلی مفیدتر و جذاب تر بود و کلی نکته یادمان داد.ممنون از شما و وقتی که میزارین

 30. سلام بابک عزیز مثل همیشه عالی ! قلمت اینقدر قویه که قشنگ حستو میگیرم و اون جاهایی که گفتی زنگ نزدن استرس میگرفتم و جاهایی که برای همسر زنگ زدن خوشحال . مرسی ادامه بده

 31. سلام
  ممنون از اينكه انقدر واضح و دقيق توضيح مى دين.
  يه سوال:
  اين شركت پايپينگ به عنوان شغل جنرال هم مى شه به عنوان لوله كش استخدام شد؟
  من مدرك خاصى ندارم و همراه همسرم كه دانشجو هست به عنوان همراه ويزا ى كار مى گيرم ميام.
  سپاس 🙏

  1. درود به شما ، خیر کار جنال محسوب نمیشه ولی میتونید از صفر شروع کنید و آموزش ببینید، البته باید اقامت دائم داشته باشید.

 32. ببخشید یه سوال دیگه. من سابقه بیمه ندارم. اگه به هر روشی تونستم بیام به نظر شما قبل اومدن خودم و تو چه ضمینه ای اماده کنم که بشه اونجا کار پیدا کنم.

 33. درود بر بابک جان
  خسته نباشید.مثل همیشه عالی،جذاب و روان🙏🏻
  فقط اگ مقدور هست فاصله ی زمانی بین قسمتها رو کمتر کنید.
  بیصبرانه لحظه شماری میکنم واسهی قسمت جدید
  سپاس از شما بزرگوار🙏🏻🌹

   1. وااااای قسمت آخر …..😞من دارم با داستانهاتون زندگی میکنم سرشار از آرامش،روحیه و انرژی واسه ی قدمهایی ک در آینده ی نزدیک برمیدارم میشم.دوست داشتم حالا حالاها ادامه داشت…..
    واقعا خو گرفتم باهاشون درهای زیادی رو ب روم باز کردین و اعتقاد دارم شما از جانب خدا وسیله هستین واسه ی همه ی ماهایی ک همین راهها رو پیش رو داریم و شما روشناییه این مسیرهستین🙏🏻کاش بیشتر از اینا ادامه داشت داستانهاتون با تمام وجود ازتون تشکر میکنم.انسانیتتون قابل تقدیر🙏🏻🌹🌹🌹

    1. خانم نسیم سلام،
     انرژی که از طرف دوستانی مثل شا میرسه، کمک میکنه هر چند دشوار از هیچ یاری به هومطنان دریغ نکنم.فصل اول امروز تموم میشه اما فصل دوم داستنهای بابک با عنوان شکوفایی بعد از مهاجرت یک ماه دیگه از سر گرفته خواهد شد.
     برقرار باشید.

     1. سلام آقای بابک عزیز
      خیییییلی خوشحال شدم……
      زنده باشین واقعیت رو گفتم.
      از همین الان بهتون خسته نباشید میگم بزرگ مرد🙏🏻🌹

 34. سلام آقا بابک تشکر مثه همیشه عالی.
  من فوق لیسانس مکانیک دارم. میخواستم بدونم اگه بخوایم به روشی که شما مهاجرت کردیم استفاده کنیم همچنان شانسی هست؟ و اینکه شما قبل رفتن مدرک ایلس یا تافل داشتین؟

 35. بابك خان من از خواندن داستانهاي مهاجرت شما و فقط و فقط دايتان ِ شما نه كساي ديگه كه گذاشتين توي پيج سير نميشم و همش وقتي تموم ميشه و بايد منتظر قسمت بعدي بمونم حالم گرفته ميشه بس كه حس برادري و خواهري به شما و خانومتون پيدا كردم احساس ميكنم بيام اونجا سوفياي من يه داداشِ بزرگتر و دوست خوبي به اسم رادوين داره
  اگه منو يادتون باشه من فرزانه هستم مامان ِ سوفيا كه چند باري بهتون پيام دادم و گفتم ويزاي توريستي داريم و الان دارم سعي ميكنم تحصيلي بگيرم و بيام ونكوور براي خانواده ي ما انرژي بفرستيد آقا بابك خيلي به اميد شما هم هستماااااا اونجا كسي رو نداريم يه بار با خودم فكر كردم اگه بابك خان دوباره دايركت هامو نبينه و جواب نده وقتي رسيديم اونجا با محسن و سوفيا ميام با دسته گل جلوي محل كارتون تا بياين پايين 🤞🏻😍🙈🙈 خيلي به راهنمايياتون براي مهد مودك سوفيا و گرفتن خونه ي مناسب نياز دارم حالا اگه ويزاي تخصيلي گرفتم بهتون خبر ميدم اگر هم خداي نكرده نشد كه ما به محض اينكه پروازا باز بشه توريستي ميايم ونكوور 🌸🙌🏻 به خانوم گلتون سلام گرم منو برسونين و بگين يكي هست كه خيلي به راهنمايي هات نياز داره اگه اومد ازش دريغ نكن يك دنيا سپاس از شما و انسانيت و شخصيتتون 🌻🌻🌈🌈🙏🏻🙏🏻💓💓

  1. خیلی ممنونم خانم فرزانه از لطف و محبت شما. خیلی خوشحال میشم بتونم کمکی بکنم. به امید خدا به سلامتی به ونکوور برسید و سوالی اگر داشتید در خدمتتون هستم

 36. آقا بابک رشته همسر من مثل اینکه براش کار نیست زیاد، با توجه به این قسمت خاطره تون بنظرتون اگر بیایم کانادا میتونیم مثل شما دوره یه حرفه رو ببینیم و در اون زمینه شغل پیدا کنیم؟ شما پیشنهاد میدین؟ رشته همسرم نساجی هست😢حالا که درحال جستجو هستیم میبینیم فوق لیسانس در بهترین دانشگاه تهران و ده سال سابقه کاری در زمینه نساجی مارو در کانادا به هیچی نمیرسونه……

   1. سلام و صد سلام امیدوارم پیامم بیاد خدمت تون..چون هرچی تلاش کردم نتونستم تو مهاجرگپ ثبت نام کنم.. بسیار بسیار مشعوف شدم از خوندن مطالب مهاجرت تون..انگار خودم داشتم قدم به قدم میرفتم جلو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا