اخبار کشوراخبار بین المللکانادا

ایران و کانادا روابط عادی هم ندارند چه برسد به استرداد مجرمین

نعمت احمدی، حقوقدان در گفتگو با تلویزیون مهاجر:

نعمت احمدی ، وکیل دادگستری درباره استرداد مجرمين در نظام‌هاي حقوقي ايران و کانادا و حقوق بين الملل توضیح می دهد.

نعمت احمدی ، وکیل دادگستری و حقوقدان در گفت و گو با تلویزیون مهاجر درباره علت عدم وجود توافق استرداد مجرمین بین ایران و کانادا گفت:  ما حتی با کانادا روابط عادی نیز نداریم چه رسد به استرداد مجرمین که نوعی از توافقنامه بین کشورها در شرایطی است که دو طرف ارتباط سیاسی قابل قبولی دارند و تصمیم می گیرند در جهت تقویت روابط این توافقنامه ها را منعقد کنند.

وی درباره دایره شمول موارد در زمان وجود توافق استرداد مجرمین می گوید: حتی اگر زمانی که توافق استرداد مجرمین بین دو کشور برقرار باشد باید موضوع جرم، با قوانین دو کشور یکسان باشد تا استرداد مجرم صورت بگیرد . به بیان روشن تر اگر موضوعی در کانادا جرم نباشد اما در ایران جرم باشد باز هم کانادا می تواند شخصی که به اذعان و نگاه ایران مجرم است را به ایران تحویل نمی دهد چرا که از نگاه دولت کانادا جرمی مرتکب نشده است.

hami 468

احمدی همچنین خاطر نشان کرد : بنابراین اصل مساله در برقراری تبادل مجرم این است که در دو کشور -چه ایران و کانادا و چه دو کشور دیگر- که موضوع جرم رخ داده ، تعریف مشترکی در اینباره وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: بنابراین استرداد مجرمین توافقی بین دو کشور است بر این مبنی که بین دو کشور درباره یک فعل تعاریف مشترکی درباره جرم وجود داشته باشد تا تحت مفاد این توافقنامه تبادل مجرم صورت بگیرد.

احمدی افزود: به طور مثال تجاوز به عنف در ایران مجازات اعدام دارد در حالی که از اساس در بسیاری از کشورها از جمله همین کانادا در این رابطه اعدام وجود ندارد. بنابراین حتی اگر توافق استرداد مجرمین بین ایران و کانادا وجود داشت ، دولت کانادا می‌تواند فردی که ایران او را متجاوز می نامد و می داند را به ایران تحویل ندهد چرا که وی را مجرمی نمی داند که مستحق اعدام باشد. در بسیاری از مسائل مالی نیز این اختلاف نظر در ارتباط با جرم بودن یا نبودن، بین کشورها وجود دارد

این وکیل دادگستری با بیان این که حاکمیت قانون در مرزها صلاحیت کشوری دارد و قانون هر کشوری در همان کشور است، گفت:براساس قانون اگر فردی در کانادا نسبت به یک ایرانی جرمی را انجام داده است، اگر این فرد مجرم در کانادا باشد ایران هیچ کاری نمی تواند بکند حتی اگر توافق استرداد مجرمین وجود داشته باشد باز هم ایران در این زمینه نمی تواند کار چندانی بکند چرا که در این وضعیت باید در ایران محاکمه صورت بگیرد ، حکم صادر شود و بعد موضوع به پلیس اینترپل تحویل داده شود و اینترپل فردی را در کشوری که با ان استرداد مجرمین داریم دستگیر کند .

ne

وی ادامه داد: اگر فردی در کانادا یک ایرانی را به قتل رساند و یا از اساس یک ایرانی در کانادا یک ایرانی دیگر را به قتل رساند ایران نمی تواند ورودی به موضوع داشته باشد چرا که ما در انجا حاکمیت قانونی نداریم و اصل بر سرزمینی بودن و جغرافیای قانون تعریف می شود اما اگر یک ایرانی در کانادا به وسیله یک ایرانی دیگر کشته شد ، آن ایرانی قاتل  آمد داخل ایران دستگیر شد برابر قوانین ما می‌تواند محاکمه شود ولو این که پیش از آن در کانادا محاکمه و حبس و مجازات را نیز متحمل شده باشد.

احمدی درباره یکی از پرونده های خود با موضوعاتی مشابه یادآوری کرد: من پرونده در این خصوص درباره قتل یک ایرانی به دست ایرانی دیگر در کشور ژاپن داشتم . ژاپن اعدام ندارد و جرم را از نوع درجه دو تشخیص داده و قاتل 18 سال زندان رفته بود و بعد از ان تصمیم داشت به ایران بازگردد . خواهر وی دانشجوی من بود و در مراجعه به من گفت که خانواده مقتول در ایران در حال تهدید هستند ما هم به وی می گوییم جای نگرانی نیست چرا که تو مجازات جرم خود را در ژاپن کشیدی. به آن ها گفتم تحمل حبس وی در آن کشور به عدم مجازات او در ایران ربطی ندارد و ممکن است اگر به ایران بیاید دستگیر،  محاکمه و در صورت تشخیص قتل عمد ، اعدام نیز بشود.

hami 468

 

عضو کانال تگرام مهاجر تی وی شوید.
کانال یوتیوب تلویزیون مهاجر را دنبال نمایید.
کانال اینستاگرام آسانترین راه ارتباط

چطور بود؟ ستاره بدین.
[کل: 2 میانگین: 5]

ادمین مهاجر

تلویزیون مهاجر در سال ۱۳۹۸ در شهر ونکوور کانادا تاسیس شد. هدف اصلی تلویزیون مهاجر که یک رسانه مشتمل بر ۸ بخش مختلف است٬ انتقال اطلاعات صحیح به مهاجران فارسی زبان و علاقمندان مهاجرت٬ فارغ از هر جهت گیری مذهبی و سیاسی می باشد. در تلاشیم مهاجرت را توام با آگاهی و راه موفقیت را برای مهاجران هموار سازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا