اخبار اروپا

آمار اعطای تابعیت در کشورهای عضو اتحادیه اروپا

حدود ۷۰۶ هزار و ۴۰۰ نفر طبق آخرین گزارش یوروستات (مرکز آمار اتحادیه اروپا) در سال ۲۰۱۹ تابعیت یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا را کسب کرده‌اند. این آمار که آخرین آمار برآورد شده است از آمار سال ۲۰۱۸ که ۶۷۲ هزار و ۳۰۰ نفر را شامل می‌شد بیشتر است.

اکثر کسانی که شهروندی یک کشور عضو اتحادیه اروپا را در سال ۲۰۱۹ کسب کردند پیش از آن اتباع یک کشور غیر اتحادیه اروپا یا بدون تابعیت بوده‌اند. در حالیکه ۱۳ درصد افرادی که شهروندی کشورهای عضو اتحادیه اروپا را کسب کردند پیش از آن شهروند یک کشور اروپایی دیگر بوده‌اند.

به گزارش تلویزیون مهاجر به نقل از یورونیوز، مراکشی‌ها، آلبانیایی‌ها و بریتانیایی‌ها دریافت کنندگان اصلی شهروندی کشورهای عضو اتحادیه اروپا بوده‌اند.

er

شهروندان کدام کشورها بیشتر تابعیت اروپایی کسب کرده‌اند؟

مراکشی‌ها در سال ۲۰۱۹ با دریافت ۶۶ هزار و ۸۰۰ تابعیت، بزرگترین گروه در میان شهروندان جدید اتحادیه اروپا بوده‌اند. از این تعداد ۸۴ درصد تابعیت کشورهای اسپانیا، ایتالیا و فرانسه را کسب کردند و بقیه در سایر کشورهای اروپایی پخش شده‌اند. آلبانیایی‌ها در این سال با کسب ۴۱ هزار و ۷۰۰ مورد شهروندی کشورهای اتحادیه اروپا در جای دوم قرار دارند. ۶۲ درصد این افراد شهروندی ایتالیا را گرفته‌اند. اما بریتانیایی‌ها با ۲۹ هزار و ۸۰۰ مورد پذیرش درخواست تابعیت در جایگاه سوم قرار گرفته‌اند. ۶۹ درصد بریتانیایی‌ها از آلمان، سوئد یا فرانسه شهروندی گرفته‌اند.

سوری‌ها با ۲۹ هزار ۱۰۰ مورد شهروندی کشورهای عضو اتحادیه اروپا در جایگاه چهارم قرار گرفته‌اند. ۶۹ درصد آن‌ها توانستند شهروند سوئد شوند. شهروندان ترکیه با ۲۸ هزار و ۶۰۰ مورد تابعیت که اغلب آن آلمانی است در رتبه بعدی قرار دارند. ۲۳ هزار و ۵۰۰ برزیلی نیز توانستند شهروندی یکی از کشورهای اتحادیه اروپا را کسب کنند که ۷۳ درصد آن‌ها بین کشورهای ایتالیا و پرتغال پخش شده‌اند. اوکراینی‌ها با ۱۸ هزار و ۱۰۰ مورد شهروندی در جایگاه بعدی هستند و ۵۹ درصد آن‌ها شهروندان جدید آلمان یا لهستان و یا ایتالیا شده‌اند. الجزایری‌ها با ۱۸ هزار مورد تابعیت در جایگاه بعدی قرار گرفته‌اند و ۸۲ درصد آن‌ها شهروند فرانسه شده‌اند. و در نهایت ۱۶ هزار و ۴۰۰ روس در سال ۲۰۱۹ توانستند شهروندی یکی از کشورهای اروپایی را کسب کنند که تابعیت آلمانی بین آن‌ها محبوب‌تر بوده است.

با مقایسه این آمار با سال قبل از آن، مراکشی‌ها و آلبانیایی‌ها همچنان جایگاه نخست و دوم را حفظ کرده‌اند اما بریتانیایی‌ها برای دریافت شهروندی کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جایگاه هفتم به جایگاه سوم رسیده‌اند.

اما در خود اتحادیه اروپا نیز برخی شهروندان، تابعیت دوم کسب کرده‌اند یا تابعیت اولیه خود را تغییر داده‌اند. در این بین رومانیایی‌ها با ۲۶ هزار ۶۰۰ مورد پذیرش درخواست تابعیت در کشورهای دیگر اتحادیه اروپا جایگاه نخست را دارند. لهستانی‌ها با ۱۲ هزار و ۶۰۰ مورد و ایتالیایی‌ها و ۸ هزار و ۷۰۰ مورد جایگاه‌های بعدی را دارند. این رده‌بندی در سال ۲۰۱۸ نیز به همین صورت بود و تغییری نکرده است.

ero

کدام کشورهای اروپایی بیشترین میزان شهروندی را اعطا کرده‌اند؟

طبق آمار یورواستات آلمان به ۱۳۹ هزار نفر در یکسال شهروندی داده است و سهم آن در بین کشورهای اتحادیه اروپا ۱۹ درصد است. ایتالیا به ۱۲۷ هزار نفر شهروندی کشورش را داده است و سهم آن ۱۸ درصدی است. فرانسه نیز با اعطای ۱۰۹ هزار و ۸۰۰ مورد تابعیت و سهم ۱۶ درصدی در جایگاه سوم قرار دارد. اسپانیا با ۹۹ هزار شهروندی و سوئد با ۶۴ هزار مورد در جایگاه‌های بعدی قرار دارند. این پنج کشور به تنهایی ۷۵ درصد تابعیت‌های جدید را در بین ۲۷ کشور اتحادیه اروپا اعطا کرده‌اند.

بالاترین میزان اعطای تابعیت نسبت به جمعیت خارجی‌ها در کدام کشور بوده‌ است؟

نرخ اعطای تابعیت در واقع نسبت افرادی است که در یک سال، تابعیت یک کشور را به نسبت ساکنان خارجی در آن کشور کسب کرده‌اند. با این حساب، بیشترین میزان تابعیت در سوئد در سال ۲۰۱۹ اعطا شده است به طوریکه به ازای هر ۱۰۰ نفر خارجی مقیم این کشور ۷ نفر تابعیت سوئدی کسب کرده‌اند. رومانی (۴.۷ درصد)، پرتغال (۴.۴درصد)، فنلاند (۳.۸ درصد)، هلند (۳.۲ درصد) و بلژیک (۲.۹ درصد) در رده‌های بعدی قرار دارند.

اما کمترین نرخ اعطای تابعیت به نسبت ساکنان خارجی آن کشور در لیتوانی (۰.۲ درصد)، دانمارک (۰.۳ درصد)، استونی (۰.۴ درصد)، جمهوری چک(۰.۵ درصد)، لتونی(۰.۶ درصد) و اتریش(۰.۷ درصد) ثبت شده است.

 

عضو کانال تگرام مهاجر تی وی شوید.
کانال یوتیوب تلویزیون مهاجر را دنبال نمایید.
کانال اینستاگرام آسانترین راه ارتباط

چطور بود؟ ستاره بدین.
[کل: 2 میانگین: 5]

ادمین مهاجر

تلویزیون مهاجر در سال ۱۳۹۸ در شهر ونکوور کانادا تاسیس شد. هدف اصلی تلویزیون مهاجر که یک رسانه مشتمل بر ۸ بخش مختلف است٬ انتقال اطلاعات صحیح به مهاجران فارسی زبان و علاقمندان مهاجرت٬ فارغ از هر جهت گیری مذهبی و سیاسی می باشد. در تلاشیم مهاجرت را توام با آگاهی و راه موفقیت را برای مهاجران هموار سازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا