تحصیل در کاناداکار کانادا

نکات کار حین تحصیل در کانادا

امکان انجام کار دانشجویی درکانادا یکی از مهمترین مزایای تحصیل در کانادا است. به گزارش تلویزیون مهاجر به نقل از arrivein، کارکردن حین تحصیل درکانادا روشی عالی برای دانشجویان بین المللی برای کسب تجربه، ایجاد ارتباط و کسب درآمد اضافی برای پرداخت قبوض است. با این حال، محدودیت‌هایی درمورد اینکه چه کسی می‌تواند حین تحصیل کار کند و چه نوع کاری می‌تواند انجام دهد، وجود دارد. در اینجا به بررسی مواردی که باید قبل از شروع جستجوی کار بدانید، می‌پردازیم.

st

چه کسی می‌تواند حین تحصیل درکانادا کار کند؟

ads template2

این امر حائز اهمیت است که قبل از شروع کار اطمینان حاصل کنید که واجد شرایط کار کردن حین تحصیل هستید زیرا اگر بدون صلاحیت این کار را انجام دهید، ممکن است از شما خواسته شود که کانادا را ترک کنید. مجوز تحصیلی شما شامل اطلاعاتی درمورد کارکردن داخل و یا خارج دانشگاه است. به طور کلی کار دانشجویی درکانادا به دو نوع داخل دانشگاه (on-campus) و خارج از دانشگاه (off-campus) تقسیم می‌شود.

دانشجویان بین المللی در صورت داشتن تمام شرایط زیر می‌توانند بدون مجوز کار درداخل دانشگاه (on-campus)کار کنند. (توجه داشته باشید که شما باید دقیقاً روزی که تحصیل تمام وقت شما به پایان می‌رسد، کارکردن در دانشگاه را نیز متوقف کنید.)

دانشجوی تمام وقت در

 • موسسات دولتی
 • موسسات خصوصی درکبک که دست کم 50 درصد بودجه آن از طریق دولت تامین می‌شود.
 • موسسات خصوصی کانادایی که به طور قانونی و تحت قوانین استانی مدرک ارائه می‌دهند.
 • دارای مجوز تحصیل معتبر باشند.
 • دارای شماره بیمه اجتماعی (SIN) باشند.

دانشجویان بین المللی در صورت داشتن شرایط زیر می‌توانند بدون مجوز کار در خارج از دانشگاه (off-campus) کار کنند. (توجه داشته باشید زمانی می‌توانید کار خود را شروع کنید که به طور رسمی مشغول به تحصیل شوید.)

 • دانشجوی تمام وقت درموسسات آموزشی تعیین شده (DLI) باشند و دارای مجوز تحصیل باشند.
 • برنامه تحصیلی فرد از لحاظ زمانی حداقل 6 ماه یا بیشتر طول بکشد و به اتخاذ مدرک معتبر تحصیلی نظیر گواهینامه، دیپلم و غیره منجر شود.
 • شروع به تحصیل کرده باشند.
 • دارای شماره بیمه اجتماعی (SIN) باشند.

اگر شما دانشجوی نیمه وقت هستید، باید تمام شرایط گفته شده را داشته باشید. درصورتی که دانشجو درآخرین ترم از سال آخر تحصیل قرار داشته باشد، می‌تواند حتی در صورت تحصیل پاره وقت، به کار حین تحصیل بپردازد.

student

انواع کار دانشجویی

hami 468

کار دانشجویی داخل دانشگاه (On-campus work)

کار داخل دانشگاه همانطور که از اسمش پیداست داخل دانشگاه انجام می‌شود.اگر دانشگاه شما بیش ازیک شعبه دارد شما تنها درشعبه (پردیس)  که مشغول به تحصیل هستید می‌توانید کار کنید. با این وجود اگر شما به عنوان دستیار تحقیق ویا دستیار تدریس وآموزش مشغول به کار هستید ویا کار شما به تحقیق مرتبط است، می‌توانید درمکان‌های دیگر دانشگاهنیز کار کنید. در این نوع کار، کافرمای شما می‌تواند دانشگاه، عضوهیئت علمی، سازمان دانشجویی، پیمانکارخصوصی که خدمات درمحل ارائه می‌دهد و یا حتی خودتان باشید که یک کسب و کار را درداخل دانشگاه راه اندازی کرده است. درکار داخل دانشگاه، دانشجو محدودیت زمانی و ساعتی ندارد.

کار دانشجویی خارج دانشگاه (Off-campus)

کار خارج از دانشگاه بیرون از محیط دانشگاه انجام می‌شود. در این نوع کار محدودیت زمانی وجود دارد و دانشجو نمی‌تواند بیشتر از 20 ساعت در هفته کار کند. در طول تعطیلات دانشگاه مانند تعطیلات زمستانی یا تابستانی، شما آزادید که اضافه کار کنید یا دو شغل نیمه وقت داشته باشید. اما به یاد داشته باشید که شما باید دانشجوی تمام وقت قبل و بعد از تعطیلات باشید. به این معنی که نمی‌توانید در تعطیلات تابستانی قبل از شروع تحصیل و بعد از اتمام تحصیل کار کنید.

کار به عنوان کارآموز

برخی از رشته‌ها و برنامه‌های تحصیلی شامل دوره‌های کارآموزی هستند. اگراین مورد برای شما نیز صدق می‌کند شما درصورت داشتن شرایط زیر می‌توانید درخواست کارآموزی بدهید:

 • داشتن مجوز تحصیلی معتبر
 • کارورزی باید جزو برنامه تحصیلی شما باشد.
 • داشتن نامه‌ تاییدیه از موسسه‌ای که درآن مشغول تحصیل هستید مبنی بر اینکه دانشجویان برای دریافت مدرک دانشگاهی نیاز به کارآموزی دارند.
 • و کارآموزی کمتر از 50 درصد از برنامه تحصیلی شما را شامل شود.

در دوران شیوع کووید دولت کانادا استثنائاتی برای کارآموزی و کارورزی اتخاذ کرده است.

work

نکاتی برای کار حین تحصیل درکانادا

 • به خوبی برنامه ریزی کنید و بین کار و دانشگاه تعادل ایجاد کنید. بهتر است قبل از جستجوی کاراضافی به خودتان زمان دهید تا با شرایط سازگار شوید.
 • به دنبال فرصت‌های شغلی همسو با رشته تحصیلی خود باشید یا فرصت‌های شغلی که به شما امکان می‌دهد تا مهارت‌های جدیدی کسب کنید.(مثلاً مشاغلی که زبان انگلیسی یا فرانسه شما را بهبود ببخشد). مشاغل می‌توانند مزایایی بیش از درآمدزایی داشته باشند. از این فرصت برای یادگیری بیرون از محیط دانشگاه استفاده کنید و حتی شبکه ارتباطی با افراد هم رشته خود برقرار کنید.
 • چشم اندازهای آینده شغلی خود را در نظر بگیرید. شرکت‌های کانادایی اغلب مشاغل تمام وقت خود را به کارآموزان قبلی یا کارمندانی که قبلاً به صورت پاره وقت با آن‌ها کارکرده‌اند، پیشنهاد می‌دهند. از کارآموزی یا شغل نیمه وقت به عنوان فرصتی برای دستیابی به شغل تمام وقت استفاده کنید.
 • در محل کار با دیگران ارتباط برقرار کنید و از مدیربخواهید که به شما معرفی نامه/توصیه نامه در لینکدین بدهد تا به کارفرمایان درآینده نشان دهد که شما لایق تیم کاری آن‌ها هستید و برای تیم کاری آن‌ها ارزشمند هستید. درکانادا، بسیاری از موقعیت‌های شغلی از طریق شبکه استخدام کنندگان پر می‌شود به همین دلیل بهتر است که شبکه ارتباطی ایجاد کنید که کلید فرصت‌های شغلی است. از این فرصت برای ارتباط با دیگران در زمینه کاری خود استفاده کنید. حتی اگر شما را استخدام نکنند اما ممکن است شخص دیگری را بشناسند که به دنبال نیروی کارباشد.
 • فعال و پویا باشید. از ابراز علاقه برای شرکت در یک پروژه خاص نترسید و از مدیر خود فرصت‌های بیشتر بخواهید. اگر درخواست نکنید، به دست نمی آورید.
 • در صورت نیاز کمک بخواهید. شرکت‌های کانادایی بسیار تیم محور و تیم گرا هستند و کارمندان را برای درخواست کمک در صورت نیاز تشویق می‌کنند. از همکار یا مدیرتان در صورت نیاز درخواست کمک کنید که این فرصتی عالی برای یادگیری و برقراری ارتباط است.

کار حین تحصیل درکانادا روشی عالی برای نهایت استفاده از مجوز تحصیل شماست. یافتن شغل مناسب، کارآموزی و کارورزی به شما امکان یادگیری مهارت‌های بیشتر، برقراری ارتباطات ارزشمند می‌دهد و اهداف شغلی شما را تعیین می‌کند.

 

عضو کانال تگرام مهاجر تی وی شوید.
کانال یوتیوب تلویزیون مهاجر را دنبال نمایید.
کانال اینستاگرام آسانترین راه ارتباط

 

 

 

 

چطور بود؟ ستاره بدین.
[کل: 1 میانگین: 5]

ادمین مهاجر

تلویزیون مهاجر در سال ۱۳۹۸ در شهر ونکوور کانادا تاسیس شد. هدف اصلی تلویزیون مهاجر که یک رسانه مشتمل بر ۸ بخش مختلف است٬ انتقال اطلاعات صحیح به مهاجران فارسی زبان و علاقمندان مهاجرت٬ فارغ از هر جهت گیری مذهبی و سیاسی می باشد. در تلاشیم مهاجرت را توام با آگاهی و راه موفقیت را برای مهاجران هموار سازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا