کانادااخبار کانادازندگی کانادایی

بررسی اوضاع اقتصادی مهاجران تازه وارد کانادا

وضعیت مهاجران در دوران شیوع ویروس کرونا

در نظرسنجی جدیدی که درباره وضعیت مهاجران انجام گرفته مشخص شد بسیاری از مهاجران کار خود را از دست داده‌اند و نمی‌توانند هزینه‌های اقتصادی خود را در دوران شیوع ویروس کرونا در کانادا تأمین کنند. این روزها وضعیت مهاجران در کانادا و سراسر دنیا کاملاً تحت تأثیر این همه‌گیری قرار دارد.

به گزارش تلویزیون مهاجر و به نقل از مؤسسه خدمات آموزش جهانی (WES)، که از ارائه‌دهندگان ارزشیابی آموزشی است، به منظور بررسی اوضاع اقتصادی مهاجرانی که اخیراً به کانادا آمده‌اند، نظرسنجی‌ای ترتیب داده. نتایج این نظرسنجی از پاسخ‌های 7 هزار و 496 شرکت‌کننده در ماه‌های آوریل، ژوئن و آگوست 2020 بدست آمده است.

یافته‌های تحقیق نشان می‌دهد بسیاری از افراد تازه‌وارد منبع درآمد خود را از دست داده‌اند و حتی قادر نیستند نیازهای اولیه‌شان را تأمین کنند. نزدیک به 14 درصد از این اشخاص به علت شیوع بیماری کووید-19 بیکار شده‌اند و حقوق و ساعت کاری 13 درصد از این افراد هم کاهش یافته است. حدود 17 درصد از این مهاجران موقتاً منبع درآمدشان را از دست داده‌اند و 6 درصد دیگر نیز اذعان داشتند دیگر کار دائمی ندارند. همچنین از هر پنج نفر یک نفر با مشکل تهیه مسکن روبه‌روست.

hami 468

این در حالی است که اگر بخواهیم این آمار را در دانشجویان بسنجیم باید بگوییم از هر سه نفر یک نفر با مشکل مسکن دست‌وپنجه نرم می‌کند. علاوه بر این یافته‌های تحقیق نشان می‌دهد از هر ده نفر یک نفر نمی‌تواند برای خود اقلام ضروری چون موادغذایی و دارو تهیه کند.

work

این آمار در حالی منتشر شده که بیش از نیمی از افرادی که کار یا درآمد خود را از دست داده‌اند از مزایای طرح پرداخت کمک‌هزینه اضطراری کانادا (CERB) استفاده نکرد‌ه‌اند. تقریباً 48 درصد از افراد شرکت‌کننده در این نظرسنجی از کمک‌هزینه اضطراری یا بیمه بیکاری استفاده کرده‌اند، اما همه از این مزایا بهره نبردند. طرح پرداخت کمک‌هزینه اضطراری کانادا (CERB) به منظور تأمین نیازهای ضروری اقتصادی برای افرادی که در طول شیوع ویروس کرونا متحمل خسارت‌هایی شده‌اند، برنامه‌ریزی شده است.

همچنین در این مطالعه مشخص شد بسیاری از مهاجران به کمک‌هایی که در جهت تهیه مسکن یا فراهم آوردن شغل از طرف آژانس‌های خدمات اجتماعی ارائه می‌شود، دسترسی ندارند. بسیاری از شهروندان دائم و کارگران موقت علاقه‌ای ندارند با این گونه آژانس‌ها تماس بگیرند. حدود نیمی از دانشجویان و کارگران موقت هم گمان می‌کنند واجد شرایط دریافت این خدمات نیستند. نزدیک به 19 درصد از شهروندان دائم با این آژانس‌ها تماس گرفته و حدود 12 درصد از آنان مشتاقند از این خدمات استفاده کنند؛ اما طریقه برقراری ارتباط با این مراکز را نمی‌دانند.

نتایج گزارش حاضر به سه اقدام مشخص که می‌تواند دورنمای اقتصادی مهاجران را بهبود بخشد هم اشاره دارد. یکی از این اقدامات فراهم کردن راه‌های بیشتر برای اقامت دائم کارگران موقت است. این افراد به خاطر وضعیت مهاجرتشان بیشتر در معرض خطر قرار دارند و قانون هم به طور کامل از آنها حمایت نمی‌کند و در مواردی حتی واجد شرایط دریافت حمایت اقتصادی نیستند.

شیوع بیماری کووید-19 توجه‌ همه را به وضعیت دانشجویان و کارگران موقت جلب و آژانس‌های خدماتی را ترغیب کرده تا برای تهیه مسکن و شغل این دو گروه، چاره‌ای اتخاذ کنند. در حال حاضر دریافت اقامت دائم کسانی که اقامت موقت دارند، اهمیت ویژه‌ای دارد. کارشناسان از نتایج نظرسنجی انجام‌شده دریافته‌اند انواع مهاجران می‌بایست درباره اینکه انواع حمایت‌هایی که واجد شرایط دریافت آن هستند، آگاهی بیشتری کسب کنند و بدانند چگونه می‌توانند به این خدمات دسترسی یابند.

علاوه بر این، محققان در این گزارش خواستار افزایش مداخلات سیاسی با هدف نظارت بر مشکلات سیستمی کانادا هستند. این مشکلات باعث شده تا مهاجران به دلیل شیوع ویروس کرونا متحمل ضررهای جدی شوند.

ads template2

در قسمتی از این گزارش آمده: «بی‌ثباتی اقتصادی افرادی که در این نظرسنجی شرکت کردند به دلیل داشتن شغل‌های موقت، دستمزدهای پایین و انجام کارهای خدماتی است. عواملی چون تبعیض جنسیتی، نژادپرستی، کاهش ارزش آموزش بین‌المللی و  کم‌تجربگی در بازار کار را هم می‌توان از عوامل این بی‌ثباتی دانست. مداخلات سیاسی با هدف بررسی مشکلات سیستماتیک اقتصاد کانادا، می‌تواند به کاهش اثرات منفی بر زندگی مهاجران، دانشجویان و کارگران موقت کمک کند.»

 

عضو کانال تگرام مهاجر تی وی شوید.
کانال یوتیوب تلویزیون مهاجر را دنبال نمایید.
کانال اینستاگرام آسانترین راه ارتباط

چطور بود؟ ستاره بدین.
[کل: 2 میانگین: 3]

ادمین مهاجر

تلویزیون مهاجر در سال ۱۳۹۸ در شهر ونکوور کانادا تاسیس شد. هدف اصلی تلویزیون مهاجر که یک رسانه مشتمل بر ۸ بخش مختلف است٬ انتقال اطلاعات صحیح به مهاجران فارسی زبان و علاقمندان مهاجرت٬ فارغ از هر جهت گیری مذهبی و سیاسی می باشد. در تلاشیم مهاجرت را توام با آگاهی و راه موفقیت را برای مهاجران هموار سازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا