خواندنی هازندگی کانادایی

آشنایی کامل با قوانین کانادا

در این مقاله شما با قوانین کانادا ،حقوق شهروندی، وظایف و مسئولیت‌های افراد و نحوه وضع قوانین آشنا خواهید شد.

به گزارش تلویزیون مهاجر به نقل از clicklaw،  قوانین کانادا بیانگر ارزش‌ها، باورها و اعتقادات جامعه کانادا است و هدف آن حمایت و حفاظت از افراد و ایجاد ثبات برای کل جامعه است و راهی صلح‌آمیز برای حل و فصل اختلافات است.

کانادا کشوری مهاجر پذیر است. بسیاری از ساکنین کانادا از کشورهای دیگر به این کشور آمده‌اند و قوانین و نظام حقوقی برخی از این کشورها با کانادا متفاوت است. هنگامیکه افراد به کانادا می‌آیند، قوانین مربوط به کشورخودشان را آموخته‌اند و ممکن است پس از ورود به کانادا دچار شوک و شگفتی شوند. بسیار مهم است که مهاجران و تازه واردان بدانند که قوانین یکسان نیست و این تفاوت‌ها را درک کنند.

law

قوانین کانادا در کجا شکل می‌گیرد؟

نظام حقوقی و نظام سیاسی کانادا و همچنین حقوق فردی این کشور برگرفته ازقوانین انگلستان است. در کبک، بخشی از نظام حقوقی این شهر از کشور فرانسه نشات گرفته است.

قانون اساسی کانادا

قانون اساسی کانادا مجموعه قوانینی است که اختیارات دولت و حقوق مردم را تعیین و مشخص می‌کند. قانون اساسی دربردارنده منشور حقوق اساسی و آزادی‌ها‌ است و مهم‌ترین حقوق و آزادی‌های فردی و اجتماعی کانادایی‌ها را بیان کرده است. قانون اساسی بالاترین قانون در کانادا است به این معنی که دولت‌ها باید هنگام سیاست گذاری و تصویب قانون جدید به آن احترام بگذارند.

حقوق‌ و آزادی‌ها

حقوق شهروندی و آزادی شخصی برای کانادایی‌ها بسیار با اهمیت است. تمام کانادایی‌ها آزادی‌های مهمی دارند. درکانادا شما می‌توانید:

 • آزادانه صحبت کنید.
 • اعتقادات مذهبی خود را داشته باشید.
 • عضو هر گروهی غیر از گروه تروریستی شوید.
 • در هرکجای کانادا زندگی وکار کنید.
 • در فعالیت‌های سیاسی مسالمت‌آمیز شرکت کنید.

حقوق قانونی و طبیعی

هرکس در کانادا حق قانونی و طبیعی دارد که عبارتند از:

 • حق تصور برائت تا اثبات جرم.
 • حق بهره‌مندی از محاکمه عادلانه در دادگاه
 • حق عدم مجازات بی‌رحمانه یا غیرمعمول.

eq

تمام کانادایی‌ها برابر هستند

برابری یکی از مهمترین ارزش‌ها در کانادا است. طبق قانون همه افراد درکانادا برابر هستند. قوانین در کانادا برای همه اعمال می‌شود از جمله: پلیس، قضات و کسانی که برای دولت کار می‌کنند.

افراد درکانادا به دلیل میزان پولی که دارند، طبقه اجتماعی‌شان و یا جنسیتشان شغل پیدا نمی‌کنند به عنوان مثال، درکانادا زنان می‌توانند شغلی مشابه شغل مردان با وظایف مشابه آنان داشته باشند.

حقوق بشر

قوانین بسیاری در کانادا وجود دارد که از حقوق شما حمایت می‌کند. قوانین مربوط به حقوق بشر یکی از این موارد است. قوانین حقوق بشر کانادا از شما دربرابر تبعیض ناعادلانه حمایت می‌کند مخصوصا زمانی که شما:

 • ازخدمات عمومی استفاده کنید.
 • خانه‌ای بخرید یا اجاره کنید.
 • به دنبال کار باشید.

تبعیض درکانادا خلاف قانون است. تبعیض قائل شدن نسبت به شخصی به این معنی است که به گونه‌ای ناعادلانه و متفاوت از دیگران با او رفتار کنید.

این قانون اذعان دارد که هیچکس نمی‌تواند رفتاری تبعیض‌آمیز به دلایل زیر با شما داشته باشد:

 • جنسیت
 • سن
 • نژاد یا زادگاه
 • دین و مذهب
 • گرایش جنسی
 • ازدواج یا وضعیت خانوادگی
 • معلولیت ذهنی و جسمی

به عنوان مثال، خلاف قانون است که نسبت به زنان رفتاری تبعیض‌آمیز داشته باشید. درکانادا زنان با مردان برابر هستند. آن‌ها در خانواده، تجارت، قانون و دولت برابر هستند.

تبعیض نژادی در کانادا غیر قانونی است. برخلاف قانون است که شما به دلیل رنگ پوستتان، کشوری که شما و اجدادتان از آن آمده‌اید مورد تبعیض قرار بگیرید.

jus

مسئولیت‌ها و وظایف شما

همانطور که قانون از شما در قبال تبعیض حمایت می‌کند از شما می‌خواهد که به حقوق دیگران احترام بگذارید. به عنوان مثال، شما آزادید که هر مذهبی که می‌خواهید داشته باشید و این یعنی که باید به عقاید دیگران نیز احترام بگذارید.

شما باید به حقوق افراد دیگر احترام بگذارید حتی اگر این حقوق مورد علاقه و مورد تایید شما نباشد.

به عنوان مثال: اگر فردی همجنسگرایی را تایید نمی‌کند. فرهنگ و مذهب او این موضوع را نمی‌تواند بپذیرد. اما او حق ندارد رفتاری تبعیض‌آمیز داشته باشد.

شما همچنین در قبال جامعه نیز وظایفی دارید. از آنجا که شما می‌توانید از خدمات اجتماعی در کانادا استفاده کنید، باید مالیات این خدمات را به اندازه سهم خود پرداخت کنید. هدف قوانین کانادا تعادل بین حقوق و مسئولیت‌ها است.

به عنوان مثال: هنگامی که شما مکانی را برای زندگی اجاره می‌کنید، حق شماست که از خانه‌ای که اجاره کرده‌اید لذت ببرید. همسایگان شما هم از این حق برخوردارند. به این معنی که وظیفه شما این است که همسایگان خود را با سروصدا آزار ندهید و این قانون برای همسایگان شما نیز حاکم است.

حاکمیت قانون و اصول پذیرفته شده قانونی

حاکمیت قانون به این معناست که ما می‌پذیریم که برای جامعه قانونمند به قوانینی نیاز داریم. ما باید به دنبال راهی باشیم که مسالمت‌آمیز باهم زندگی کنیم. قوانینی وجود دارد که به ما در انجام این کار کمک می‌کند. حاکمیت قانون یک اصل اساسی در دموکراسی کانادا است و یکی از اصولیست که کانادا بر اساس آن بنا نهاده شده. به این معنی که قانون به طور یکسان برای همه افراد اعمال می‌شود و هیچکس بالاتر از قانون نیست. تمام سیاستمداران، افسران پلیس و افراد ثروتمند باید از قانون پیروی کنند. تحت حاکمیت قانون، کانادایی‌ها وظیفه دارند به قانون احترام بگذارند حتی اگر با آن مخالف باشند.

چه کسانی قوانین را وضع می‌کنند؟

مردم کانادا نماینده خود در دولت را با رای‌گیری انتخاب می‌کنند و افرادی که بیشترین رای را کسب کنند به عنوان نماینده مردم در دولت انتخاب می‌شوند و وظیفه وضع قوانین بر عهده آن‌ها است.

سیاستمداران منتخب می‌توانند قوانین و لوایح جدید ارائه کنند. به قانون، قبل از آنکه قانون شود لایحه می‌گویند. این لوایح به منظور تصمیم‌گیری درباره اینکه آیا باید به قانون تبدیل شوند یا خیر مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرند و هدف از این بحث و بررسی‌ها تاثیرات احتمالی خوب و بد یک لایحه است. بعد از بحث و بررسی نوبت به رای‌گیری می‌رسد. اگر اکثریت نمایندگان منتخب به این لایحه رای دهند، آن زمان است که لایحه تبدیل به قانون می‌شود.

select

تغییر قوانین

اگر می‌خواهید که قانونی تغییر کند، می‌توانید با همکاری سایر کانادایی‌ها از طریق روشی مسالمت‌آمیز به دنبال تغییر باشید. مردم کانادا نامه می‌نویسند، اعتراضات سیاسی ترتیب می‌دهند، با احزاب سیاسی همکاری می‌کنند یا به گروه‌هایی ملحق می‌شوند که عقایدشان مشابه هم باشد. با این روش، گروه‌های معترض ممکن است در وادار کردن دولت برای تغییر قانون موفق شوند. تغییریک قانون زمانبراست و کار زیاد دارد. اما کانادایی‌ها معتقدند که تغییر تدریجی و مسالمت‌آمیز می‌تواند بهترین باشد.

رای‌گیری

برای رای‌دادن در هر انتخاباتی باید:

 • شهروند کانادا باشید.
 • در روز انتخابات حداقل 18سال سن داشته باشد.
 • در لیست رای‌دهندگان باشید.

برای رای دادن در انتخابات بریتیش کلمبیا، شما باید به مدت 6ماه تا قبل از انتخابات در این ایالت زندگی کرده باشید. برای اطلاع از چگونگی قرار گرفتن در لیست رای‌دهندگان برای انتخابات فدرال، به سایت www.elections.ca مراجعه کنید.

سطوح سه گانه دولت کانادا

درکانادا سه سطح دولت وجود دارد. دولت فدرال، دولت‌های ایالتی یا استانی ، دولت‌های شهری و شهرداری‌ها. قانون اساسی کانادا مسئولیت های دولت فدرال و ایالتی را مشخص می‌کند. دولت‌های ایالتی می‌توانند بعضی از مسئولیت‌های خود را به دولت‌های شهری واگذار کنند.

دولت فدرال بر کل کشور حاکم است. نمایندگان منتخب دولت فدرال اعضای پارلمان (MP)هستند. رهبر دولت فدرال نخست وزیر است.

مقر پارلمان در اتاوا واقع است و شامل دو بخش است: مجلس عوام و سنا. مجلس عوامی محلی است که اعضای پارلمان برای وضع قوانین به بحث می‌نشینند و رای می‌دهند و مجلس سنا قوانین پیشنهادی را بررسی می‌کند تا اطمینان حاصل کند که این قوانین بهترین هستند.

بریتیش کلمبیا مانند سایر استان‌ها، دارای دولت ایالتی است. در بریتیش کلمبیا نمایندگان منتخب دولت استانی، اعضای مجلس قانونگذاری (MLA) هستند و مقر آن‌ها در شهر ویکتوریا است. رهبر دولت استانی، نخست وزیر استان (premier) است.

دولت محلی در استان‌ها و شهرهای کانادا وجود دارد و نمایندگان منتخب آن را نماینده شهری/عضو شورای شهر می‌نامند. در ساختمان شهرداری دیدار می‌کنند و شهردار هدایت دولت‌های شهری را بر عهده دارد.

هر سطح از دولت مسئولیت‌های مختلفی دارد. دولت فدرال قدرت وضع قوانینی را دارد که کل کشور را تحت تاثیر قرارمی‌دهد. به عنوان مثال:  وضع قوانین شهروندی و مهاجرت و وضع قوانین کیفری.

دولت‌های ایالتی، همچون ایالت بریتیش کلمبیا، قدرت وضع قوانینی را دارند که فقط درآن ایالت اعمال می‌شود. به عنوان مثال: وضع قوانین درمورد موجر و مستاجر و وضع قوانین مربوط به استخدام.

دولت شهری قوانین مربوط به خیابان‌ها، پارکینگ و سروصدا را وضع می‌کند که ازآن با عنوان آیین نامه نام می‌برند.

elizz

کانادا ملکه دارد

ملکه الیزابت دوم، که در انگلستان زندگی می‌کند، ملکه کانادا است. نمایندگان منتخب دارای قدرت سیاسی در کانادا هستند ونقش ملکه نمادین است. ملکه و نماینده وی در کانادا، فرماندارکل، رئیس نمادین کانادا هستند و تمام کانادایی‌های جدید نیز قول می‌دهند که به ملکه و قوانین او وفادار باشند.

 

 

عضو کانال تگرام مهاجر تی وی شوید.
کانال یوتیوب تلویزیون مهاجر را دنبال نمایید.
کانال اینستاگرام آسانترین راه ارتباط

چطور بود؟ ستاره بدین.
[کل: 3 میانگین: 5]

ادمین مهاجر

تلویزیون مهاجر در سال ۱۳۹۸ در شهر ونکوور کانادا تاسیس شد. هدف اصلی تلویزیون مهاجر که یک رسانه مشتمل بر ۸ بخش مختلف است٬ انتقال اطلاعات صحیح به مهاجران فارسی زبان و علاقمندان مهاجرت٬ فارغ از هر جهت گیری مذهبی و سیاسی می باشد. در تلاشیم مهاجرت را توام با آگاهی و راه موفقیت را برای مهاجران هموار سازیم.

‫2 نظر از خوانندگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا