زندگی کانادایی

آنچه درباره امور مالی کانادا باید بدانید

اکوسیستم امور مالی کانادا شامل بانک‌‌ها، تعاونی‌های اعتباری، موسسات امانی و سایر شرکت‌های مالی و بیمه است و یکی از کشورهایی است که سیستم بانکی پایدار و کارآمدی دارد و از سالم‌ترین و ایمن‌ترین سیستم‌ها در جهان به حساب می‌آید.

به گزارش تلویزیون مهاجربه نقل از arrivein، بنابر گزارش رقابت جهانی 2019 که توسط مجمع جهانی اقتصاد منتشر شد،کشور کانادا به دلیل سیستم مالی و بانکی کارآمد و اثربخشی‌ که دارد‌ رتبه 9 جهان را کسب کرد.

همزمان که شما برای سفر خود به کانادا برنامه ریزی می‌کنید، آشنایی با سیستم بانکی و مالی کانادا می‌تواند به شما درانجام کارهایی همچون افتتاح حساب‌های بانکی، ایجاد سابقه اعتباری، وام گرفتن و ثبت مالیات کمک کند.

finan 1

انواع موسسات مالی در کانادا کدامند؟

موسسات مالی در کانادا به سه دسته اصلی طبقه بندی می‌شوند:

 1. موسسات بانکی

به مکان‌هایی گفته می‌شود که شما می‌توانید درآن پول خود را پس اندازکنید، واریز و برداشت انجام دهید و وام بگیرید. نمونه‌هایی از این موسسات عبارتند از: بانک‌ها، بانک‌های آنلاین، تعاونی‌های اعتباری، شرکت‌های امانی وشرکت‌هایوام رهنی و غیره.

 • بانک‌ها

بانک‌مجوز دریافت سپرده و دادن وام را دارد. بیشتر بانک‌ها توسط دولت اداره می‌شوند. 5 بانک بزرگ کانادا که ازآن‌ها به عنوان “big five”در امور بانکی یاد می‌شود عبارتند از:

Royal Bank of Canada (RBC)

Toronto-Dominion Bank (TD)

Bank of Nova Scotia (Scotiabank)

Bank of Montreal (BMO)

Canadian Imperial Bank of Commerce (CIBC)

بعضی اوقات ممکن است اصطلاح “big six”  را بشنوید که ششمی آن National Bank of Canada است. البته توجه داشته باشید که فعالیت‌های آن عمدتا در ایالت‌های کبک و نیوبرانزویکمتمرکز است.

 • بانک‌‌های آنلاین

این بانک‌ها تمام خدمات خود را فقط به صورت آنلاین ارائه می‌دهند و هیچ شعبه‌ای ندارند. همچون

Tangerine (زیر مجموعه بانک Scotiabank)

SimpliiFinancial  (زیر مجموعه بانک CIBC)

EQ Bank

 • تعاونی‌های اعتباری

تعاونی‌های اعتباری موسسات مالی کوچکتری هستند که مالکیت واداره این موسسات توسط اعضای موسسه انجام می‌گیرد که عموما صاحبان حساب نیز هستند و طبق قوانین و مقررات ایالتی فعالیت می‌کنند و خدمات مشابه بانک‌ها را ارائه می‌دهند. تفاوت اصلی بین بانک‌ها و تعاونی‌های اعتباری در ساختارشان است. تعاونی‌های اعتباری متعلق به هرکسی است که در اتحادیه پول داشته باشد. فعالیت این موسسات توسط  اعضای هیات مدیره منتخب و مدیران انتخابی متشکل از اعضای انجمن محلی نظارت می‌شود. به یاد داشته باشید که شعبات و دستگاه‌های خود پرداز تعاونی‌های اعتباری نسبت به بانک‌ها کمتر است.

 • موسسات امانی(Trust)-

موسسات امانینهادهای قانونی مشابه بانک‌ هستند که به عنوان نماینده (به نمایندگی از شخص یا تجارت) با هدف مدیریت و اداره و انتقال دارایی‌ها فعالیت می‌کنند.

 • موسسات وام رهنی

موسسات وام دهنده پول مانند شرکت‌های مالی وام رهنی(MFCs) و شرکت‌های سرمایه گذاری وام رهنی(MICs) بودجه املاک و مستغلات را تامین می‌کنند.MFCs موسسات مالی بدون سپرده گذاری هستند که وام‌ها را که از طریق کارگزاران تامین می‌شود، اداره می‌کنند. وام‌ دهی آنها عمدتا از طریق اوراق بهادار یا از طریق فروش آن‌ها به شخص ثالث انجام می‌شود.

insu

 1. شرکت‌های بیمه

نهادهایی هستند که با فروش بیمه به شما خسارات احتمالی را که ممکن است برای شما به دلایل مختلف اتقاق بیفتد پوشش می‌دهند که شامل بیمه صاحب خانه یا مستاجر، بیمه درمانی ، بیمه خودرو، بیمه عمر و موارد دیگر است. این نهادها هر خسارتی که تحت پوشش بیمه نامه شما باشد جبران می‌کنند. پس از خرید نوع خاصی از بیمه شما ملزم به پرداخت دوره ای (حق بیمه) به شرکت بیمه هستید تا از خدمات بیمه مورد توافق بهره مند شوید.

 1. شرکت‌های سرمایه گذاری

این شرکت‌ها سازمان‌هایی هستند که بر سرمایه گذاری، اداره و مدیریت بودجه و منابع مالی از جانب اشخاص دیگر تمرکز دارند. نمونه این شرکت‌ها بانک‌های سرمایه گذاری،  صندوق پوشش ریسک یا پوشش سرمایه،شرکت‌های کارگزاری هستند.

شروع کار با مالیات: اداره درآمد کانادا(CRA) که یک آژانس فدرال است که مالیاتها را جمع می‌کند و قوانین مالیاتی را برای دولت کانادا اجرا می‌کند.

اداره درآمد کانادا CRA قوانین مالیاتی را برای دولت کانادا و برای بیشتر ایالات و مناطق کانادا اجرا می‌کند و مسئول جمع آوری مالیات است.همچنین مزایای اجتماعی و اقتصادی و برنامه‌های تشویقی وانگیزه بخش ارائه شده از طریق سیستم مالیاتی را نیز اداره می‌کند.

وبسایت CRA برای تمام موارد مربوط به مالیات در دسترس شماست همچون اظهارنامه مالیاتی سالانه، بررسی رسید پرداخت‌های بیمه و یارانه‌های دولت و مشاهده اسناد مالیاتی و غیره…

نکته: برای ثبت نام در CRA باید اظهارنامه مالیاتی مربوط به سال جاری یا سال قبل را ثبت کرده باشید.

مراقب کلاهبرداری های CRA و تماس گیرندگانی که خود را نماینده CRA معرفی می‌کنند، باشید.CRAهرگز اطلاعاتی درمورد گذرنامه، کارت بهداشت، گواهینامه رانندگی ازشما درخواست نخواهد کرد و یا پرداخت فوری را از شما نمی‌خواهد.

master

کانادا: اقتصادی مبتنی براعتبار

کشورهای آمریکای شمالی مانند ایالات متحده آمریکا و کانادا بعنوان  کشورهایی که اقتصادشان مبتنی بر اعتباراست، شناخته شده اند. به این معنی است که اکثر مردم کانادا از کارت‌های اعتباری خود استفاده می‌کنند (به جای استفاده از پول نقد یا Debit card). برای خرید کردن و بازپرداخت کل مبلغ مبدهی و یا اقساط خود استقاده می‌کنند.

شما نیاز دارید که سابقه اعتباری بسازید چرا که برای زندگی درکانادا از بسیاری جهات ضروری است.شما باید کارت اعتباری خود را از بانک‌هایی که درآن‌ها حساب باز کرده اید، تهیه کنید. پس از دریافت اولین کارت اعتباری خود، با پرداخت هزینه های کم مانند قبض تلفن یا مواد غذایی شروع کنید و مطمئن شوید که در بازه زمانی مقرر مانده حساب خود را به طور کاملتا پرداخت کنید.

نکته: به خاطر داشته باشید که کارت‌های اعتباری محدودیت دارند و پول به شما نمی‌دهند. نرخ بهره بالایی دارند بنابراین باید هزینه هارا مدیریت کنید و سریعا هزینه های خود را پرداخت کنید این کار به شما کمک می‌کند تا اعتبار خوبی داشته باشید. از طریق امتیاز و نمره اعتباری است که موسسات مالی توانایی بازپرداخت وام‌های شما را می‌سنجند.مواردی که ممکن است از شما گزارش اعتباری خواسته شود در هنگام اجاره منزل، درخواست برای مشاغل خاص، اخذ رهن و یا وام‌های دیگر از بانک است.

visa

بانکداری، سرمایه گذاری و نقل و انتقال پول در کانادا

 • بانکداری

درست مانند بسیاری از کشورهای دیگر در کانادا می‌توانید تمام معاملات بانکی و انتقال پول خود را با ورود به شعبه یا به صورت آنلاین و از طریق بانکداری اینترنتی انجام دهید.

 • سرمایه گذاری

محصولات مالی زیادی جهت پس انداز و سرمایه گذاری در کانادا در دسترس است. می‌توان آنها را به طورگسترده به حساب‎‌های پس انداز، طرح‌های پس انداز به ثبت رسیده، محصولات سرمایه گذاری شده طبقه بندی کرد. بسته به اهداف و میزان ریسک پذیری شما می‌توانید یکی یا ترکیبی از اینها را انتخاب کنید.

 • نقل و انتقال پول

برای پرداخت‌های همتا به همتا (ارسال پول برای دوست، بستگان و همکاران و آشنایان خود در کانادا) چند روش ارسال و دریافت پول آنلاین وجود دارد.Interac و Paypal.

Interac ابزاری مبتنی بر بانک است در صورتی که Paypalنقل و انتقال امن پول به وسیله ایمیل است  و سامانه انتقال وجه الکترونیک و یک سرویس غیر بانکی است. انتقال الکترونیکی Interac محبوب‌ترین و پرکاربردترین شکل پرداخت همتا به همتا در کانادا است.

شما می‌توانید از طریق بانکداری آنلاین یا از طریق موبایل بانک و تلفن بانک و یا از طریق ایمیل یا حضوری به خارج از کشور پول انتقال دهید. بانک‎‌هایی مانند RBC فرایندی ساده، مقرون به صرفه ومناسبی برای انتقال بین المللی پول از طریق بانکداری آنلاین دارند.

برخی از گزینه‌های محبوب برای نقل و انتقال پول عبارتند از:

 • بانک‌ها
 • سرویس‌ها و اپراتورهای انتقال سریع پول مانند: Western Union, MoneyGram, WorldRemit
 • ارائه دهندگان انتقال همتا به همتا نظیر: Transferwise, CurrencyFair, Paypal
 • صرافی‌ها

هنگام انتقال پول به خارج از کشور، دولت کانادا مبالغ هنگفت (بالای 10000 دلار ) را از طریق مرکز معاملات مالی و تجزیه و تحلیل گزارش‌ها(FINTRAC)برای جلوگیری از پولشویی، جلوگیری از تامین بودجه برای تروریسم  و جلوگیری از انجام جرایم ردیابی می‌کند.

شناخت امور مالی ومالیاتی در کانادا می‌تواند خسته کننده باشد. شما می‌توانید با اصول اولیه شروع کنید تا بتوانید امور مالی خود را به صورت قوی در کانادا اداره کنید.

 

 

عضو کانال تگرام مهاجر تی وی شوید.
کانال یوتیوب تلویزیون مهاجر را دنبال نمایید.
کانال اینستاگرام آسانترین راه ارتباط

چطور بود؟ ستاره بدین.
[کل: 2 میانگین: 3]

ادمین مهاجر

تلویزیون مهاجر در سال ۱۳۹۸ در شهر ونکوور کانادا تاسیس شد. هدف اصلی تلویزیون مهاجر که یک رسانه مشتمل بر ۸ بخش مختلف است٬ انتقال اطلاعات صحیح به مهاجران فارسی زبان و علاقمندان مهاجرت٬ فارغ از هر جهت گیری مذهبی و سیاسی می باشد. در تلاشیم مهاجرت را توام با آگاهی و راه موفقیت را برای مهاجران هموار سازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا