مهاجرت کانادا

گزینه های پیشنهادی کانادا برای مهاجرت متخصصان حوزه فناوری

برنامه‌های‌ مهاجرت کاری کانادا برای افراد ماهر در زمینه فناوری

کانادا در نظر دارد تا چندین برنامه‌ مهاجرت و کاری را برای افرادی که در حوزه فناوری مهارت بالایی دارند ارائه کند. این افراد با تحصیلات و تجربه‌ای که دارند می‌توانند در بسیاری از راه‌های مهاجرت تجاری به کانادا، هم در سطح فدرال و استانی یا منطقه‌ای، عملکرد خوبی داشته باشند.

به گزارش تلویزیون مهاجر و به نقل از «cicnews»، چند لایه بودن دولت کانادا باعث شده تا برنامه‌های خلاقانه و خاصی برای جذب و نگه داشتن متخصصان حوزه فناوری ارائه شود؛ برنامه‌هایی مثل برنامه کارگران ماهر فدرال (FSWP) و همچنین جریان فرصت‌های آلبرتا (AOS). در این مطلب نگاهی به برخی از این برنامه‌ها می‌اندازیم:

hami 468

فدرال

اگر به برنامه‌هایی که تحت Express Entry تنظیم شده نگاه کنیم، اهمیت متخصصان حوزه فناوری کاملاً مشخص می‌شود. این برنامه‌ها هیچ برتری‌ خاصی برای متخصصان این حوزه ارائه نکرده‌اند، گرچه در جریان‌های استانی مشخص که با این برنامه‌ها همراه است این برتری لحاظ شده. در تازه‌ترین گزارش سالانه اکسپرس اینتری مشخص شد که سه شغل متداول برای افرادی که تحت برنامه اکسپرس اینتری دعوتنامه دریافت کرده‌اند از حوزه فناوری بوده است.

جریان جهانی استعدادهای درخشان:

مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا باعث شد تا در تابستان 2017 استراتژی مهارت‌های جهانی کانادا راه‌اندازی شود. مهم‌ترین عنصر این طرح جریان جهانی استعدادهای درخشان (GTS) بود که بخشی از برنامه کارگران موقتی خارجی (TFW) کاناداست. برنامه استعدادهای درخشان به این منظور طرح‌ریزی شده که به کارگران موقتی ماهر اجازه می‌دهد 2 هفته کار کنند تا استعداد آنها مشخص شود.

2 دسته نیز در زیرشاخه برنامه استعداد جهانی وجود دارد. دسته A برای شرکت‌های موفقی است که نیاز به استخدام نیروی بااستعداد از خارج دارند. کارفرمایان این دسته به جریان استعدادهای درخشان جهانی ارجاع داده می‌شوند. معمولاً سازمان‌های دولتی یا نیمه‌دولتی که به تجارت یا توسعه امور در این حوزه می‌پردازند کار ارجاع را انجام می‌دهند.

دسته B کارفرمایانی هستند که به دنبال استخدام کارگران خارجی متخصص برای شغل‌هایی‌اند که در لیست مشاغل استعداد جهانی یافت می‌شود. آنها تقاضای نیرو می‌کنند و اظهار می‌دارند که نیروی کار داخلی به اندازه کافی نیست. ممکن است این امر به صورت دوره‌ای تغییر کند، اما در حال حاضر برای مشاغلی در نظر گرفته شده که در میان کدهای ملی طبقه‌بندی مشاغل (NOC) باشند. همه این مشاغل به فناوری مرتبطند.

کارفرما در هر 2 دسته باید به کارمند دستمزدی دهد که با میانگین دستمزد آن شغل در کانادا مطابقت داشته باشد. کارفرمایان دسته A لازم است که برای شهروندان کانادایی و شهروندان دائم به صورت مستقیم یا غیرمستقیم کار ایجاد کنند. کارفرمایان دسته B می‌بایست به افزایش سرمایه در زمینه آموزش و مهارت شهروندان کانادایی یا دائم بپردازند.

hami 468

وقتی کسی در کانادا حضور داشته و آماده به کار باشد، این برنامه‌ها و دسته‌بندی‌ها گزینه‌هایی را در اختیار فرد می‌گذارد تا وضعیت موقت یا تقاضا برای اقامت دائم خود را ارائه کند. بسیاری از برنامه‌های مهاجرتی دائم ارزش زیادی برای تجربه کار قائل‌اند و به آن نیاز دارند. پس کار در حوزه فناوری حتی به صورت موقت راهی عالی برای مهاجرت دائم فرد به شمار می‌رود.

انتقال درون‌شرکتی (ICT):

این انتقال مختص کارگران شرکت‌هایی است که شرایط مکانی مختلفی در کانادا دارند؛ یعنی این شرکت‌ها دارای شرکت‌های وابسته، شرکت مادر یا شعبه‌های گوناگون هستند. کارفرمایان کانادایی برای امنیت کارگران نیازی به عمل تحت قرارداد LMIA ندارند. کارگران خارجی باید دست‌کم یک سال در آن شرکت کار کرده باشند. فهرستی از مشاغل واجد شرایط در این قرارداد وجود ندارد، اما کارگران باید مقام مدیریتی داشته باشند یا نشان دهند که دانش تخصصی درباره فعالیت‌ها و محصولات شرکت دارند. این برنامه برای برنامه‌نویس‌ها و توسعه‌دهنده‌هایی که محصولات نرم‌افزاری شرکت‌ها را طراحی می‌کنند یا مهندسان کامپیوتری است که به طراحی برنامه‌های مشخص برای استفاده داخلی شرکت می‌پردازند.

بریتیش کلمبیا

بریتیش کلمبیا برنامه طرح آزمایشی فناوری را در ماه مه 2017 ارائه کرد. برنامه BC PNP Tech Pilot یک برنامه مستقل نیست، بلکه سیستمی سریع برای پردازش درخواست‌های ارسال شده به جریان فعلی است و شرایط طرح را نیز برآورده می‌سازد. برنامه BC Tech Pilot بسیار شبیه به سیستم اکسپرس اینتری فدرال است و تنها تفاوت آن این است که طرح آزمایشی فناوری (همان‌طور که از نامش پیداست) فقط به متخصصان حوزه فناوری رسیدگی می‌کند، اما اکسپرس اینتری تمام درخواست‌های مربوط به مهاجرت نیروی کار ماهر فدرال را در بر می‌گیرد.

در این برنامه 29 شغل مرتبط به حوزه فناوری وجود دارد. این برنامه هر هفته دعوتنامه‌هایی برای کاندیداهای واجد شرایط می‌فرستد. کاندیداها می‌بایست در یکی از پنج جریان موجود واجد شرایط باشند و پیشنهاد کاری در یکی از 29 زمینه مشخص‌شده داشته باشند (مدت این پیشنهاد کاری باید حداقل یک سال با 120 روز مانده به زمان درخواست باشد). فواید این طرح اولویت‌بندی درخواست‌های مهاجرت، قرعه‌کشی هفتگی و ارائه خدمات برای راهنمایی کارفرمایان است.

ساسکاچوان

ساسکاچوان مثل برنامه‌های بالا جریانی برای مهاجرت متخصصان حوزه فناوری فراهم نکرده است. گرچه این استان مثل سایر استان‌ها می‌تواند دور مشخصی از دعوتنامه‌ها را منحصراً برای شغل یا گروه خاصی در نظر بگیرد. ساسکاچوان سپتامبر گذشته برای 621 کارگری که برای مشاغل مورد نیاز یا جریان‌های اکسپرس اینتری دسته کارگران ماهر بین‌المللی در آن استان تقاضا داده بودند دعوتنامه فرستاد. ساسکاچوان دعوتنامه‌های خود را به کارگرانی که تجربه سه سال کار فنی داشتند محدود کرد.

 مانیتوبا

برنامه کاندیداسازی استانی مانیتوبا (MBPNP) از 18 تا 21 اکتبر 2019 ماموریت استخدام استعدادها در زمینه فناوری به بوینس‌آیرس را انجام داد. این سفر حرکت خوبی بود برای سازمان‌های دولتی و خصوصی‌ای که با هم کار می‌کنند تا بتوانند استعدادهای حوزه فناوری را جذب کنند. وینی‌پگ (مرکز توسعه اقتصادی پایتخت مانیتوبا) و بولد کامرس (شرکت خصوصی خرید آنلاین در مانیتوبا) نیز در این برنامه بودند.

teh

انتاریو

انتاریو از سیستم خاصی برای استخدام استعدادهای موجود در زمینه فناوری استفاده کرده که در ادامه جریان‌های مهاجرتی موجود عمل می‌کند. برنامه داوطلبان مهاجر انتاریو (OINP) تجربه کاری در مشاغل خاص مرتبط به تکنولوژی را برای قرعه‌کشی‌های دوره‌ای در نظر می‌گیرد. درخواست‌هایی که در این قرعه‌کشی‌ها وارد شوند از مزایایی چون رسیدگی سریع و ارائه خدمات پیشرفته برخوردار می‌شوند. این استان تنها در سال 2020 حدود چهار هزار و 385 دعوتنامه از طریق این برنامه صادر کرد.

کبک

تازه‌ترین و شاید عجیب‌ترین سیر پیشرفت درباره کارگران حوزه فناوری در کبک روی داده است. این استان در حال حاضر در صنعت تکنولوژی به خود می‌بالد. کبک راه‌های جدیدی برای مهاجرت کارگران در بخش‌های هوش مصنوعی، فناوری اطلاعات و جلوه‌های ویژه اعلام کرده است. سالانه حدود 550 نفر از این طرح‌ها استفاده می‌کنند.

نتیجه‌گیری

کسانی که در حوزه فناوری کار می‌کنند گزینه‌های زیادی برای مهاجرت به کانادا دارند. شکی نیست مادامی که فناوری در حال رشد و تکامل است، روش‌های شناسایی، انتخاب و تابعیت کارگران خارجی متخصص در حوزه فناوری نیز بیش از پیش انجام خواهد شد. پیشرفت‌هایی که در سال‌های اخیر انجام شده خیره‌کننده است، اما شاید طرح‌هایی از این بهتر نیز در آینده انجام شود.

عضو کانال تگرام مهاجر تی وی شوید.
کانال یوتیوب تلویزیون مهاجر را دنبال نمایید.
کانال اینستاگرام آسانترین راه ارتباط

چطور بود؟ ستاره بدین.
[کل: 3 میانگین: 3.7]

ادمین مهاجر

تلویزیون مهاجر در سال ۱۳۹۸ در شهر ونکوور کانادا تاسیس شد. هدف اصلی تلویزیون مهاجر که یک رسانه مشتمل بر ۸ بخش مختلف است٬ انتقال اطلاعات صحیح به مهاجران فارسی زبان و علاقمندان مهاجرت٬ فارغ از هر جهت گیری مذهبی و سیاسی می باشد. در تلاشیم مهاجرت را توام با آگاهی و راه موفقیت را برای مهاجران هموار سازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا