داستانهای مهاجرتزندگی کاناداییمهاجرت کانادا

اقدامات لازم برای 100 روز اول در کانادا

در این مطلب سعی داریم شما را از اقدامات لازم برای 100 روز اول در کانادا آگاه گنیم چرا که مهاجرت و نقل مکان به کشوری جدید، پذیرفتن فرهنگ جدید و تطبیق خود با آن فرهنگ ممکن است ترسناک به نظر برسد. همزمان با ورود خود به کشور کانادا و شروع زندگی جدید، با انجام دادن اقدامات لازم می‌توانید روند مستقر شدن خود را در این کشور به سرعت طی کنید.

به گزارش تلویزیون مهاجر به نقل از arrivein، این مقاله به طور مختصر اقدامات مختلفی را که به محض ورود به کانادا باید انجام داد، شرح می‌دهد و همچنین با معرفی و فراهم کردن منابع مربوطه شمارا برای 100 روز اول زندگی در کانادا راهنمایی می‌کند.

 • سین نامبر (SIN Number) شماره بیمه اجتماعی یا شماره ملی کانادایی خود را بگیرید.

سین نامبر یا همان شماره بیمه اجتماعی که به شماره ملی کانادا نیز معروف است یک شماره 9رقمی است که برای داشتن شغل، افتتاح حساب بانکی و درخواست هر گونه کمک و یا خدمات دولتی ضروری است. باتوجه به فرودگاهی که به آن وارد می‌شوید ممکن است بتوانید SIN خود را در فرودگاه دریافت کنید.

ads template2

درحال حاضر این سرویس در ساعات کاری روزهای هفته در فرودگاه بین المللی پیرسون تورنتو و فرودگاه بین المللی ونکور برای تازه واردان ارائه می‌شود. اگر نتوانستید SIN خود را در فرودگاه دریافت کنید و یا فرودگاه این خدمات را به شما ارائه نداد، می‌توانید به صورت آنلاین یا از طریق ایمیل و پست الکترونیکی اقدام کنید. با توجه به شیوع همه‌گیری کووید-19 مراجعه حضوری به دفاتر و مراکز خدمات کانادا پیشنهاد نمی‌شود.

insurance

 • برای بیمه خدمات درمانی اقدام کنید.

در کانادا شما برای استفاده از خدمات درمانی و پزشکی به کارت بیمه درمانی احتیاج دارید. هر ایالت و منطقهبه طور مجزا این کارت‌ را برای ساکنان خود صادر می‌کند و هر ایالت و منطقه دارای طرح‌های درمانی و بهداشتی خاص خود است. به عنوان یک تازه وارد، شما باید برای دریافت کارت به همان ایالت که درآن ساکن هستید، درخواست دهید.به عنوان مثال اگرشما در انتاریو ساکن باشید به خدمات این شهر و اگر ساکن آلبرتا باشید باید به خدمات شهر آلبرتا درخواست دهید.

هر ایالت و منطقه دارای طرح‌های درمانی و بهداشتی خاص خود است و برخی نواحی برای ارائه خدمات درمانی یک بازه زمانی خاصی را در نظر می‌گیرند. به طور مثال در ایالت‌هایی همچون بریتیش کلمبیا، انتاریو و کبک این پروسه تا سه ماه طول می‌کشد و یک دوره انتظار برای دریافت خدمات بهداشتی و درمانی نیاز است اما در آلبرتا شما به محض ورود تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرید. بنابراین حتما شرایط لازم در ایالت یا منطقه محل اقامت خود را بررسی کنید.

توجه داشته باشید که درزمان شیوع همه‌گیری کووید-19 بیشتر ایالت‌هایی که دوره انتظار برای بیمه سلامت دارند از التزام به داشتن کارت بیمه برای تازه واردان چشم پوشی کرده‌اند. بنابراین ممکن است از روزی که وارد کانادا شویدتحت غربالگری و درمان قراربگیرید.مقررات موجود به صورت دوره‌ای درحال تغییر هستند و دولت اطمینان داده است که هر کس نیاز به مراقب‌های بهداشتی دارد، این خدمات را دریافت می‌کند. بنابراین سایت‌های خبری و دولتی را برای آخرین خبر‌ها و به روز

 • پزشک خانواده پیدا کنید.

پزشک خانواده که به عنوان یک پزشک عمومی (GP) نیز شناخته می‌شود، نیازهای پزشکی شما و خانواده شمارا برطرف می‌کند و در صورتیکه به یک پزشک متخصص نیاز داشته باشید او شما را به پزشک متخصص ارجاع خواهد داد.

شما از روش‌های زیر می‌توانید پزشک خانواده در کانادا پیدا کنید:

ads template2
 • از دوست، همکار، آشنایان و بستگان خود سوال کنید.
 • با سازمان خدمات مهاجران تماس بگیرید.
 • با مراکز بهداشت در منطقه خود تماس بگیرید.
 • وبسایت‌های استانی را چک کنید.
 • از سایت Lumino Health برای پیدا کردن پزشک خانوادگی، دندانپزشک، بینا سنج یا ارائه دهنده خدمات بهداشتی دیگر در نزدیکی خود استفاده کنید.

drive

 • گواهینامه رانندگی یا کارت شناسایی بگیرید.

گواهینامه رانندگی و داشتن کارت شناسایی در ایالتی که زندگی می‌کنید صادر می‌شود. گواهینامه رانندگی که در هریک از ایالت‌های کانادا گرفته‌ شود در سراسر کانادا معتبر است و اخذ گواهینامه از اقدامات ضروری محسوب می شود.توجه داشته باشید که درست مانند پاسپورت شما، گواهینامه رانندگی و کارت شناسایی به عنوان مدرک رسمی شناسایی فردی در کانادا شناخته می‌شود اما باید یکی را انتخاب کنید.

اگر شما گواهینامه رانندگی معتبری از کشور خود داشته باشید می‌توانید قبل از درخواست گواهینامه رانندگی کانادا به مدت 60 الی 90 روز( این زمان در ایالت‌ها متفاوت است) از آن استفاده کنید. قبل از ورود به کانادا قوانین گرفتن گواهینامه هر ایالت را بررسی کنید تا مطلع شوید که مدت زمان گرفتن گواهینامه چقدراست.

نکته: دریافت گواهینامه رانندگی یا کارت شناسایی ایالتی اجباری نیست. با این وجود موارد زیادی وجود دارد که شما ملزم به ارائه اثبات آدرس هستید.(مانند اجاره، بیمه درمانی، افتتاح حساب بانکی، گرفتن کارت کتابخانه، و غیره) بنابراین توصیه می‌شود گواهینامه رانندگی یا کارت شناسایی بگیرید تا بتوانید ازآن برای اثبات آدرس استفاده کنید.

 • عضو کتابخانه شوید و کارت عضویت کتابخانه بگیرید.

عضویت در کتابخانه محلی مزایای بسیاری را برای تازه واردان به همراه دارد: استفاده رایگان از اینترنت و منابع جامعه  و دولت، استفاده رایگان ازدستگاه چاپ، برگزاری جلسات آموزنده مرتبط با مراقبت‌های بهداشتی، بانکی، مالی و غیره. تنها چیزی که به آن احتیاج دارید کارت شناسایی و آدرس محل سکونت است.

mobile 1

 • خط تلفن همراه بخرید.

برای خرید خط تلفن همراه دو گزینه پیش روی شماست: خرید سیم کارت اعتباری یا خرید سیم کارت قراردادی با پرداخت ماهانه. تقریبا 90% از کاربران تلفن همراه در کانادا از یکی از سه اپراتوربزرگ تلفن همراه این کشور(Roger, Bell, Telus)  یا از دیگر اپراتورهای تابع و کوچک‌تر با نرخ پایین‌تر که تحت مدیریت آن سه ابرشرکت اصلی قرار دارند، استفاده می‌کنند.

لیستی از اپراتورهای تابع:

 • Roger: Fido, Chatr, Cityfone, Primus W ireless, Zoomer Wireless, SimplyConnect
 • Bell: Virgin Mobile, Lucky Mobile, SoloMobile, Bell MTS
 • Telus:Koodo, Public Mobile
 • Shaw: Shaw mobile, Freedom Mobile

هزینه استفاده از طرح‌های اپراتورهای اصلی در کانادا بسیار بالاست. شما می‌توانید برای صرفه جویی در هزینه از اپراتورهای تابع و کوچکتر استفاده کنید.

 • فرزندان خود را در مدرسه یا مهد کودک ثبت نام کنید.

تحصیل در کانادا برای افراد 5 تا 18 سال اجباری است. و به طور کلی سال تحصیلی از اواخر ماه اوت یا اوایل ماه سپتامبر آغاز می‌شود و درماه ژوئن پایان می‌یابد. ماه‌های جولای و اوت تعطیلات تابستانی را تشکیل می‌دهند. شما می‌توانید کودک خود را در مدرسه محلی یا در مدرسه هیئت امنایی ثبت نام کنید.

هنگام ثبت نام کارت اقامت دائم، سوابق ورود به کانادا و یا تاییدیه اقامت دائم و همچنین شناسنامه وگواهی تولد و گواهی واکسیناسیون فرزند خود را به همراه داشته باشید. روند ثبت نام با توجه به نوع مدرسه متفاوت است.برای شناسایی یک مدرسه در محله خود با شورای آموزش و پروش تماس بگیرید. اعضای هیات مدیره مدرسه معمولا مراحل بعدی و مدارک مورد نیاز را به شما اطلاع می‌دهند.

 • شماره تلفن‌های مهم را یاد بگیرید.

بسیار مهم است که بدانید در شرایط اضطراری با چه کسی و چه شماره ای تماس بگیرید. شماره‌های مهم را در تلفن همراه خود ذخیره کنید و یا برای دسترسی سریع در برگه‌ای بنویسید.

در تمام وضعیت‌های اضطراری، آتش نشانی، پلیس و آمبولانس 911 را شماره گیری کنید. برای اطلاع از خدمات اجتماعی و مسایل مربوط به کودک و  خانواده، بهداشت، مسکن 211 را شماه گیری کنید. شماره تلفن شهرداری 311 است و شماره تلفن راهنما برای کودکان 6868-668-800-1 است.

bank

 • حساب بانکی باز کنید.

به عنوان تازه وارد، شما یک شریک معتمد می‌خواهید که نیازهای بانکی شما را برآورده کند. قبل از ورود به کانادا بایک مشاور مشورت کنید و یک حساب در این بانک دراین روزهای قرنطینه باز کنید.

بانکداری در کانادا ممکن است با هرچیز که قبلا دیده‌اید متفاوت باشد. مشاور خوب به شما کمک می‌کندتا از نحوه کار اطلاع پیدا کنیدو هنگام ورود به این کشور آماده باشید.

برای افتتاح حساب باید مدارک زیر را همراه خود داشته باشید:

پاسپورت و تاییدیه اقامت دائم و یا شماره بیمه اجتماعی (SIN)

 • در جستجوی محلی برای اسکان دائمی و ثابت باشید.

زمان مورد نیاز برای یافتن محلی برای اسکان در کانادا با توجه به میزان تقاضا و عرضه و نرخ اجاره در کانادا متفاوت است. در شهرهای بزرگی همچون تورنتو نداشتن سابقه حساب بانکی و اثبات اشتغال یافتن مکان مناسب را برای اجاره با مشکل روبرو می‌سازد. با این وجود، به یاد داشته باشید که این روند یافتن مکان برای اسکان در حومه شهرها و شهرهای کوچک آسان‌تر است.

 • مبلمان ضروری و وسایل خانه بخرید.

ممکن است مجبور شوید مبلمان و لوازم خانگی برای خانه خود خریداری کنید. برای آگاهی از قیمت تقریبی مبلمان و سایر وسایل منزل وبسایت‌هایی همچون Ikea, Stuctube و Wayfair را بررسی کنید.

همچنین می‌توانید اقلام بسیاری را به صورت دست دوم در گروه‌های خرید و فروش محلی یا Facebook Marketplace  یا در Kijiji پیدا کنید. اگر در آپارتمان زندگی می‌کنید، برای آوردن وسایل بزرگتر باید “آسانسور متحرک”را رزرو کنید.بسیاری از آپارتمان‌ها زمان و تاریخمشخصی برای دسترسی و استفاده از آسانسور متحرک دارند و شما می‌توانید از قبل آن را رزرو کنید.

 • اینترنت خانگی بخرید.

محدوده قیمتی اینترنت‌های خانگی به طور کلی در هرماه بین 50 تا 80 دلار است. برخی از ارائه دهندگان اینترنت که در کانادا محبوب هستند عبارتند از: Bell, Roger, Shaw, Telus, Virgin و Fido. با این حال، ممکن است شرکت‌های محلی دیگری نیز وجود داشته باشند که قیمت‌های رقابتی عرضه می‌کنند. می‌توانید قبل از خرید از شرکت‌های بزرگ، با کمی تحقیق از شرکت‌های محلی خرید کنید.

warm

 • برای هوای سرد مجهز شوید.

کانادا کشوری پهناور است و شرایط جویدر سواحل غربی و شرقی متفاوت است. ماه‌های پاییز و زمستان به طور کلی از سپتامبر تا فوریه است. هوای زمستانی می‌تواند از اکتبر شروع شود و تا اواخر ماه مارس یا اوایل ماه آوریل ادامه پیدا کند و در مجموع تقریبا 7 تا 8 ماه هوای سرد ادامه دارد.

زمستان در ساحل غربی در مقایسه با ساحل شرقی معتدل‌تر و بارانی است و هرچه به سمت شمال بروید شرایط قطبی خواهد بود. با این حال بدانید تا زمانی که کمد لباس، خانه و ماشین شما برای زمستان مناسب باشد شرایط نیز خوب خواهد بود.

 • شهر و محله‌ها را بشناسید.

یکی دیگر از اقدامات لازم این است که وقت بگذارید و شهر و محله خود را بشناسید. این فرصت خوبی برای دیدن و یادگیری فرهنگ محلی، بازدید از جاذبه‌های عمومی و محبوب، شناسایی وسایل حمل و نقل عمومی و آشنایی با نحوه عملکرد آن‌ها و دیدار با افراد جدید است.

 • شروع به ساخت شبکه اجتماعی و شبکه کاری حرفه ای خود کنید.

کنار گذاشتن و ترک کردن همکاران، دوستان و خانواده خود هنگام مهاجرت مراحل و روند شروع اقامت را دشوارتر از آنچه که هست می‌کند. ارتباط قوی و شبکه‌ای قوی از دوستان محلی می‌تواند برای شروع زندگی جدید مفید باشد.

شبکه کاری حرفه‌ای یک روش زندگی در کانادا است و برای نقشی که در حوزه کاری که می‌خواهید داشته باشید ودر  قدم  گذاشتن دربازار کار پنهان مهم است. بازار کار پنهان به موقعیت‌‌هایی گفته می‌شود که کارفرما برای به کارگیری فرد مناسب خود تبلیغ وسیع و عمومی نمی‌کند.

net

 • خود را برای بازار کار آماده کنید.

برای آگاهی از گستردگی حرفه و شغل مورد نظر خود با تحلیل بازار کار شروع کنید. بررسی کنید که آیا می‌توانید با گرفتن مجوز یا گواهینامه در رشته خود در کانادا کار کنید. پروفایل لینکدین خود را به روز کنید و یک رزومه و توصیه نامه به سبک کانادایی داشته باشید.بازار کار در کانادا رقابتی است.

همزمان با گرفتن مدارک و گواهینامه و مجوزهای معتبر می‌توانید دوره‌های آنلاین مختلفی را برای تقویت دانش و مهارت خود بگذرانید. این کار باعث متمایز کردن شما در این بازار رقابتی می‌شود.همچنین برنامه‌های مختلفی از طریق آژانس‌های اقامتی و کالج‌ها و دانشکده‌های محلی ارائه می‌شود که می‌تواند به شما برای رسیدن به اهداف شغلی خود کمک کند.

برخی از خدماتی که ارائه می‌شود شامل: دستیابی به مهارت‌ها، آموزش و دوره ها، آموزش زبان، آمادگی برای آزمون به منظور دریافت مدرک و گواهینامه و… است.

 • مراکز ارائه دهنده خدمات اقامت به تازه واردان را پیدا کنید.

دولت کانادا خدمات مختلف اسکان رایگان را برای کمک به تازه واردان در کانادا ارائه می‌دهد. علاوه بر کمک به شما در یافتن شغل، می‌توانند در یادگیری زبان، یافتن مکانی برای زندگی، ثبت نام کودکانتان در مدرسه کمک کند.مراکز ارائه دهنده خدمات به  تازه واردان در سرتاسر کانادا وجود دارد و در دسترس است و شما همیشه می‌توانید در نزدیکی خود آن را پیدا کنید.

روند استقرار و اقامتمی‌تواند مدتی طول بکشد. با این حال، اگر بدانید چه انتظاری دارید و آمادگی داشته باشید این روند سریعتر وهموارتر خواهد بود.

 

 

عضو کانال تگرام مهاجر تی وی شوید.
کانال یوتیوب تلویزیون مهاجر را دنبال نمایید.
کانال اینستاگرام آسانترین راه ارتباط

چطور بود؟ ستاره بدین.
[کل: 5 میانگین: 4]

ادمین مهاجر

تلویزیون مهاجر در سال ۱۳۹۸ در شهر ونکوور کانادا تاسیس شد. هدف اصلی تلویزیون مهاجر که یک رسانه مشتمل بر ۸ بخش مختلف است٬ انتقال اطلاعات صحیح به مهاجران فارسی زبان و علاقمندان مهاجرت٬ فارغ از هر جهت گیری مذهبی و سیاسی می باشد. در تلاشیم مهاجرت را توام با آگاهی و راه موفقیت را برای مهاجران هموار سازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا