مهاجرت کانادازندگی کانادایی

12 نکته ضروری قبل از مهاجرت به کانادا

کانادا از کسانی که از سراسر دنیا به این کشور مهاجرت می‌کنند استقبال می‌کند و این نکته موجب می‌شود که این کشور پذیرای سنت‌ها و قومیت‌های گوناگون باشد. در عین حال کانادا سبک زندگی و فرهنگ خاص خود را نیز دارد. تازه‌واردها با این فرهنگ عجین شده و دست آخر کانادایی می‌شوند.

به گزارش تلویزیون مهاجر، به نقل از «Arrivein»، ما در این مطلب برخی از نکات کلیدی مرتبط به زندگی و فرهنگ کانادا را بازگو می‌کنیم تا به شما کمک کند که بهتر برای مهاجرت به کانادا برنامه‌ریزی کنید و متوجه شوید که چه چیزی در انتظار شماست.

1-هزینه زندگی بسته به مکانی که قصد دارید در آنجا زندگی کنید متفاوت است

ads template2

هزینه زندگی از شهری به شهر دیگر متفاوت است. اگر تصمیم به اجاره‌نشینی دارید، بیشترین پول صرف اجاره بها می‌شود. شاید زندگی در شهرهای بزرگی چون تورنتو و ونکوور پرهزینه باشد. بهتر است بدانید که صرف نظر از شهری که انتخاب می‌کنید، اجاره خانه در مرکز شهر معمولاً بیشتر از حومه آن است.

هزینه‌های دیگر اعم از غذا، قبض آب و برق (برق، وسایل گرمایشی، تهویه مطبوع، اینترنت، تلفن، تلویزیون کابلی)، مراقبت از فرزندان و همچنین هزینه پارکینگ، بیمه، کارت‌های حمل‌ونقل شهری نیز وجود دارد که به هزینه‌های ماهانه اضافه می‌گردد.

money

2- کانادا اقتصاد اعتبارمحور دارد و امتیاز اعتبار شما امری مهم است

کشورهای امریکای شمالی مثل ایالات متحده امریکا و کانادا کشورهای اعتبارمحورند؛ یعنی افراد از کارت‌های اعتباری خود برای خرید استفاده می‌کنند و سپس کل مبلغ باقی‌مانده را یا در پایان چرخه حساب کارت اعتباری‌شان و یا به صورت اقساطی بازپرداخت می‌کنند.

وقتی اولین کارت اعتباری خود را گرفتید، استفاده از آن را با پرداخت مبالغ کمی مثل قبض برق یا خرید مواد غذایی آغاز کنید و خاطرجمع شوید که باقی‌مانده هزینه‌ها را به طور کامل تا پایان چرخه حساب در کارتتان پرداخت می‌کنید. با این کار می‌توانید کم‌کم برای اعتبار خود پیشینه‌ای بسازید.

دارا بودن درجه یا نمره اعتباری برای زندگی در کانادا امری ضروری است. نمره اعتبار راهی است که مؤسسات مالی از طریق آن توانایی شما در بازپرداخت وام‌ها را ارزیابی می‌کنند. ممکن است هنگام اجاره مسکن، استخدام در مشاغل خاص یا گرفتن وام از بانک این اعتبارسنجی انجام شود.

ads template2

3- ممکن است هزینه تلفن، اینترنت و تلویزیون کابلی بیشتر از آنچه باشد که در کشور خود تجربه کرده‌اید

وسایل تهویه مطبوع و گرمایشی بیشترین هزینه را صرف می‌کنند. قبض‌های برق به طور متوسط در ماه 50 تا 80 دلار کانادا برای شما خرج دارد، در حالی که ممکن است قبض آب حدود 20 تا 40 دلار کانادا باشد. تلویزیون کابلی و اینترنت در مجموع بیش از 100 دلار در ماه هزینه دارند. کانادایی‌ها برای طرح‌های تلفن همراه بیشتر از سایر کشورهای جهان هزینه می‌کنند.

طرح‌های پیش‌پرداخت یا پرداخت آنی نیز موجود است. با وجود این بیشتر مردم به صورت قراردادی این طرح‌ها را خریداری می‌کنند. این طرح‌ها ممکن است بین 50 تا 100 دلار هزینه دربرداشته باشد؛ بنابراین بهتر است پیش از مهاجرت بودجه خود را در نظر بگیرید.

driving scaled

4- 60 تا 90 روز اول ورودتان به کانادا می‌توانید از گواهینامه رانندگی که در کشورتان گرفته‌اید استفاده کنید

اگر در کشور خود گواهینامه رانندگی گرفته‌اید می‌توانید 60 تا 90 روز (این مدت در استان‌های مختلف متفاوت است) از آن استفاده کنید. برای رانندگی در کانادا به گواهینامه کانادایی احتیاج دارید.

بهتر است پیش از ورود به این کشور قوانین استانی را که می‌خواهید در آنجا زندگی کنید با دقت بررسی کنید تا متوجه شوید تا چه مدت می‌توانید از گواهینامه قدیمی خود استفاده کنید. یک نسخه کپی از گواهینامه قبلی خود داشته باشید تا برای گرفتن مدرک جدید آن را ارائه کنید. دارا بودن گواهینامه به زبان انگلیسی یا فرانسه برای درخواست گواهینامه جدید و گرفتن بیمه مفید است.

5- تمام خدمات بهداشتی رایگان نیستند

کانادا سیستم جهانی بهداشتی را داراست که هزینه آن از طریق مالیات پرداخت می‌گردد؛ پس خدمات بهداشتی اولیه برای شهروندان به صورت رایگان است. هر استان و منطقه برنامه درمانی خاص خود را دارد. با وجود این، موارد و خدماتی مثل داروها، فیزیوتراپی، خدمات پرستاری، دندان‌پزشکی، خدمات آمبولانس، عینک‌های طبی، صندلی چرخ‌دار و دیگر تجهیزات پزشکی ممکن ا‌ست جزو لیست بیمه قرار نگیرند. بیمه‌های خصوصی یا تکمیلی برای ارائه این خدمات وجود دارند که می‌توانید آنها را از بیمه‌دهندگان بخرید.

هر خانوار به طور متوسط در سال حدود 4 هزار دلار کانادا برای بیمه‌های خصوصی یا تکمیلی هزینه می‌کند. با وجود این، به یاد داشته باشید که این هزینه بسته به فاکتورهایی چون پوشش کامل، میزان کسری، تعداد افراد وابسته، سن، سابقه بیماری و محل سکونت متفاوت است.

weather

6- کانادا همیشه سرد نیست

کانادا کشور بزرگی است و شرایط آب‌وهوایی این کشور از ساحل غربی تا ساحل شرقی آن متفاوت است. اغلب کانادا را کشوری سردسیر می‌شناسند؛ اما واقعیت این است که شما بسته به محل زندگی‌تان می‌توانید چهار فصل را در این کشور ببینید. دمای هوا در بعضی استان‌ها مثل انتاریو ممکن است در طول سال بین منفی 40 درجه در زمستان تا مثبت 40 درجه سانتیگراد در تابستان باشد. زمستان در ساحل غربی این کشور معتدل‌تر و بارانی‌تر از ساحل غربی است.

هر چقدر به سمت شمال کانادا بروید، شرایط جوی قطب را احساس خواهید کرد. با وجود این، مادامی که لباس و خانه و ماشین‌تان را برای زمستان آماده کرده باشید، مشکلی پیش نخواهد آمد. زندگی حتی در زمستان‌های سخت نیز در این کشور جریان دارد.

7- کانادایی‌ها بسیار مؤدبند و از عبارات «ببخشید»، «لطفاً» و «متشکرم» زیاد استفاده می‌کنند

کانادایی‌ها به رعایت ادب مشهورند. واژه‌هایی چون ببخشید، لطفاً و متشکرم استفاده زیادی دارند. در نظر داشته باشید که بهره گرفتن از این واژه‌های مؤدبانه لزوماً بیانگر ایجاد صمیمیت نیست و نوعی استاندارد اجتماعی محسوب می‌شود.

price

8- قیمتی که روی کالاها می‌بینید با مبلغی که پرداخت می‌کنید فرق دارد

در کانادا مالیات فروش قبل از پرداخت روی کالاهای موجود در وب‌سایت‌ها یا فروشگاه‌ها لحاظ نمی‌شود. به بیان ساده قیمتی که می‌بینید قیمت پرداختی نیست. مالیات فروش هنگام پرداخت مبلغ اضافه می‌شود پس این نکته را در نظر داشته باشید که چند دلار بیش از قیمت درج شده روی کالا باید بپردازید. مالیات کالا و خدمات (GST)، مالیات فروش استان مربوطه (PST) و مالیات فروش هماهنگ (HST) از مواردی هستند که آنها را روی رسید کالا مشاهده خواهید کرد.

9- شاید هنجارهای اجتماعی در کانادا با هنجارهایی که در ذهن دارید متفاوت باشد

کانادایی‌ها معمولاً در تعامل با یکدیگر صریح، صمیمی و مؤدبند. با وجود این، قراردادهای اجتماعی و آداب و رسوم کانادا را با شکستن حریم شخصی و ورود به زندگی خصوصی افراد اشتباه نگیرید. شاید در کشورتان اختصاص دادن وقت کوتاهی برای دیدن دوستان امری عادی باشد؛ اما در کانادا مردم علاقه دارند برای دیدن دوستان برنامه‌ریزی کنند و ترجیح می‌دهند که از قبل از آمدن شما اطلاع پیدا کنند.

کانادایی‌ها حریم شخصی را محترم می‌شمارند. بحث کردن درباره عقاید سیاسی و مذهبی فردی که به‌تازگی با او ملاقات کرده‌اید چندان پسندیده نیست. همچنین اصرار برای مزه کردن غذای خانگی‌تان به فردی که به‌خوبی او را نمی‌شناسید بی‌ادبانه است.

tip

10- انعام برای ارائه خدمات بخشی از زندگی کانادایی‌هاست

ممکن است انعام دادن در کشور شما امری معمول نباشد؛ اما در زندگی کانادایی‌ها مهم است. انعام ندادن رفتاری ناشایست تلقی می‌شود. در کانادا به متصدی بار، پیش‌خدمت‌ها، آرایشگرها، راننده‌ها، پیک‌ها که حقوق کم یا حتی کمتر از حقوق پایه دارند انعام پرداخت می‌شود.

دادن انعام به این دلیل است که بخشی از کم بودن حقوق آن افراد جبران شود. معمولاً به پیش‌خدمت رستوران 15 تا 20 درصد رقم صورت‌حساب و برای دیگر مشاغل حدود 10 درصد مبلغ انعام در نظر گرفته می‌شود. در کانادااغلب به متصدی بار نیز انعام می‌دهند.

11- ممکن است حساسیت غذایی در کانادا بیشتر از کشورتان رخ دهد

حساسیت غذایی در کانادا بسیار معمول است. کارشناسان تخمین می‌زنند که از هر 13 کانادایی یک نفر دست کم به یک نوع غذا حساسیت دارد. بیشترین حساسیت غذایی مربوط به مصرف صدف، آجیل، بادام زمینی، شیر، ماهی، تخم‌مرغ، گندم، کنجد و سویا است. به همین دلیل اغلب توصیه می‌شود پیش از آنکه برای شخصی غذا درست کنید درباره حساسیت‌های غذایی‌اش از او سؤال کنید.

smoking

12- درباره مکان مصرف سیگار محدودیت‌هایی وجود دارد

سیگار کشیدن در اماکن عمومی سرپوشیده مثل مجتمع‌، رستوران، فروشگاه، بیمارستان، محل کار و همچنین وسایل نقلیه عمومی غدقن است. شما می‌توانید در خودروی شخصی خود (به جز در مواردی که کودک زیر یک سال در ماشین حضور داشته باشد) و فضاهای باز سیگار بکشید.

بعضی از ساختمان‌ها این قانون را برای افراد سیگاری گذاشته‌اند که می‌بایست 9 متر دورتر از ورودی ساختمان از سیگار بکشند، حتی در روزهای بسیار سرد. بعضی از صاحب‌خانه‌ها نیز ممکن است اجازه ندهند در واحد آنها سیگار استعمال شود. قیمت سیگار نیز ممکن است در مقایسه با کشورتان گران‌تر باشد.

ممکن است بسیاری از افرادی که به تازگی وارد کانادا می‌شوند شوک فرهنگی را تجربه کنند. کسب آگاهی و دانستن جنبه‌های مختلف فرهنگ کانادا می‌تواند به شما کمک کند تا راحت‌تر خود را با فرهنگ کاناداوفقدهید و در موارد کمتری دچار شوک‌ فرهنگی شوید و انتظارات واقع‌بینانه‌ای از زندگی در کانادا پیش چشم خود داشته باشید.

 

عضو کانال تگرام مهاجر تی وی شوید.
کانال یوتیوب تلویزیون مهاجر را دنبال نمایید.
کانال اینستاگرام آسانترین راه ارتباط

چطور بود؟ ستاره بدین.
[کل: 1 میانگین: 5]

ادمین مهاجر

تلویزیون مهاجر در سال ۱۳۹۸ در شهر ونکوور کانادا تاسیس شد. هدف اصلی تلویزیون مهاجر که یک رسانه مشتمل بر ۸ بخش مختلف است٬ انتقال اطلاعات صحیح به مهاجران فارسی زبان و علاقمندان مهاجرت٬ فارغ از هر جهت گیری مذهبی و سیاسی می باشد. در تلاشیم مهاجرت را توام با آگاهی و راه موفقیت را برای مهاجران هموار سازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا