تحصیل در کانادازندگی کاناداییمهاجرت کانادا

هزینه‌ تحصیل و زندگی دانشجویی در کانادا

در سال‌های اخیر، کانادا به مقصدی محبوب در زمینه تحصیل برای دانشجویان تبدیل شده است. کانادا با داشتن دانشگاه‌های معتبر، شهرهای دانشجویی، سبک زندگی منظم و سامان‌دهی شده به کشوری محبوب با تقاضای بالا برای تحصیل و مهاجرت تبدیل شده است.

به گزارش تلویزیون مهاجر به نقل از mastersportal، طبق رتبه بندی دانشگاه‌‌های جهان که توسط THE Times Higher Education انجام گرفت، بیش از 30 دانشگاه در کانادا، در لیست بهترین موسسات و دانشگاه‌های جهان قرار دارد.

برای یافتن اطلاعات مفید در مورد هزینه‌های تحصیل و شهریه، هزینه‌های زندگی و فرصت‌های بورس تحصیلی و کمک هزینه تحصیلی به مطالعه این مقاله ادامه دهید.

ads template2

شما برای پرداخت شهریه به طور میانگین سالانه بین 20.000 تا 30.000 دلار کانادا احتیاج خواهید داشت و میزان شهریه با توجه به دانشگاه و موسسه‌ای که درآن ثبت نام کرده‌اید و رشته‌ای که می‌خواهید درآن تحصیل کنید، متفاوت خواهد بود. هزینه مسکن، غذا و سایر هزینه‌های زندگی به محل و نیازهای شما بستگی دارد و سالانه 15.000 دلار کانادا برآورد شده است.

cost scaled

شهریه

هزینه تحصیل و شهریه برای دانشجویان بین المللی در هر استان و هر رشته تحصیلی متفاوت است. جدول زیر میانگین شهریه و هزینه تحصیل را (به دلار کانادا) برای دانشجویان خارجی تمام وقت بر اساس رشته تحصیلی نشان می‌دهد.

هزینه تحصیل 2019-2020 بر اساس رشته تحصیلی

رشته تحصیلی دانشجوی لیسانس و مشغول به تحصیل فارغ التحصیل شدن
آموزش- علوم تربیتی 20.875 15.764
هنرهای تجسمی و نمایشی و فناوری ارتباطات 25.127 14.737
علوم انسانی 28.676 13.667
علوم اجتماعی 27.647 15.032
حقوق 33.192 17.237
مدیریت بازرگانی و مدیریت دولتی 26.680 24.693
مدیریت اجرایی در دسترس نیست 66.665
مدیریت در دسترس نیست 38.950
علوم و فنون زیستی و علوم فیزیکی 31.536 15.421
ریاضی و کامپیوتر 33.012 16.647
مهندسی 33.703 19.301
معماری 26.457 23.992
کشاورزی و منابع طبیعی و حفاظت 26.208 14.452
دندانپزشکی 56.621 22.472
پزشکی 32.450 در دسترس نیست
پرستاری 21.922 16.168
بینایی سنجی در دسترس نیست 14.014
داروسازی 40.960 12.876
دامپزشکی 63.323 10.099
بدنسازی، ورزشی و تفریحی 24.626 18.551
خدمات مشتری و شخصی و حمل و نقل 20.332 در دسترس نیست

میزان شهریه در دانشگاه‌های کانادا نسبت به ایران خیلی بالاتر است اما در مقایسه با شهریه دانشگاه‌های کشورهایی مانند انگلستان، ایالات متحده آمریکا و استرالیا کمتر است. هزینه‌های دانشگاه سالانه تغییر می‌کند و همچنین میزان شهریه ممکن است بسته به شهر انتخابی و مقاطع تحصیلی نیز متفاوت باشد. به عنوان مثال دانشگاه‌های نیوفاندلند پایین‌ترین میزان شهریه و دانشگاه‌های انتاریو بیشترین میزان شهریه را دریافت می‌کنند.

هدف از مطرح کردن میزان شهریه دانشگاه‌ها در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در این مقاله این است که به شما کمک کند تا بدانید که به چه مقدار بودجه برای تحصیل در کانادا نیاز دارید. لزومی ندارد که دانشگاه‌های گران را انتخاب کنید چرا که بالا بودن شهریه همیشه دلیل بر آموزش بهتر نمی‌باشد. پس بهتر است که تمرکزتان را برای پیدا کردن نقطه مطلوب بین بودجه‌تان، شهریه و آنچه از رشته تحصیلی مورد نظر خود می‌خواهید، معطوف کنید.

ads template2

university

هزینه‌های زندگی دانشجویی درکانادا

هزینه‌های زندگی در کانادا بالاتر از حد متوسط است اما سطح کیفیت زندگی شما در کانادا بالا خواهد بود. شما در بیشتر مناطق همچون کبک، مونترال و اتاوا به 800 تا 1500 دلار در ماه احتیاج دارید.

ونکوور و کلگری از گران‌ترین شهرهای کانادا به شمار می‌آیند که هزینه زندگی در آن‌ها می‌تواند حداقل 2000 دلار درماه برسد.

هزینه‌های اسکان

درکانادا گزینه‌های زیادی برای انتخاب مسکن دارید که محدوده قیمتی آن‌ها نیز به همان اندازه متنوع است.

 • خوابگاه دانشجویی: ماهانه بین 250-625 دلار کانادا
 • اقامتگاه‌های خانگی/اقامت کنار یک خانواده (زندگی درکنارخانواده‌های کانادایی (Home stay)): ماهانه بین 400- 800 دلار کانادا
 • اجاره آپارتمان: ماهانه بین 300-700 دلار کانادا که قیمت اجاره به مکان و امکانات بستگی دارد. اگرشما بخواهید یک سوئیت یا آپارتمان یک اتاق خوابه را اجاره کنید باید ماهانه بیش از 1000 دلار کانادا پرداخت کنید.بسیاری از دانشگاه‌ها برای دانشجویان خود به ویژه دانش پژوهان خارجی خود خوابگاه ارائه می‌دهند اما پذیرش در دانشگاه‌های کانادا به این معنی نیست که به طور اتوماتیک به شما خوابگاه تعلق بگیرد. دانشجویان باید به طورجداگانه برای خوابگاه در دانشگاه درخواست دهند که هزینه آن در دانشگاه‌ها و موسسات متفاوت است و به عوامل مختلف بستگی دارد. (مثلاً اتاق خصوصی با یک وعده غذایی).

برخی ازدانشجویان زندگی در یک آپارتمان بیرون از دانشگاه را انتخاب می‌کنند. اجاره یک آپارتمان معمولی دو خوابه درکانادا به طور متوسط ماهانه 1.577 دلار است که این مقدار بسته به شهریا محله و نوع مسکن متفاوت است. به عنوان یک مستاجر، ممکن است لازم باشد علاوه بر هزینه‌های شخصی و بیمه مسئولیت مستاجر ماهانه برای خدمات مختلف از جمله آب، برق، تلفن خانه، اینترنت و تلویزیون کابلی هزینه پرداخت کنید.

برخی از دانشجویان برای کاهش هزینه‌های مسکن خود، آپارتمان یا کل خانه را با دیگری سهیم می‌شوند یا در خانه‌های شخصی اتاق اجاره می‌کنند و گاهی هزینه استفاده از آشپزخانه را نیزپرداخت می‌کنند.

بسیاری از دانشگاه‌ها می‌توانند در یافتن مسکن، چه درداخل دانشگاه و چه خارج ازدانشگاه به دانشجویان کمک کنند و از طریق خدمات دانشجویی به سوالات دانشجویان پاسخ دهند.

سایر هزینه‌های مربوط به محل اقامت

زمانیکه شما یک سوئیت یا آپارتمان اجاره کردید، هزینه‌های دیگری هم وجود دارد:

 • هزینه امکانات رفاهی اولیه (برق، آب، گرمایش، زباله ): 150 دلار کانادا در ماه
 • هزینه اینترنت: ماهانه بین 50-70 دلار کانادا

هزینه‌های خوراک

هزینه‌های غذایی شما زیاد نخواهد شد درحدود 300 دلاردرماه برای خرید از سوپرمارکت‌های محلی احتیاج دارید. سوپرمارکت‌های ارزان قیمتی همچون Canadian Superstore Walmart و No Frills  در سراسر کانادا  وجود دارد که می‌توانید ازآن‌ها مواد خوراکی مورد نیاز خود را تهیه کنید.اگر بخواهید که در رستوران غذا بخورید باید حدود 10-25 دلار بپردازید. یک وعده غذایی برای دو نفردر رستورانی با قیمت متوسط درحدود 50-65 دلار برای شما هزینه خواهد داشت.

metro

هزینه‌های رفت و آمد

دانشجویانی که در دانشگاه‌های کانادا ثبت نام کرده‌اند و بین 18 تا 25 سال سن دارند هنگام خرید کارت حمل ونقل از تخفیف بهره مند می‌شوند.

 • هزینه کلی کارت حمل و نقل ماهانه حدودا 90 دلار کانادا خواهد بود در حالیکه بلیط یک طرفه 3 دلار است.
 • تاکسی‌ها نیز یکی دیگر از وسایل حمل و نقل در سراسر کانادا هستند و مقدار کرایه تاکسی متناسب با فاصله و محدوده سفر و تعداد مسافرین خواهد بود که معمولاً از تاکسیمتر استفاده می‌شود و کرایه آن‌ها بین 2 تا 6 دلار در هر کیلومتر است.

همچنین بسته به جایی که زندگی می‌کنید، می‌توانید پیاده یا با دوچرخه به دانشگاه بروید. بسیاری از دانشجویان که درشهرهای بزرگ‌تر تحصیل می‌کنند از وسایل حمل ونقل عمومی از جمله اتوبوس، مترو، قطارهای مسافربری (commuter train) و کشتی مسافربری (ferry) استفاده می‌کنند.

شما می‌توانید با مراجعه به سایت Numbeo از سایر قیمت‌ها و هزینه‌ها در کانادا مطلع شوید.

بیمه درمانی

تمام دانشجویان در کانادا باید بیمه سلامت و درمانی داشته باشند و پوشش درمانی استان به استان متفاوت است. آلبرتا، بریتیش کلمبیا، نیوبرانزویک، نیوفاندلند ولابرادور و ساسکاچوان دانشجویان خود را تحت پوشش خدمات بهداشتی استان خود قرار می‌دهند اما این پوشش بیمه به طور کلی به مدت اقامت شما در کانادا بستگی دارد. دانشجویانی که قصد تحصیل در مانیتوبا، نوااسکوشیا، انتاریو، جزیره پرنس ادوارد یا کبک دارند باید برای بیمه درمانی خصوصی اقدام کنند.

اطاعات بیشتر در مورد پوشش بیمه را می‌توانید از طریق سایت‌های دانشگاه و وزارت بهداشت استان‌ها کسب کنید.

تامین بودجه و پشتیبانی مالی

برخی از برنامه‌های کمک مالی که از دانشجویان پشتیبانی می‌کند:

 • ارائه کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتراتوسط دانشگاه‌های مختلف کانادا
 • علاوه بر بورسیه‌های تحصیلی دولتی در کشور کانادا، برخی موسسات و سازمان‌های معتبر نیز اقدام به ارائه کمک هزینه دانشگاهی به دانشجویان بین المللی می‌کنند.

income

مجوز تحصیل و ویزا درکانادا

برای تحصیل درکانادا، شما به مجوز تحصیلی احتیاج دارید. هزینه آن 150 دلار کانادا است و باید قبل ازسفر به کانادا آن را درخواست دهید.

مدارک زیر را در طی مراحل درخواست خود باید ارائه دهید:

 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • گذرنامه معتبر
 • مدارکی که اثبات کنند که پشتیبانی مالی کافی برای پرداخت شهریه و هزینه‌های زندگی را دارید.

شما همچنین می‌توانید با مراجعه به سایت  Canada.ca اطلاعات بیشتری درباره مجوز تحصیل کسب کنید. به یاد داشته باشید که مجوز تحصیل، ویزا نیست و به شما اجازه ورود به کانادا را نمی‌دهد. هنگامی که برای مجوز تحصیل درخواست دادید، حتما بررسی کنیدکه چه نوع ویزایی احتیاج دارید و چگونه می‌توانید آن را دریافت کنید.

شما باید به اداره تابعیت و مهاجرت کانادا ثابت کنید که پول کافی برای تامین نیازهای مالی خود قبل از شروع تحصیل را دارید. بنابراین مهم است که امور مالی خود را مدیریت کنید و سروسامان دهید و در صورت امکان از همان ابتدا به دنبال اخذ بورس تحصیلی برای کمک به بودجه آموزش خود باشید.

 

عضو کانال تگرام مهاجر تی وی شوید.
کانال یوتیوب تلویزیون مهاجر را دنبال نمایید.
کانال اینستاگرام آسانترین راه ارتباط

چطور بود؟ ستاره بدین.
[کل: 4 میانگین: 4.5]

ادمین مهاجر

تلویزیون مهاجر در سال ۱۳۹۸ در شهر ونکوور کانادا تاسیس شد. هدف اصلی تلویزیون مهاجر که یک رسانه مشتمل بر ۸ بخش مختلف است٬ انتقال اطلاعات صحیح به مهاجران فارسی زبان و علاقمندان مهاجرت٬ فارغ از هر جهت گیری مذهبی و سیاسی می باشد. در تلاشیم مهاجرت را توام با آگاهی و راه موفقیت را برای مهاجران هموار سازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا