مهاجرت کانادا

سوالات متداول درمورد مهاجرت به کانادا 

قسمت اول

کانادا به دلیل مزایای منحصر به فرد، استاندارد و کیفیت بالای زندگی سرزمینی ایده‌آل برای مهاجرت از سراسر جهان می‌باشد.

به گزارش تلویزیون مهاجر به نقل از arrivein، کانادا به دلایل سیاست چند فرهنگی، زیبایی طبیعی، اقتصاد پررونق و سیستم آموزشی کارامد شناخته شده است. اینها تنها برخی از دلایلی است که افراد کانادا را برای مهاجرت انتخاب می‌کنند. مهاجرت به کشوری جدید تصمیم بسیار بزرگی است که نیازمند برنامه ریزی و تعهد مالی است.

در این مقاله به سوالات رایج درمورد مهاجرت پاسخ می‌دهیم:

ads template2
 1. چگونه برای کارت PR (اقامت دائم کانادا) اقدام کنم؟

کارت اقامت دائم (Permanent resident) یک کارت رسمی و سند شناسایی است که نشان دهنده وضعیت اقامت افراد در کانادا می‌باشد.افراد مقیم کانادا (افرادی که هنوز شهروند کانادا نشده‌اندو پاسپورت کانادایی ندارند) هنگام ورود به کانادا به طور خودکاراین کارت را از طریق پست دریافت می‌کنند. این بخشی از روند مهاجرت است و نیازی به درخواست کارت PR نیست.هنگام ورود به کانادا مدارک مورد نیاز توسط مقامات مرزی کانادا تکمیل می‌شود و اقدام دیگری از جانب شما نیاز نمی‌باشد. معمولاً 3 تا 4 ماه طول می کشد که اولین کارت اقامت دائم شما از طریق پست به دستتان برسد. برای اطلاع از آخرین اخبار و روند مهاجرت می‌توانید به وبسایت دولت مراجعه کنید.

نکته: بسیار کمک کننده است که افراد در زمان ورود به خاک این کشوربتوانند آدرسی در کانادا برای دریافت این کارت به افسران مرزی کانادا ارائه دهند. اگر قبل از رسیدن کارت به آدرس دیگری نقل مکان کردید، حتما IRCC( سازمان مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا) را از تغییر آدرس خود مطلع کنید.

از سوی دیگر، اگر می‌خواهید کارت اقامت خودرا تمدید کنید و یا اسم قانونی و جنسیت روی کارت را تغییر دهید یا درصورت گمشدن کارت و دزدیده شدن یا آسیب دیدن می‌خواهید درخواست کارت اقامت جدید بدهید، به مراحل درخواست کارت PR که در ادامه ذکر شده است، توجه کنید:

 • گرداوری اسناد و مدارک: درصورت تمدید کارت اقامت مدارکی که نیاز است عبارتند از: پاسپورت معتبر یا اسناد مسافرت Travel document، عکس‌ها، ترجمه مدارک و اسناد اگر به زبان انگلیسی یا فرانسه نباشند.
 • پر کردن فرم درخواست: باید فرم درخواست کارت اقامت دائم و فرم بازبینی اسناد را پر کنید.
 • پرداخت هزینه: هزینه صدور کارت PR 50 دلار کانادا است و هزینه بیومتریک (انگشت نگاری و عکس) برای هر فرد 85 دلار کانادا یا 170 دلار کانادا برای هر خانواده است. رسید پرداخت را ضمیمه فرم کنید.
 • ارسال درخواست: درخواست خود را از طریق ایمیل یا پیک ارسال کنید.

card

 1. PR visa چیست؟

هنگامی که اتباع خارجی برای اولین بار درخواست کارت اقامت می‌دهند و کارت را دریافت می‌کنند، پاسپورت‌شان دارای ویزای ورود به کانادا به عنوان مقیم دائم است و به خاک کانادا وارد شده‌اند اما هنوز تابعیت ندارند و شهروند کانادا نیستند. افرادی که موقت درکانادا هستند مانند دانشجویان، کارگران خارجی یا گردشگران مقیم دائم محسوب نمی‌شوند و PR visa برایشان صادر نمی‌شود. برای اخذ اقامت دائم درکانادا پرطرفدارترین برنامه‌های مهاجرتی که توسط افراد انتخاب می‌شود برنامه مهاجرتی اکسپرس انتری Express Entry و برنامه مهاجرتی استانی کانادا PNP است. پناهنجویان نیز می‌توانند از طریق Government-Assisted Refugee Program(برنامه پناهندگان با کمک دولت) یا Private Sponsorship of Refugees Program (اسپانسرشیپ خصوصی پناهجویان) اقامت دائم بگیرند.

 1. چگونه می‌توان به کانادا مهاجرت کرد؟

راه‌ها و برنامه‌های مهاجرتی مختلفی برای اخذ اقامت دائم کانادا وجود دارد و بسته به شرایط و موقعیتی که دارید هرکدام از این برنامه‌های مهاجرتی را می‌توانید انتخاب کنید و پیگیری کنید. این برنامه‌ها عبارتند از:

 • Express Entry (EE): این روش (اکسپرس انتری) با امکان جذب نیروی کار به تفکیک هر استان، از سریعترین برنامه‌های مهاجرت به کانادا می‌باشد و به دلیل روند سریع، محبوب‌ترین راه برای مهاجرت به کانادا است.
 • Provincial Nominee Programs (PNP): برنامه‌های مهاجرت استانی کانادا (PNP)یکی از روش‌های سریع و مهم برای اخذ اقامت دائم کانادا هستند و این برنامه مهاجرتی مخصوص افرادی است که علاقه‌مند به زندگی در استان خاصی از کانادا می‌باشندو به متقاضیان بر اساس تخصص و مهارت، تحصیلات و تجربه کاری دریک استان یا قلمرو خاص اقامت دائم اعطا می‌کند و به چند استان و ناحیه درکانادا اجازه می‌دهد تا مطابق با نیازهای بازار کار خود تعداد معینی مهاجر انتخاب کنند.
 • Atlantic Immigration Pilot (AIP): پروژه مهاجرتی پایلوت آتلانتیک(AIP)برنامه مهاجرتی برای کارگران ماهر خارجی و فارغ التحصیلان بین المللی است که می‌خواهند در نیوفاندلند و لابرادور، جزیره پرنس ادوارد، نوااسکوشیا و نیوبرانزویک زندگی وکار کنند.
 • Start-up Visa (SUV): ویزای استارت آپ کانادا برای کارآفرینانی است که قصد دارند ایده‌های نوآورانه خود را در کشور کانادا عملی کنند، برای کانادایی‌ها کار ایجاد کنند ودر مقیاس جهانی رقابت کنند.
 • Rural and Northern Immigration Pilot (RNIP): برنامه مهاجرت به مناطق روستایی و شمالی(RNIP) یک برنامه جامعه محور است. هدف از این برنامه مهاجرتی جذب نیروی انسانی و کاری متخصص برای مناطق کم جمعیت و کوچکتر است تا این مناطق بتوانند نیاز نیروی انسانی خود را درمدت زمان کوتاه برطرف کنند و اقتصاد وبازار کار خود را ارتقا دهند. این برنامه مهاجرتی مناسب برای کارگران ماهر خارجی است که می‌خواهند در این جوامع کار و زندگی کنند.
 • Family Sponsorship: این برنامه مهاجرتی برای افراد درجه یک خانواده‌ها می‌باشد.در صورتی که شرایط لازم جهت اسپانسرشیپ خانواده را داشته باشید می‌توانید جهت اخذ اقامت دائم کانادا جهت تحصیل، زندگی و کار درکانادا برای همسر یا شریک زندگی، فرزندان، والدین، پدربزرگ و مادربزرگ‌ها و درموارد خاص، سایر اقوام اقدام کنید. کسانی که درکانادا اقامت دائم دارند و یا شهروند کاناداهستند و وابستگانشان در خارج از کانادا زندگی می‌کنند، می‌توانند اسپانسر آنها باشند و آنها را به کانادا دعوت کنند.
 • Quebec-selected Skilled Workers: این برنامه مهاجرتی برای کارگران ماهری است که تمایل دارند که درکبک کانادا زندگی و کار کنند و مقیم این استان شوند.
 • Caregivers: برنامه مهاجرتی مراقبین سلامت از کودکان و یا سالمندان امکان دریافت اقامت دائم را برای پرستاران خانگی، مددکاران و مراقبین از کودک و سالمندان فراهم می‌کند و آن‌ها می‌توانند به طور موقت به عنوان پرستار کودک در منزل و کارگر پشتیبانی در منزل کار کنند.
 • Self-employed: برنامه مهاجرتی خود اشتغالی مختص افرادی است که تجربه فعالیت‌های فرهنگی دارند و یا ورزشکار هستند. این افراد می‌توانند به عنوان افراد مستقل و خود اشتغال به کانادا مهاجرت کنند.
 • Agri-food Pilot: برنامه مهاجرتی کشاورزی و مواد غذایی به رفع نیاز نیروی متخصص در بخش کشاورزی و موادغذایی کمک می‌کند.

toronto

hami 468
 1. چگونه می‌توان خانوادگی به کانادا مهاجرت کرد؟

خانواده شما ممکن است بتوانند با شما به کانادا مهاجرت کنند اگر تحت تکفل شما باشند مثلاً:

 • همسر یا شریک زندگی
 • فرزند وابسته
 • فرزند وابسته همسر یا شریک زندگی شما
 • فرزند وابسته فرزند شما (نوه)

با این حال، افراد وابسته به شما اجازه ندارند قبل از شما وارد خاک کانادا شوند.

شما می‌توانید از طریق برنامه مهاجرتی اسپانسرشیپ خانواده، اسپانسر اعضای خانواده خود شوید که به اعضای خانواده شما اجازه می‌دهد که در کانادا زندگی، کار و تحصیل کنند. به عنوان یک اسپانسر باید ثابت کنید که:

 • می‌توانید نیازهای اولیه همچون غذا، سرپناه و پوشاک را برای اعضای خانواده خود تامین کنید.
 • قادر خواهید بود که برای مدت زمانی، اعضای خانواده خود را از نظر مالی حمایت کنید.
 • به غیر از معلولیت، کمک اجتماعی دریافت نخواهید کرد.
 1. چگونه تابعیت کانادا را بگیرم؟

برای اینکه بتوانید تابعیت کانادا را دریافت کنید، باید:

 • اقامت دائم داشته باشید.
 • حداقل به مدت سه سال مالیات خود را ثبت و اعلام کرده باشید.
 • در آزمون شهروندی کانادا قبول شوید.
 • مهارت‌های زبانی خود را در زبان انگلیسی یا فرانسه اثبات کنید.
 • سابقه کیفری نداشته باشید.

مراحل مختلف درخواست برای شهروندی کانادا:

 • حضور فیزیکی خود را در کانادا محاسبه کنید: شما باید دست کم 1095 روز (سه سال) در کانادا حضور داشته باشید.
 • دانلود و تکمیل درخواست شهروندی کانادا: حتما فرم را به درستی پر کنید، دو عکس شهروندی متعبر و مدارک پشتیبانی همچون مدارک مهاجرت، گواهی زبان، مدرک شناسایی عکس دارنیاز است.
 • پرداخت هزینه درخواست شهروندی کانادا: هزینه درخواست شهروندی برای بزرگسالان 630 دلار کانادا و برای افراد کمتر از 18 سال 100 دلار کانادا است.
 • ارسال درخواست شهروندی کانادا: مدارک خود را در اولین فرصت از طریق ایمیل یا پیک ارسال کنید.
 • شرکت درآزمون شهروندی کانادا: پس از بررسی درخواست شما، از شما دعوت می‌شود که در عرض چند هفته پس از تایید نامه دریافت AOR در آزمون شهروندی شرکت کنید. می‌توانید دراین آزمون به زبان انگلیسی یا فرانسه شرکت کنید. سوال‌های آزمون شهروندی از کتاب راهنمای رسمی شهروندی کانادا پرسیده می‌شود. سوالات آزمون برای این است که معلوم شود که شما چقدر کانادا را می‌شناسید. سوالات این آزمون در خصوص حقوق و مسئولیت‌های شهروندی، تاریخ، جغرافیا، اقتصاد، دولت و…این کشور است.
 • شرکت در مصاحبه: بلافاصله پس ازآزمون، مصاحبه شفاهی صورت می‌گیرد تا مهارت زبانی شما بررسی شود و سوالاتی که لازم باشد از شما می‌پرسد.
 • ادای سوگند شهروندی: مراسم و جشن شهروندی آخرین مرحله برای کانادایی شدن است و معمولاً ظرف سه ماه بعد از آزمون برگزار می‌شود.
 1. پروفایل اکسپرس انتری چیست؟

برنامه مهاجرتی اکسپرس انتری (Express Entry) یکی از پرطرفدارترین و محبوب‌ترین برنامه‌های مهاجرتی به کانادا است. اکسپرس انتری یک سیستم درخواست مهاجرت آنلاین است برای جذب نیروی کار ماهر است. پروفایل اکسپرسانتری رتبه شما را تعیین می‌کند. سیستم اکسپرس انتری کانادا به سه دسته تقسیم می‌شود تا افراد از طریق آن‌ها بتوانند برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام کنند:

 • Federal Skilled Worker(FSW) program: برنامه نیروی متخصص فدرال کانادا برای متقاضیانی است که تجربه کاری قابل توجه و یا سطح تحصیلات بالایی دارند و می‌خواهند برای همیشه به کانادا مهاجرت کنند.
 • Federal Skilled Trades (FST) program: برنامه تجارت حرفه‌ای فدرال برای تجار ماهری است که می‌خواهند به کانادا مهاجرت کنند.
 • Canadian Experience Class: برنامه تجربه کاری برای اتباع خارجی است که به مدت حداقل یکسال در کانادا کار کرده‌اند تا برای اقامت دائم اقدام کنند.
 1. چگونه پروفایل اکسپرس انتری ایجاد کنم؟

پروفایل یا همان حساب کاربری شما در سیستم اکسپرس انتری جایی است که اطلاعات خود را برای دولت کانادا ارسال می‌کنید.برای ایجاد یک پروفایل اکسپرس انتری، ابتدا باید یک حساب IRCC باز کنید و سپس باید پروفایل خود را به طور رسمی به بانک اطلاعاتی اکسپرس انتری ارسال کنید.اطلاعات شما در این پروفایل به طورکامل بررسی شده و اگر واجد شرایط باشید، نام شما وارد بانک اطلاعاتی داوطلبان می‌شود. برای ایجاد پروفایل نیاز دارید به:

 • National Occupation Classification (NOC) number: شماره طبقه بندی ملی مشاغل یا همانNOC سیستمی است که دولت کانادا از آن برای طبقه بندی مشاغل مختلف استفاده می‌کند.
 • Educational Credential assessment (ECA): ارزیابی اعتبار آموزشی/مدارک تحصیلی یا همان ECA این گزارش تایید می‌کند که مدارک خارجی، مدارک تحصیلی، دیپلم، گواهینامه‌های مختلف یا سایر مدارک شما معتبر هستند یا خیر و اطمینان حاصل شود که میزان تحصیلات خارجی شما معادل با تحصیلات مشابه کانادایی است.
 • Approved Language test: این تست مهارت زبانی شما را (انگلیسی یا فرانسه) در speaking, listening, reading و writing ارزیابی می‌کند.

cad

 1. چگونه امتیازات Express Entry را محاسبه کنم؟

فرم امتیاز دهی آنلاین توسط دولت کانادا در درسترس است و به شما کمک می‌کند تا امتیاز خود را در سیستم جامع امتیاز دهی کانادا (CRS)محاسبه کنید.CRS سیستمی مبتنی بر امتیاز است که مهاجرت کانادا از آن برای ارزیابی و رتبه بندی پروفایل شما دربانک اطلاعاتی (pool) اکسپرس انتری استفاده می‌کند. برخی فاکتورهای ارزیابی برای تایید صلاحیت مهاجرت به کانادا عبارتند از:

 • مهارت
 • تحصیلات
 • زبان
 • تجربه کاری

حداکثرامتیاز 1200 است و افرادی که امتیاز بالاتری داشته باشند شانس بیشتری برای دریافت دعوتنامه خواهند داشت.

 1. چگونه صلاحیت خود را برای اکسپرس انتری را بررسی کنم؟

اکسپرس انتری برنامه های مهاجرتی نیروی متخصص فدرال کانادا، برنامه تجارت حرفه‌ای فدرال و برنامه تجربه کاری را مدیریت می‌کند. شما می‌توانید در وبسایت دولت کانادا برنامه‌های مهاجرتی مختلف را باهم مقایسه کنید و شرایط مختلف را بسنجید.

شایستگی Canadian Experience Class Federal Skilled Worker Federal Skilled Trades
زبان انگلیسی یا فرانسه

CLB 7 اگر ناک شما Oیا Aباشد

CLB5 اگر ناک شما B باشد.

انگلیسی یا فرانسه

CLB7

انگلیسی یا فرانسه

CLB5 برای

Speaking و listening

CLB4 برای

Reading و writing

 

 

نوع تجربه کاری تجربه کاری در یکی از این مشاغل ملی طبقه بندی شده

O

A

B

تجربه کاری در یکی از این مشاغل ملی طبقه بندی شده

O

A

B

تجربه خارجی یا کانادایی دریکی از مشاغل طبقه بندی شده گروه

B

میزان تجربه کاری یک سال در سه سال گذشته ( پاره وقت یا تمام وقت) یک سال مداوم در 10 سال اخیر (پاره وفت، تمام وقت) دوسال در 5 سال اخیر (کارنیمه وقت یا تمام وقت)
پیشنهاد کار نیاز نیست نیاز نیست. درصورت داشتن پیشنهاد شغلی می‌توانید امتیازبالاتری به دست بیاورید. موارد مورد نیاز: پیشنهاد شغلی معتبر تمام وقت برای حداقل یک سال یا گواهی صادر شده صلاحیت در تجارت توسط ایالت کانادا
تحصیلات نیاز نیست تحصیلات متوسطه نیاز است. تحصیلات بالاتر، امتیاز بیشتر نیاز نیست

 

عضو کانال تگرام مهاجر تی وی شوید.
کانال یوتیوب تلویزیون مهاجر را دنبال نمایید.
کانال اینستاگرام آسانترین راه ارتباط

چطور بود؟ ستاره بدین.
[کل: 0 میانگین: 0]

ادمین مهاجر

تلویزیون مهاجر در سال ۱۳۹۸ در شهر ونکوور کانادا تاسیس شد. هدف اصلی تلویزیون مهاجر که یک رسانه مشتمل بر ۸ بخش مختلف است٬ انتقال اطلاعات صحیح به مهاجران فارسی زبان و علاقمندان مهاجرت٬ فارغ از هر جهت گیری مذهبی و سیاسی می باشد. در تلاشیم مهاجرت را توام با آگاهی و راه موفقیت را برای مهاجران هموار سازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا