اخبار کانادااخبار

کانادا مهاجرپذیرترین کشور جهان

رتبه نخست کانادا در پذیرش مهاجران

کسب رتبه نخست کانادا در پذیرش مهاجران در جهان

بر اساس نظرسنجی جهانی جدید، به نظر می رسد کانادا بیشترین پذیرش مهاجر را در میان کشورهای جهان دارد. گالوپ، شرکت تحلیلی و مشاوره ای مستقر در ایالات متحده، نظرسنجی گسترده ای را در سال 2019 انجام داد. در این نظرسنجی 145 کشور حضور داشتند، و از هر کشور حدود 1000 نفر مورد بررسی قرار گرفتند. پژوهشگران از طریق تلفن یا مصاحبه های رو در رو با مردم ارتباط برقرار کردند.

در این نظرسنجی از افراد پرسیده شد که آیا زندگی مهاجران در کشورشان، و اینکه این مهاجران همسایگان آن ها شوند و یا با فراد خانواده شان ازدواج کنند را اموری مثبت تلقی می کنند یا منفی. سپس گالوپ فهرستی از پاسخ ها را ایجاد کرد و هر کشور را از مقیاس 0 تا 9 امتیازبندی کرد. نمرات بالاتر به این معنی است که جمعیت آن کشور پذیرش بیشتری را در قبال مهاجران دارند و نمرات پایین تر نیز نشان دهنده پذیرش کمتر نسبت به مهاجران است.

کانادا با کسب امتیاز 8.46 از 9 در شاخص پذیرش مهاجران مؤسسه گالوپ، بالاترین امتیاز را در میان کشورهای دیگر به دست آورد. ایالات متحده آمریکا نیز با امتیاز 7.95 در رده ششم جای گرفت.

ads template2

هم کانادا و هم ایالات متحده نسبت به سال 2017 رتبه های بالاتری را کسب کردند. کانادا در آن سال در رده چهارم و آمریکا نیز در رتبه نهم مهاجرپذیرترین کشورها قرار داشتند.

مهاجرپذیرترین کشور

از آن زمان، سیاست های مهاجرتی هر دو کشور مسیرهای متضادی را در پیش گرفته اند. کانادا برای مهاجرت بیشتر تلاش کرده است، در حالیکه ایالات متحده این روند را کاهش داده است. علی رغم این استراتژی های سیاسی متفاوت، افکار عمومی راجع به مهاجرت در هر دو کشور نسبتاً مثبت به نظر می رسد.

بر اساس نتایج به دست آمده، امتیاز کانادایی ها در هر 3 سؤال زیر کمی بیشتر از امتیاز آمریکایی ها بوده است:

سؤال پذیرش کانادایی ها پذیرش آمریکایی ها
زندگی مهاجران در کشورتان 94% 87%
زندگی مهاجران در همسایگی شما 95% 90%
ازدواج مهاجران با خانواده تان 91% 85%

گزارش نوشته شده توسط Neli Esipova، Julie Ray و Dato Tsabutashvili از مقایسه بین کانادا و ایالات متحده، نتایج جالبی به دست آورند.

پذیرش مهاجران از خطوط سیاسی پیروی می کند

همانند سال 2017، نظرسنجی ها نشان می دهد که بین پذیرش مهاجران و وابستگی سیاسی رابطه وجود دارد.

در ایالات متحده کسانی که ترامپ را به عنوان رئیس جمهور تأیید می کنند، نسبت به کسانی که وی را تأیید نمی کنند، کمتر پذیرای مهاجران بودند. در حالیکه کانادایی هایی که ترودو را تأیید می کنند، بیشتر از کسانی که وی را تأیید نمی کنند، پذیرای مهاجران هستند. زمانیکه راجع به رهبران کشورها سؤال شد، جواب افراد با نتایج به دست آمده سازگار بود. کسانی که رهبر ایالات متحده را تإیید می کنند کمتر از مهاجران استقبال می کنند و کسانی که رهبر کانادا را تأیید می کنند نیز بیشتر پذیرای مهاجران هستند.

hami 468

گالوپ برای اینکه کمیت میزان تأیید به واسطه نظر سیاسی را تعیین کند، از شاخص پذیرش مهاجران استفاده کرد. امتیازات بالاتر با پذیرش بالاتر مهاجران ارتباط دارد.

اختلافات سیاسی در مورد مهاجرت در کانادا و ایالات متحده
شاخص پذیرش مهاجر، آمریکا شاخص پذیرش مهاجر، کانادا
موافق ترامپ 7.10 موافق ترودو 8.73
مخالف ترامپ 8.59 مخالف ترودو 8.21
تأیید رهبری کشور 7.10 تأیید رهبری کشور 8.59
مخالف رهبری کشور 8.49 مخالف رهبری کشور 8.31

پژوهشگران دریافتند که در ایالات متحده بین کسانی که هویت خود را با شهر و کشور خود تعریف می کنند، و آن دسته از افرادی که هویت خود را بیشتر با نژاد یا مذهب خود تعریف می کنند، در شاخص پذیرش مهاجر تفاوت هایی وجود دارد. پاسخ دهندگان آمریکایی که هویت خود را بیشتر با موقعیت جغرافیایی خود تعریف می کردند (با امتیاز 8.16) بیشتر از کسانی که هویتشان را بر اساس موقعیت اجتماعی خود تعریف می کردند (با امتیاز 7.69)، پذیرای مهاجران بودند. در کانادا شاخص چگونگی تعریف هویت توسط افراد، تفاوت معناداری را در پذیرش مهاجران نشان نداد.

مهاجرپذیرترین کشور

تأثیر متفاوت شاخص سن در پذیرش مهاجران در کانادا و آمریکا

الگوهای پذیرش مهاجر بر اساس سن نیز در دو کشور متفاوت بوده است. پاسخ دهندگان آمریکایی در سنین بالاتر کمتر پذیرای مهاجرن بوده اند. به طوریکه در شاخص پذیرش مهاجران تقریباً 1 امتیاز کامل بین گروه سنی 15 تا 29 سال و افراد بالای 65 سال، تفاوت وجود داشت.

بر اساس این گزارش، در کانادا هیچ اختلاف آماری معناداری بر اساس گروه سنی وجود نداشت. گروه سنی 15 تا 29 سال امتیاز 8.32 را کسب کردند که کمترین امتیاز در بین گروه های سنی است، اگرچه تفاسیر نشان می دهد که این تفاوت به دلیل اندازه های کوچک تر نمونه، قابل توجه نیست.

پذیرش مهاجران بر اساس سن در کانادا و ایالات متحده
سن شاخص پذیرش مهاجر در ایالات متحده شاخص پذیرش مهاجر در کانادا
15-29 8.34 8.32
30-34 8.11 8.54
45-54 8.04 8.53
55-64 7.79 8.41
65+ 7.37 8.51

علاوه بر این، نظر سنجی گالوپ نشان داد که پذیرش مهاجران در میان افرادی که در مناطق شهری زندگی می کنند و تحصیلات بالاتری دارند، بیشتر است. این یافته ها با نتایج نظرسنجی سال 2017 مطابقت داشت.

10 کشور اول مهاجرپذیر جهان

لیست گالوپ از مهاجرپذیرترین کشورهای جهان در سال 2019 بر اساس شاخص پذیرش مهاجران را در ادامه مشاهده می کنید.

مهاجرپذیرترین کشورها
کشور شاخص پذیرش مهاجران
کانادا 8.46
ایسلند 8.41
نیوزیلند 8.32
استرالیا 8.28
سیرالئون 8.14
ایالات متحده آمریکا 7.95
بورکینافاسو 7.93
سوئد 7.92
چاد 7.91
ایرلند /  رواندا 7.88

 

چطور بود؟ ستاره بدین.
[کل: 16 میانگین: 4.5]

تحریریه مهاجر

تلویزیون مهاجر در سال ۱۳۹۸ در شهر ونکوور کانادا تاسیس شد. هدف اصلی تلویزیون مهاجر که یک رسانه مشتمل بر ۸ بخش مختلف است٬ انتقال اطلاعات صحیح به مهاجران فارسی زبان و علاقمندان مهاجرت٬ فارغ از هر جهت گیری مذهبی و سیاسی می باشد. در تلاشیم مهاجرت را توام با آگاهی و راه موفقیت را برای مهاجران هموار سازیم.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا