اخبار کانادااخبار

مهاجرت از آمریکا به کانادا

دلایل مهاجرت از آمریکا به کانادا

5 دلیل برای مهاجرت از آمریکا به کانادا

هر ساله بیش از 10،000 نفر از شهروندان و ساکنان ایالات متحده آمریکا به سوی قاره شمالی رهسپار شده تا از طریق سیستم اکسپرس انتری در کانادا مستقر شوند. در واقع آمریکا دومین کشوری است که منبع مهاجران اکسپرس انتری را تشکیل می دهد.

بین سال های 2017 و 2019، درصد متقاضیان اکسپرس انتری که کشور محل اقامتشان آمریکا بود، تقریباً از 7 درصد به 12 درصد افزایش یافت. این یافته ها بر اساس گزارش پایان سال اکسپرس انتری در سال 2019 به دست آمده است. این گزارش حاکی از آن است که 85 درصد از این مهاجران، شهروندان غیرآمریکایی هستند.

در اوایل سال جاری، دونالد ترامپ مهاجرت به ایالات متحده را از طریق گرین کارت و ویزاهای H1-B (ویزاهایی که برای نیروهای کار متخصص خارجی با مهارت بالا صادر می شوند) تا پایان سال جاری متوقف کرد.

ads template2

دولت ترامپ همچنین اخیراً از تغییرات عمده ای در برنامه ویزای H1-B خبر داده است که به طور بالقوه دریافت ویزاهای جدید را برای مهاجران دشوارتر می کند.

در حال حاضر کارفرمایان ملزم به پرداخت دستمزدهای بسیار بالاتری به نیروهای کار ماهر خارجی هستند. این واقعیت ممکن است کارفرمایان را از انتخاب نیروهای کار خارجی برای استخدام منصرف کند و ممکن است برای یافتن این نیروهای کار در داخل آمریکا به جستجو بپردازند.

با وجود شرایط نامطمئن و مبهمی که در مورد وضعیت مهاجرت ساکنان آمریکا وجود دارد، ممکن است چندان تعجب آور نباشد که توجه بسیاری از افراد به کانادا معطوف شود.

کانادا به دلیل استقبال بالایی که از مهاجران می کند، در سراسر دنیا شناخته شده است. این کشور توسط مهاجران ساخته شده است و کانادایی ها آن را فراموش نمی کنند.

 چرا ساکنان آمریکا به کانادا مهاجرت می کنند؟

کانادا به دلایل بسیاری ممکن است گزینه ای جذاب برای بسیاری از ساکنان آمریکا باشد، که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. مراقبت های بهداشتی عمومی رایگان: کانادایی ها و ساکنان دائم این کشور، مجبور نیستند نگران صورتحساب های پزشکی هنگفت باشند.

2. تعادل بیشتر کار و زندگی: نیروهای کار در کانادا ساعات کاری کوتاه تری دارند. بر اساس یکی از مقالات  گالوپ، نیروهای کار تمام وقت در ایالات متحده به طور متوسط 47 ساعت در هفته کار می کنند، در حالیکه در کانادا، تعداد استاندارد ساعات کاری در هفته 40 ساعت است.

hami 468

3. پرداخت حقوق در روزهای تعطیل قانونی: نیروهای کار در کانادا در تعطیلات قانونی مانند روز کانادا یا Canada Day، حقوق دریافت می کنند. اما در آمریکا کارفرمایان ملزم نیستند به کارمندان بابت ساعاتی که کار نکرده اند، حقوق پرداخت کنند.

4. مرخصی زایمان با حقوق: ایالات متحده فقط 12 هفته مرخصی زایمان بدون حقوق برای افرادی که تازه پدر و مادر شده اند، در نظر می گیرد. مادران کانادایی می توانند 35 تا 61 هفته از مرخصی استفاده کنند و همچنین می توانند از طریق بیمه بیکاری کانادا (EI) حقوق خود را دریافت نمایند.

5. کانادا از مهاجران استقبال بیشتری می کند: طبق یک نظرسنجی اخیر جهانی، کانادا مهاجرپذیرترین کشور جهان است.

اکسپرس انتری: راه اصلی اقامت دائم

ساکنان ایالات متحده آمریکا می توانند بیش از 100 مسیر مهاجرتی را انتخاب کنند، که مشهورترین آن ها اکسپرس انتری است.

اکسپری انتری سیستمی است که اداره مهاجرت و شهروندی کانادا (IRCC) با هدف مدیریت برنامه های اقامت دائم برای 3 برنامه اصلی مهاجرت اقتصادی، از آن استفاده می کند. این 3 برنامه عبارتند از:

  • برنامه نیروی کار ماهر فدرال (FSWP)
  • برنامه پیشه وران ماهر فدرال (FSTP)
  • برنامه تجربه کار کانادایی (CEC)

سپس متقاضیان بر اساس معیارهای مختلفی مانند سن، سابقه کاری، تحصیلات و توانایی های زبان انگلیسی یا فرانسه، ارزیابی می شوند. بعد از آن بر اساس سیستم جامع رتبه بندی (CRS)، به آن ها امتیاز داده می شود.

برای متقاضیان با بالاترین امتیاز در استخر اکسپرس انتری، به صورت دوره ای جهت دریافت اقامت دائم دعوتنامه صادر می شود.

به علاوه، بسیاری از استان ها برای انتخاب متقاضیانی که به صورت بالقوه می توانند کمبود نیروی کار استان را برطرف کنند، از سیستم اکسپرس انتری استفاده می کنند.

سپس استان ها می توانند از طریق برنامه های استانی (PNP)، از متقاضیان منتخب دعوت کنند تا برای انتخاب شدن از سوی استان جهت دریافت اقامت دائم اقدام کنند.

افراد منتخب 600 امتیاز اضافی را در سیستم جامع رتبه بندی دریافت می کنند، که این امتیاز اضافه عملاً دریافت دعوتنامه را جهت اقدام برای دریافت اقامت دائم، در پذیرش های بعدی اکسپرس انتری تضمین می کند.

مسیر شهروندی

پس از مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دائم، ممکن است برای درخواست شهروندی کانادا واجد شرایط باشید. ساکنان دائم باید نشان دهند که در 5 سال گذشته، 3 سال یا 1،095 روز را در کانادا زندگی کرده اند. گفتنی است حدود 85 درصد از ساکنان دائم در نهایت به شهروندان کانادا تبدیل می شوند.

چطور بود؟ ستاره بدین.
[کل: 34 میانگین: 3.8]

تحریریه مهاجر

تلویزیون مهاجر در سال ۱۳۹۸ در شهر ونکوور کانادا تاسیس شد. هدف اصلی تلویزیون مهاجر که یک رسانه مشتمل بر ۸ بخش مختلف است٬ انتقال اطلاعات صحیح به مهاجران فارسی زبان و علاقمندان مهاجرت٬ فارغ از هر جهت گیری مذهبی و سیاسی می باشد. در تلاشیم مهاجرت را توام با آگاهی و راه موفقیت را برای مهاجران هموار سازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا