زندگی کانادایی

10 نکته برای سازگاری با زندگی کانادایی

به عنوان تازه وارد به کانادا، ممکن است با تفاوت‌های فرهنگی مواجه شوید که برای شما آشنا نباشد. سازگاری خود با زندگی در محیط و فرهنگ جدید دشوار است مخصوصا زمانی که ندانید چه چیزی در انتظار شماست. دانستن 10 نکته این مقاله برای سازگاری با زندگی کانادایی به شما کمک شایانی خوهد کرد.

به گزارش تلویزیون مهاجر به نقل از arrivein، در این مقاله قصد داریم نکات و پیشنهاداتی را با شما به اشتراک بگذاریم که به شما برای سازگاری بیشتر در کانادا کمک می‌کند و از شوک فرهنگی جلوگیری می‌کند.

 1. با ادب باشید 

ازکلمات “لطفا،” ” متاسفم،” و “متشکرم” به طور مرتب استفاده کنید. کانادایی‌ها بسیار مودب هستند- کلمات “لطفا”، “متاسفم”، “متشکرم”، “ببخشید” اغلب در مناسبات اجتماعی و تعاملات آن‌ها استفاده می‌شود. از شما انتظار می‌رود که حتی با افراد غریبه نیز ادب را رعایت کنید که بسیار با ارزش است.توجه داشته باشید که مودب بودن فقط یک استاندارد اجتماعی است و لزوما نشان دهنده صمیمیت نمی‌باشد.

time

 1. وقت شناس باشید

درکانادا وقت شناسی نشانه احترام است و تمام افراد نهایت تلاششان را انجام می‌دهند که در قرارهای شخصی، مناسبات شغلی و اجتماعی سر وقت حاضر شوند. اگر شما دیر به سر قرار برسید ممکن است دیگران نگران شوند و فکر کنند که شاید برای شما اتفاقی افتاده است و یا اینکه قرار ملاقات خود را فراموش کرده‌اید. علاوه بر این نوعی بی احترامی نیز به حساب می‌آید. اگر فکر می‌کنید که دیر به سر قرار می‌رسید یا اصلا نمی‌توانید خودتان را برسانید، ادب حکم می‌کند که شما میزبان و یا برگزار کننده جلسه را از این موضوع آگاه کنید و به یاد داشته باشید که اینکار را خیلی زودتر باید انجام دهید.

 1. تا جایی که می‌توانید با دیگران ارتباط برقرار کنید

کانادا مقصدی جذاب برای افراد با استعداد از سراسر جهان است. بسیاری از این افراد شخصیت‌های برجسته و سوابق درخشان دارند و دارای توانایی‌های مثال زدنی هستند و این موضوع بازار کار کانادا را رقابتی می‌کند. اطلاع از بازار کار پنهان و پیدا کردن معرف‌های ارزشمند تنها دومورد از مزایای ارتباط برقرار کردن و ایجاد شبکه ارتباطی است. بازار کار پنهان به موقعیت‌های کاری گفته می‌شود که کارفرمایان به صورت علنی برای آن تبلیغ نمی‌کنند. تقریبا 40 درصد مشاغل از طریق معرف‌، معرفی می‌شود و به همین دلیل است که ارتباط برقرار کردن و ایجاد شبکه ارتباطی با دیگران در کانادا می‌تواند برای یافتن شغل کمک کننده و مفید باشد.

com

 1. در صورت نیاز به کمک به مراکز مرتبط با اقامت مراجعه کنید

مراکز و آژانس‌های اسکان و اقامت در کانادا وجود دارد که به صورت رایگان از تازه واردان در هر مرحله از سفر و زندگی‌شان حمایت و پشتیبانی می‌کند. آن‌ها همیشه در دسترس هستند و بودجه‌شان به طور کامل و یا بخشی از آن توسط دولت کانادا تامین می‌شود تا مهاجران بتوانند به راحتی در کانادا زندگی کنند. این مراکز در زمینه‌های مختلفی از جمله شغل، مسکن، مراقبت‌های بهداشتی، مهاجرت، تحصیلات وموارد دیگر به افراد کمک می‌کنند و از آن‌ها حمایت می‌کنند.

 1. با تفاوت‌های فرهنگی آشنا شوید و ذهنیت باز داشته باشید

کانادا کشوری متنوع و چندفرهنگی است. مردم از کشورهای مختلف با ارزش‌ها، سنت‌ها، زبان‌‌ها، غذا و فرهنگ‌های متفاوت در این کشور زندگی می‌کنند. بخش مهم سازگاری با زندگی کانادایی یادگیری فرهنگ‎های دیگر و تلاش آگاهانه برای سازگاری و هماهنگی با وجود تفاوت‌ها است. داشتن نگرش مثبت و ذهنیت باز کلید اصلی این سازگاری و گذر از این دوران است. به یاد داشته باشید که درکانادا، صرف نظر از جنسیت، شغل، نژاد، مذهب و گرایش جنسی تمام افراد برابر هستند و با آنها با احترام رفتار می‎شود.بنابراین هنگام تعامل با دیگران نباید اجازه دهید هر گونه کلیشه، تعصب و باور اجتماعی بر روی گفتار و عملکرد شما تاثیر بگذارد.

به فضای شخصی و حریم خصوصی افراد احترام بگذارید

مردم کانادا برای حریم شخصی خود بسیار ارزش قائل هستند. بهتراست از حقوق، زندگی خانوادگی، وزن، مذهب و دیدگاه سیاسی آن‌ها سوال نکنید و در این باره با آنها بحث نکنید. رفتار آزاردهنده همچون رعایت نکردن نوبت در صف، صحبت خارج از نوبت، فریاد زدن و با صدای بلند حرف زدن برای مردم کانادا ناپسند است. به یاد داشته باشید که همیشه قبل از استفاده از هرچیزی که متعلق به شما نیست از صاحب آن اجازه بگیرید.

آلرژی و حساسیت در کانادا رایج است

آلرژی درکانادا بسیار رایج است. تخمین زده شده است که از هر 13 کانادایی یک نفر حداقل به یک ماده غذایی حساسیت دارد. بیشترین آلرژی غذایی نسبت به صدف، آجیل درختی، بادام زمینی، شیر، ماهی، تخم مرغ، گندم، کنجد و سویا است. از این رو، توصیه می‌شود که قبل از دادن پیشنهاد غذا به شخصی، از آلرژِی غذایی او سوال کنید. برخی از مردم نیز حساسیت دارند. به عنوان مثال، ادکلن و عطرهای قوی نزنید چرا که بیشتر مردم به بوهای قوی حساسیت و آلرژی دارند.

vo

 1. کارهای داوطلبانه انجام دهید

انجام دادن کارهای داوطلبانه بخش جدا نشدنی از فرهنگ کانادا است. کودکان به انجام دادن کار داوطلبانه تشویق می‌شوند و دانش آموزان دبیرستانی باید ساعات انجام کارداوطلبانه را کامل کنند. بزرگسالان زمان و مهارت خود را صرف داوطلب شدن در خیریه‌ها، سازمان‌های غیر انتقاعی، احزاب سیاسی، گروه‌های جوانان، سازمان‌های مذهبی و بسیاری از مکان‌های دیگرمی‌کنند. بنابر آمار کانادا، در سال 2013، 44 درصد از جمعیت 15سال به بالا در کارهای داوطلبانه شرکت کرده‌اند.

انجام کارهای داوطلبانه یعنی صرف زمان خود به نفع شخص یا گروه دیگری و به شما کمک می‌کند تا:

 • با دیگران ارتباط برقرار کنید و شبکه ارتباطی خود را گسترش دهید: روزها وماه‌های اول ورود به کانادا به عنوان تازه وارد ممکن است شما افراد زیادی را نشناسید. انجام کار داوطلبانه باعث می‌شود تا شما با افراد همفکر خود ارتباط برقرار کنید و شبکه شغلی و اجتماعی خود را بسازید.
 • تجربه کانادایی به دست آورید: انجام کار داوطلبانه باعث می‌شود شما با تجربه کاری مورد پسند کانادایی آشنا شوید. علاوه بر این می‌توانید از شرکتی که در آن به صورت داوطلبانه کار می‌کنید درخواست نامه مرجع و معرفی کنید. انجام کار داوطلبانه فرصتی برای یادگیری مهارت‌های جدید و تقویت مهارت‌های زبان انگلیسی یا فرانسوی است.
 • با جامعه کانادایی ادغام شوید: انجام کار داوطلبانه به شما کمک می‌کند تا دایره اجتماعی خود را گسترش داده و راه را برای تطبیق با زندگی کانادایی هموارتر می‌کند.
 1. دادن انعام در قبال خدمات دریافتی در فرهنگ کانادا ریشه دوانده است

کانادا مانند بسیاری دیگر از کشورها دارای فرهنگ انعام دادن است. انعام در قبال خدمات دریافتی نشان از راضی بودن شما درقبال دریافت این خدمات است. دادن انعام اجباری نیست اما در شرایط خاص مرسوم است و از شما انتظار می‌رود که انعام بدهید. ندادن انعام برای خدمات دریافتی بی ادبی تلقی می‌شود.

چرا دادن انعام مهم است؟

درکانادا، به کارگران خدماتی و افرادی که در میزبانی نقش دارند همچون متصدی بار، آرایشگرها، رانندگان، پیک موتوری معمولاً حداقل دستمزد پرداخت می‌شود و دادن انعام می‌تواند برای این افراد کم بودن دستمزدشان را جبران کند.

به چه کسانی باید انعام دهید؟

دادن انعام، زمانی که برای خدمات درخواستی هزینه پرداخت می‌کنید رایج است و به کارکنان رستوران، پرسنل تحویل غذا یا مواد غذایی، متصدیان بار، کارکنان هتل اعم از (خدمتکاران، باربر، کارکنان بخش نظافت، متصدی شستن لباس)، آرایشگران، ماساژ دهندگان، رانندگان تاکسی و رانندگان تاکسی‌های اینترنتی محدود نمی‌شود.

rsume

 1. رزومه و نامه پوششی (cover letter) خود را برای موقعیت شغلی که می‌خواهید به دست آورید، تنظیم کنید

تنها داشتن رزومه یک صفحه‌ای به سبک کانادایی و نامه پوششی کافی نیست. باید رزومه خود را متناسب با وظایف خواسته شده در مورد شغل مورد نظر خود تنظیم کنید. تجربه کاری، مهارت‌ها و هرگونه اطلاعات مورد نیاز را در آن ذکر کنید. کلمات کلیدی استفاده کنید و همیشه جملات خود را با افعال فعال شروع کنید مانند spearheaded, achieved, managed, trained. و به یاد داشته باشید که یک خلاصه جذاب برای رزومه خود تهیه کنید.

در رزومه خود از درج اطلاعات دقیق و جزئیات برای هر شغلی که داشته‌اید، خودداری کنید درعوض می‌توانید جزئیات مربوطه را در هنگام مصاحبه به اشتراک بگذارید.مدیران و مسئولان استخدام ترجیح می‌دهند مهارت‌هاو دستاوردهای شما را در رزومه مشاهده کنند. رویکرد “CAR” روش خوبی برای کمک به شما است.

C: Challengeمساله چه بود.

A: Action چه اقدامی انجام دادید.

R: Result چه نتیجه‌ای داشت.

 1. با اصطلاحات عامیانه کانادا آشنا شوید

شاید شما هم عبارت مشهور کانادایی “eh” را شنیده باشید. برخی افراد این عبارت را تقریباً در انتهای هر جمله اضافه می‌کنند. از اصطلاحات معروف دیگر:

 • Toque=beanie کلاه زمستانی
 • $1CAD coin= loonieیک دلاری
 • $2CAD coin=Toonieدو دلاری
 • Kilometre= klick or click
 • 6ix= Torontoتورنتو
 • Timmies=Tim Hortons فروشگاه زنجیره‌ای قهوه
 • Double-double= یک قهوه با دوعدد شیر و شکر که فقط درفروشگاه‌های تیم هورتون استفاده می‌شود
 • Mickey= a 375 ml بطری مشروبات الکی
 • Two-four= 24 عدد آبجو
 • Pop= نوشابه یا هر نوشیدنی گازداروطعم دار
 • That’s jokes= چیزی خنده دار
 • Darts=سیگار
 • Mounties=پلیس سوار سلطنتی کانادا
 • Parkade=پارکینگ چند طبقه
 • Washroom=اصطلاح کانادایی برای حمام یا سرویس بهداشتی
 • Beavertail=دسر سرخ شده شبیه دم سگ آبی

conver

 1. با مکالمات کوتاه سر صحبت را باز کنید

باز کردن سر صحبت با مکالمات کوتاه در کانادا بسیاررایج می‌باشد.برای همین برای شروع صحبت اصلا خجالت نکشید چرا که این موضوع بخشی از فرهنگ کانادایی است. می‌توانید در مورد آب و هوا، سرگرمی‌هایتان، نحوه گذراندن آخر هفته خود، کارهای بیرون از محیط کار، غذا، تناسب اندام یا ورزش گپ بزنید. از صحبت درمورد موضوعات حساس همچون سیاست، دین و مذهب، شکل ظاهری و سن بپرهیزید.

ادب و احترام همراه با حس کنجکاوی شمارا قادر می‌سازد فرهنگ کانادایی را بهتر درک کنید.اگر در هاله‌ای ازابهام قرار گرفتید یا دچار سردرگمی شدید بهتر است ازاطرافیان کمک بگیرید.صبر، درک، تفحص در فرهنگ کانادا به شما کمک می‌کند تا سریعتر یاد بگیرید و با محیط این کشور سازگار شوید.

 

 

عضو کانال تگرام مهاجر تی وی شوید.
کانال یوتیوب تلویزیون مهاجر را دنبال نمایید.
کانال اینستاگرام آسانترین راه ارتباط

چطور بود؟ ستاره بدین.
[کل: 5 میانگین: 3.6]

ادمین مهاجر

تلویزیون مهاجر در سال ۱۳۹۸ در شهر ونکوور کانادا تاسیس شد. هدف اصلی تلویزیون مهاجر که یک رسانه مشتمل بر ۸ بخش مختلف است٬ انتقال اطلاعات صحیح به مهاجران فارسی زبان و علاقمندان مهاجرت٬ فارغ از هر جهت گیری مذهبی و سیاسی می باشد. در تلاشیم مهاجرت را توام با آگاهی و راه موفقیت را برای مهاجران هموار سازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا